Uprchlík z KLDR: Po návratu z Ruska se severokorejští vojáci dostanou do strany nebo na univerzitu

Severokorejská vojenská jednotka Bouře, jejíž členové bojují s ruskou armádou proti Ukrajincům, je v KLDR velmi známá a podle uprchlíka z KLDR Haneula Jeonga má lepší výcvik než běžní vojáci. „Můj otec byl členem jednotky, která byla předchůdkyní Bouře, a můj bratranec dokončil svůj vojenský výcvik právě v Bouři. V Severní Koreji jde o velmi známý regiment,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz bývalý člen pohraniční stráže.

Rozhovor Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlík z KLDR Haneul Jeong

Uprchlík z KLDR Haneul Jeong | Foto: Jana Václavíková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Haneul Jeong snil o kariéře profesionálního fotbalisty, ve které ho podporovala i rodina. V šestnácti letech však musel nastoupit na povinnou vojenskou službu a bylo jasné, že naplnění svého snu nedojde. Jednoho dne před deseti lety se proto jako člen stráže na hranicích s Jižní Koreou ozbrojil a poté, co jeho velitel usnul, překročil hranici.

Nyní žije v Jižní Koreji a o svých zkušenostech mluví na YouTube. V rámci festivalu Pchjongjangské jaro zavítal i do Česka.

Byl jste v severokorejské armádě. Jaký výcvik jste absolvoval?
Všichni severokorejští muži musí projít povinnou vojenskou službou. Normální vojáci mají tříměsíční trénink, pokud jste ve speciálních službách, čeká vás šest měsíců až rok. Jedna z nejdůležitějších věcí ve výcviku je vzdělání, které vám má vymýt mozek. Máte ho dvě hodiny denně, pět dní v týdnu, po dobu deseti let. Neomezuje se to tedy jen na dobu výcviku, ale dostáváte ho, dokud jste v armádě.

‚Mají na něj nárok‘. Jižní Korea nabízí občanství vojákům KLDR zajatým na Ukrajině

Číst článek

Zúčastníte se také vojenského výcviku včetně střeleckého tréninku, pak musíte s vojenským vybavením chodit dlouhé pochody, trénujete bojová umění.

Kde jste sloužil vy?
Byl jsem součástí pohraniční stráže v demilitarizované zóně, takže jsem nebyl ani běžný voják, ani speciální. Dostal jsem proto šestiměsíční výcvik a myslím, že to bylo k té práci dostačující.

Myslíte, že vojáci mají v Severní Koreji lepší postavení než lidé v jiných profesích?
To nelze zobecnit. Když někdo například pochází z chudých poměrů a není zvyklý na to jíst tři jídla denně, tak v armádě je dostane. Takže tito vojáci jsou šťastní. Ale je tam i hodně vojáků z bohatých rodin nebo z rodin vysoce postavených úředníků, kteří byli zvyklí na tři jídla denně. Naopak jim ale vadil přísný režim a tvrdý trénink, takže ti si hodně stěžují.

Jednotka poslaná do Ruska

Co víte o severokorejské jednotce Bouře, která byla poslaná do Ruska, aby zde spolu s ruskou armádou bojovala proti Ukrajincům?
Slyšel jsem o ní, několik mých přátel v ní sloužilo a možná byli poslaní i na Ukrajinu, nejsem si tím jistý. Můj otec byl členem jednotky, která byla předchůdkyní Bouře, a můj bratranec dokončil svůj vojenský výcvik právě v Bouři. V Severní Koreji jde o velmi známý regiment.

Mají členové Bouře lepší výcvik, aby byli schopní zúčastnit se skutečných bojů?
V porovnání s běžnými jednotkami jsou lépe vycvičení, mají třeba víc příležitostí trénovat střelbu. Nejsem si jistý, jestli můžu říct, že jsou připraveni na válku, protože ji nikdy předtím nezažili. Ale díky výcviku, který dostali, si myslím, že se dokážou rychle adaptovat na podmínky války.

Šest hodin plaval, zachytily ho kamery, spustil alarm. Přesto se Severokorejci povedlo uprchnout na jih

Číst článek

Co s vojáky bude, když se z Ruska vrátí?
Mohou se stát členy komunistické strany, mohou se z nich stát veteráni války nebo, pokud mají skutečné štěstí, tak budou přijati na vysokou školu. Tyto výhody se ale netýkají všech vojáků, kteří byli posláni na Ukrajinu.

Co vědí Severokorejci o Rusku? Znamená pro ně něco, že mohou bojovat po boku Rusů?
Asi bych to porovnal – Čínu nazýváme bratrskou zemí, s Ruskem bychom ale tak daleko nešli. Ale můžeme říct, že máme přátelskou spolupráci. O Rusku se ví, že nám poskytlo pomoc během korejské války v 50. letech minulého století, takže nemáme špatné vztahy, ale nemáme k němu tak blízko jako k Číně.

YouTubem k osvětě

Když jste ještě žil v KLDR, chtěl jste hrát fotbal. Jak oblíbený je sport v zemi? A jak dobrý jste byl?
Fotbal je asi nejoblíbenější sport v Severní Koreji. Chtěl jsem být profesionální fotbalista, ale nebyl jsem dostatečně dobrý. Když chcete být v KLDR fotbalista, musíte splňovat tři požadavky – pocházet z dobré rodiny, mít peníze a mít schopnosti. Bohužel já jsem neměl všechny tři. Nyní hraju už jenom jako koníček.

Žijete v Jižní Koreji a jste youtuber. Proč jste se rozhodl mluvit o svých zkušenostech právě tam?
Měl jsem tři důvody. Prvním bylo, že jsem chtěl víc mluvit o lidských právech v Severní Koreji a o společnosti, protože lidi zajímá, jak to tam vypadá. Druhý důvod byl, že pořád existuje nějaká úroveň předsudků vůči severokorejským uprchlíkům, kteří nyní žijí v Jižní Koreji. Chtěl jsem proto pomoci k jejich odstranění. A nakonec je tu mnoho fake news nebo přehánění o KLDR a uprchlících, tak jsem to chtěl uvést na pravou míru.

Napomohl vám osobně YouTube k tomu, aby vás Jihokorejci lépe přijali mezi sebe?
Nad tím jsem nepřemýšlel. Ještě předtím, než jsem s YouTubem začal, tak mi přišlo, že do společnosti zapadám a že jsem už plně integrovaný.

Haneul Jeong přijel do Prahy na pozvání jihokorejské neziskové organizace Think, která pracuje s dětmi a mladými lidmi, kteří prchli z KLDR. Mladí opouští Severní Koreu většinou s rodinami, výjimkou nejsou ale ani nezletilí jednotlivci. Uprchlíkům může být i méně než 15 let, Haneul Jeongovi bylo v době útěku čerstvě 18.

Organizace uspořádala v Česku akci s názvem Pchjongjangské jaro, odkazující nejen na hlavní město KLDR i na pražské jaro. S nápadem navštívit i česká města a univerzity přišla ředitelka organizace Moonkyung Son, když loni při návštěvě Prahy objevila výstavu fotografií Jana Šibíka ze Severní Koreje. Když si poté zjišťovala víc o historii Česka, přišlo jí, že vidí paralely s KLDR.

Jana Václavíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme