Účinek emisí skleníkových plynů je globální. O aerosolech, částicích, které vznikají spalováním, dlouho panovalo přesvědčení, že škodí jen tam, kde unikly do vzduchu.
Lidstvo stojí podle nové zprávy OSN pár kroků od chvíle, kdy dopady globálního oteplování budou nezvratné. Co se musí stát, aby se planeta vyhnula klimatické katastrofě?
Právo se věnuje uzavření Králíkovství v olomoucké zoologické zahradě, kde se mohli návštěvníci volně pohybovat mezi zvířaty. Důvodem uzavření je nevhodné chování návštěvníků ke králíkům.
S plánem, jak teplárnám pomoct a zabránit jejich případným krachům, přichází ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Radiožurnálu chce změnu zakomponovat do zákona o podporovaných zdrojích energie.
Na přeměnu teplárenství by z Modernizačního fondu v příštích deseti letech mělo putovat zhruba 40 až 70 miliard korun. Nedostane se ale zdaleka hned na všechny.
Největší elektrárny skupiny ČEZ vypustily do ovzduší dohromady přes 9 milionu tun oxidu uhličitého. Česko patří k největším znečišťovatelům ve spalování uhlí v EU.
Protestující aktivisté přerušili jednání na téměř hodinu. Už před začátkem jednání se na místo dostavila aktivistka převlečená za uhlí. Protest byl proti možnému prodeji elektrárny Počerady.
„Já si neumím představit, že v roce 2050 nebudou žádné emise,“ řekl před jednáním Andrej Babiš, podle něhož by se unie měla spíše soustředit na krátkodobější klimatické cíle stanovené k roku 2030.
Zastupitelé ve čtvrtek vyhlásili v Praze klimatický závazek. Vedení města chce do roku 2030 snížit množství emisí oxidu uhličitého o 45 procent. Za dalších 15 let se chce CO2 zbavit úplně.
Česko loni vypustilo 10 tun skleníkových plynů na obyvatele. V EU jsme v tomto ohledu pátý největší, celosvětově dvacátý největší znečišťovatel. Závazky plníme, říká ministr.
„Bez snížení emisí CO2 a dalších skleníkových plynů bude mít změna klimatu na Zemi ničivé a nezvratné následky," varoval generální tajemník Světové meteorologické organizace Petteri Taalas.
Evropské automobilky mají u nově vyráběných aut snížit emise oxidu uhličitého zhruba o třetinu. Nový závazný limit do roku 2030 dnes navrhla Evropská komise.