V roce 2014 došlo i kvůli Andreji Babišovi (ANO) ke změně a povinnost předložit čisté lustrační osvědčení dokazující, že osoba nespolupracovala s komunistickým režimem, pro členy vlády zmizela.
Pražský magistrát zastavil přestupkové řízení s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Informovalo dnes o tom tiskové oddělení úřadu vlády. Magistrát zároveň zrušil pokutu, kterou premiérovi udělil úřad Prahy 1. Sobotkovi hrozila sankce za to, že navrhl na ministra Andreje Babiše (ANO) bez lustračního osvědčení. Sobotka rozhodnutí úřadu vítá.
Pokud v Poslanecké sněmovně projde do druhého čtení návrh KSČM na zrušení lustrací, odejdou lidovci z vládní koalice. Takové je ultimátum nejmenší koaliční strany. Tento scénář by teoreticky mohl nastat už dnes. Například ČSSD prý nebude svým poslancům bránit, budou-li chtít zrušení zákona podpořit.
Strany ve sněmovně řeší zrušení lustračního zákona. O to dlouhodobě usilují komunisté, podporu jim vyjádřil i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj je zákon 25 let od pádu totalitního režimu zbytečný.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš zřejmě bude potřebovat pro vstup do vlády lustrační osvědčení. Dnes mu to prý nepřímo řekl prezident Miloš Zeman při schůzce v Lánech.
Vyjednávání o vládě se nezastaví kvůli lustračnímu zákonu. Znovu to potvrdil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V televizi Prima ale zároveň vyzval k přehodnocení názoru na potřebnost zákona.
V hnutí ANO se stále častěji diskutuje o lustracích. Jak upozornila Mladá fronta DNES, tajemník klubu doporučuje poslancům, aby po svých asistentech požadovali lustrační osvědčení. Předseda hnutí Andrej Babiš přitom takový dokument nemá.
Jak zajistit co nejhladší přechod od autoritativního či totalitního režimu k demokracii? Tahle otázka teď nabírá na aktuálnosti v souvislosti s revolucemi v arabském světě. Podobné problémy řešila před dvaceti lety po pádu komunismu východní Evropa včetně Ruska. Transformace sovětské společnosti k plné demokracii se ale v řadě směrů zadrhla. Moskva například nikdy neuzákonila lustrace. Bylo to správné rozhodnutí, nebo chyba? O tom debatovali v moskevském Centru Sacharova s ruskými experty odborníci z českého Ústavu pro studium totalitních režimů.
Okresní soud v Ostravě potrestal bývalého vysokého funkcionáře ČSSD Mariána Kuše. Musí zaplatit 100.000 korun. Pokud nezaplatí, hrozí mu pět měsíců vězení. Podle verdiktu se Kuš prokazoval padělaným lustračním osvědčením, a tak poškodil ministerstvo vnitra.
Kandidáti na poslance polského parlamentu musí předložit lustrační prohlášení, že nespolupracovali s tajnými službami bývalého režimu. Příslušný zákon podepsal prezident Lech Kaczyński. Volby se budou v Polsku konat 21. října.
Polistopadoví ministři vnitra a obrany Richard Sacher a Miroslav Vacek tajně spolupracovali s komunistickou vojenskou kontrarozvědkou, která byla součástí Státní bezpečnosti. Mezi spolupracovníky patřil i první porevoluční šéf vojenských zpravodajců Josef Červášek. Oznámil to dnes na tiskové konferenci mluvčí Vojenského zpravodajství Ladislav Šticha.
Dnes vyprší termín, dokdy musí Poláci předložit lustrační prohlášení. Ústavní soud ale v pátek velkou část novely lustračního zákona zrušil. Právníci i politici se přou o to, jestli už rozhodnutí soudu platí, nebo ještě ne.
Polský Ústavní soud značně omezil rozsah novely lustračního zákona a zrušil mnoho jejích paragrafů. Podle něj řada ustanovení zákona není v souladu se základními právy občanů. Lustracím nebudou podléhat mimo jiné rektoři, ředitelé ani učitelé soukromých škol, vědci, novináři soukromých médií, jejich majitelé ani daňoví poradci. Ústav národní paměti po rozhodnutí soudu ztratil možnost zveřejňovat seznamy spolupracovníků bývalé komunistické tajné služby.
Polský ústavní soud by měl do poloviny května rozhodnout o kontroverzní novele lustračního zákona. Její podoba vyvolává protesty některých politiků, vědců, vysokoškolských pedagogů a novinářů. Novela se stala také terčem posměchu.
Bývalý polský ministr zahraničí Bronislaw Geremek se nevzdá mandátu poslance Evropského parlamentu. Podle novely polského lustračního zákon ale jeho mandát vyhasl, protože profesor Geremek nepředložil lustrační prohlášení.
Polský ombudsman požádal Ústavní soud, aby přezkoumal novelu lustračního zákona. Veřejnému ochránci práv se nelíbí způsob, jakým mají být lustrování novináři a vědci.
Znepokojení mezi zahraničními firmami vyvolala novela lustračního zákona v Polsku. Podle ní totiž spadají pod lustrační zákon mimo jiné i šéfové společností, jejichž akcie se obchodují na varšavské burze, a to se týká například koncernu ČEZ a mnoha dalších zahraničních firem.
Nový lustrační zákon v Polsku má nečekané dopady i na zahraniční společnosti, investující nebo obchodující v Polsku. V určitých případech se totiž zákon týká i jejich vedení.
Evropská komise lituje polského lustračního zákona - tímto vyjádřením reagoval Brusel na dotazy novinářů na kontroverzní legislativu, která podrobuje statisíce lidí prověrkám, zda nespolupracovali s komunistickou státní bezpečností.
Dosavadní vrchní a programový ředitel České televize František Lambert zůstane zatím ve vedení ČT. Dohodla se na tom Rada ČT s jejím generálním ředitelem Jiřím Janečkem. Lambert působil dříve v Lidových milicích a neodevzdal čestné prohlášení. Rada proto Janečka upozornila, že jako šéf televize porušil zákon, když Lamberta zaměstnával.
Největší kontrolní akci zaměřenou na prověrku lustračních osvědčení policejních důstojníků odstartovalo ministerstvo vnitra. Reaguje tak na kauzu šéfa české pobočky Interpolu Pavola Mihála, který je i přes negativní osvědčení v seznamu spolupracovníků bývalé Státní bezpečnosti. Prověřování necelé tisícovky osob může skončit už za měsíc.
Šéf české pobočky Interpolu Pavol Mihál byl veden jako spolupracovník komunistické tajné policie. Potvrdilo to policejní prezidium s tím, že tak ztratil předpoklady pro další působení v úřadu a musí odejít. Mihál je podle informací médií veden v seznamu spolupracovníků StB.
Ministr vnitra Ivan Langer nařídil kontrolu lustračních osvědčení vydaných policistům a civilním zaměstnancům v důležitých funkcích. Celkem půjde o zhruba 1000 lidí. Langer tak reaguje na skutečnost, že šéf české pobočky Interpolu Pavol Mihál sice má negativní osvědčení, přitom je ale veden v seznamu spolupracovníků komunistické tajné policie. Podle tisku totiž jeho osvědčení zní na jméno Pavel.
Ve všech polských kostelech dnes duchovní četli dopis biskupů věřícím. Vysvětlují v něm postoj církve k lustracím v souvislosti s aférou arcibiskupa Wielguse, který byl spolupracovníkem bývalé státní bezpečnosti.
O překonání krize v polské církvi - související s nedávnou rezignací varšavského arcibiskupa Stanislawa Wielguse - jednali ve Varšavě polští biskupové. Stín na bezúhonnost kněžství totiž vrhlo zjištění, že Wielgus v minulosti spolupracoval s komunistickou tajnou službou.
Šéf společnosti, která dodává specializovaný software bezpečnostním složkám, si stěžuje na ministerstvo vnitra. Jméno Tomáše Vejlupka je v internetových seznamech komunistické Státní bezpečnosti. Český rozhlas o tom informoval minulý měsíc. Vejlupek ale tvrdí, že s StB nespolupracoval, a dokládá to tím, že od Národního bezpečnostního úřadu získal prověrku na stupeň Důvěrné.