Před patnácti lety začal platit lustrační zákon

Patnáct let už platí v České republice lustrační zákon. Po listopadové revoluci měl ve státní správě omezit vliv těch, kteří dříve spolupracovali s komunistickou stranou nebo státní bezpečností. V posledních letech se objevují diskuse, jestli takový zákon ještě vůbec potřebujeme.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přísně tajné

přísně tajné | Foto: Archiv ČRo

Místopředseda občanského sdružení Archivy a pracovník Ústavu paměti národa Radek Schovánek v této souvislosti uvedl, že například Slovensko lustrační zákon neuplatňuje. Přitom si nemyslím si, že by situace na Slovensku byla horší, než je v Česku. "Je třeba materiály Státní bezpečnosti studovat, poznávat je a zjistit, co ti lidé skutečně dělali. Je 16 let po změně režimu, to je již doba, kdy by mělo být možné zjistit to, co ti lidé doopravdy dělali," řekl Schovánek.

Proces lustrací vycházel ze spisů bývalé státní bezpečnosti; řada lidí byla zveřejněním těchto svazků poškozena a jejich případy skončily u soudu. Lustrační zákon se totiž podle Schovánka opírá pouze o evidence Státní bezpečnosti, nikoliv o faktickou spolupráci.

"Mohlo skutečně dojít k tomu, že někdo, kdo byl evidovaný, třeba i krátkou dobu, dostal pozitivní lustrační osvědčení stejně jako někdo, kdo aktivně spolupracoval se Státní bezpečností mnoho let. V tomto je lustrační zákon nespravedlivý, ale v té době asi nebylo možné jít jinou cestou, než se opřít o evidence," dodal.

Vilém Janouš, Markéta Knotová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme