Podpora aut bez spalovacích motorů i obnovitelné zdroje. Praha chce být do roku 2050 bezuhlíková

Zastupitelé ve čtvrtek vyhlásili v Praze klimatický závazek, při kterém chce vedení města do roku 2030 snížit množství emisí oxidu uhličitého o 45 procent a do roku 2050 chce, aby byla metropole bezuhlíková. Zároveň schválili okruh opatření, kterými toho hodlá dosáhnout. Zhruba za rok chce mít magistrát hotový plán konkrétních opatření i s jejich harmonogramem. Opozice kritizovala závazek pro nekonkrétnost.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava v Praze

Město začne připravovat balíček návrhů opatření, která bude postupně zavádět, včetně jejich harmonogramu. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi opatření, kterými toho chtějí zastupitelé dosáhnout patří například nákup energií z obnovitelných zdrojů, omezení topení pevnými palivy nebo podpora dopravních prostředků s jinými než spalovacími motory.

„Praha hodlá být zodpovědná a chce snižovat množství vyprodukovaného CO2 na svém území,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Zároveň kritizoval vládu, že příliš nedodržuje pařížskou dohodu o ochraně klimatu.

Tramvaje, lanovka, vlak na letiště. Náměstek vysvětluje, jak vyřeší stav dopravní nouze Prahy 6

Číst článek

Podle náměstka musí město zavádět opatření, kterými se změnám klimatu přizpůsobí, a zároveň taková, kterými je nebude zhoršovat. Stav klimatické nouze již vyhlásila v druhé polovině května radnice Prahy 7, minulý týden pak Praha 6.

Město začne podle Hlubučka připravovat balíček návrhů opatření, která bude postupně zavádět, včetně jejich harmonogramu. Dokument by mohl být vytvořen zhruba za rok a pracovat na něm bude speciálně zřízená komise.

Komise pro klimatické změny

V ní zasedne například bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Komise se bude zaobírat primárně čtyřmi oblastmi, a to udržitelnou energií, udržitelnou mobilitou, cirkulární ekonomikou a adaptační strategií na změnu klimatu.

Opoziční zastupitelé kritizovali schválený záměr, který je podle nich nekonkrétní. Podle Tomáše Portlíka (ODS) závazek znamená významné úkoly pro několik budoucích vedení města, aniž jsou kroky konkrétně vyjmenovány a uvedeny jejich náklady. „Schválit takhle důležitý tisk bez příslušného projednávání je naprosto nezodpovědné,“ dodal zastupitel ANO Ivan Pilný.

Hlubuček v reakci uvedl, že mnoho evropských měst již stav klimatické nouze vyhlásilo, aniž mělo do detailu podrobně spočítány náklady na všechny projektu do roku 2050. „V době ekonomického blahobytu, který teď máme, si můžeme dovolit přemýšlet více ekologicky,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme