Pražské arcibiskupství nakoupilo luxusní byty na Smíchově. V budoucnu mají zajistit jeho chod
Pražské arcibiskupství převzalo od developerské skupiny Trigema 114 bytů určených ke komerčnímu pronájmu v projektu Lihovar na pražském Smíchově. Zároveň tam otevřelo dvoutřídní mateřskou školu pro 50 dětí. Novinářům to v pátek při otevření školky řekli zástupci arcibiskupství.
V souvislosti s církevními restitucemi a zajištěním budoucího financování založilo arcibiskupství realitní platformu s názvem XPlace. Podle loňské výroční zprávy arcibiskupství do roku 2023 investovalo do této platformy 2,2 miliardy korun.
Totalita podle Duky. Jak pražský kardinál zase relativizuje historii a bojuje s pravdou
Číst článek
Nová čtvrť na místě bývalého smíchovského lihovaru začala růst v roce 2022, bude tam celkem 535 bytů. Ty zakoupené arcibiskupstvím jsou podle provozního ředitele XPlace Richarda Záruby zaměřené především na mladé lidi, kteří mají peníze na uhrazení tržního nájmu.
„Je to luxusní bydlení a ty nájmy tady nejsou úplně malé,“ řekl. Dodal, že celý koncept XPlace je komerční a slouží k zajištění provozu arcibiskupství poté, co skončí státní financování.
V Lihovaru nabízí arcibiskupství plně i částečně vybavené byty za nájmy, které se pohybují od 16 000 korun měsíčně za 1+kk po 65 000 korun za 4+kk se střešní terasou. Byty jsou ve čtyřech vchodech, z nichž jeden bude dokončen až v listopadu.
„Z toho, co nabízíme nyní, máme asi třetinu obsazenou a na další zhruba třetinu máme rezervace,“ uvedl ředitel. Dodal, že budovy jsou energeticky nenáročné, objekt má plynovou kotelnu a v případě jednotek v nejvyšších patrech pod střechou jsou standardně nainstalovány klimatizace.
Provoz opatství chtějí řádové sestry zaplatit prodejem čisticích prostředků. Natáčí i videa na sociální sítě
Číst článek
V současnosti podle Záruby pod platformu Xplace spadá asi 280 bytů v Praze a Středočeském kraji, v příštím roce by měl počet vzrůst na 450.
S postupem majetkové odluky církve a státu, při které bude stát církvi posílat finanční náhrady až do roku 2040, pak bude arcibiskupství podle ředitele v nákupech bytů pokračovat. „Většinou jsou to nové projekty,“ řekl dále.
Dodal, že arcibiskupství pod XPlace převedlo i starší byty, které se rekonstruují a budou rovněž určeny k pronájmu. „Připravujeme i vlastní developerské projekty,“ zakončil Záruba.
Církevní školka
Součástí projektu je i církevní mateřská škola. Podle ředitele Arcibiskupského gymnázia a koordinátora školství v arcidiecézi Ondřeje Mrzílka jde o první školku, kterou pražská arcidiecéze otevřela od 90. let minulého století.
V roce 2030 klesnou státní příspěvky církvím na nulu. Jak se připravuje olomoucké arcibiskupství?
Číst článek
Celkem má podle něj arcibiskupství sedm školek, z nichž pět je v Praze, jedna v Kladně a jedna v Kolíně. Kromě toho v metropoli provozuje také Křesťanské a Arcibiskupské gymnázium, základní Veselou školu v Praze 1 a Vyšší odbornou školu publicistiky.
Mrzílek dodal, že arcibiskupství se nyní v oblasti školství zaměřuje na dva hlavní projekty, a to stavbu logopedické školy v Klecanech, která je velmi finančně náročná, a rekonstrukci Arcibiskupského gymnázia.
„Potom máme další požadavky stávajících škol, které by potřebovaly rozšířit kapacitu nebo opravit nějaké prostory, takže v tuto chvíli se zaměřujeme na dva velké projekty a zlepšení podmínek stávajících škol,“ řekl.
„Pokud ale budou nějaké volné prostory, tak se určitě arcibiskupství novým školám nebrání, ale také to záleží i na poptávce na straně města a rodičů,“ dodal s tím, že zrovna v Praze 5 je poptávka velká.