Přehled tisku: přísnější dohled nad Airbnb, konec arbitráží a nedostatek pasteveckých psů

V pondělním tisku se dočtete o tom, že finanční správa zostří dohled nad pronájmy přes portál Airbnb. Tématu se věnuje deník E15. Regionální Deník upozorňuje, že v Česku chybí pastevečtí psi a Hospodářské noviny informují o tom, že Evropská unie ruší nejpoužívanější nástroj pro ochranu zahraničních investic. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pronájmů Airbnb využilo v roce 2017 k ubytování v České republice přes milion lidí (ilustrační foto).

Přísnější dohled nad Airbnb? Tématu se věnuje deník E15. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

E15

Finanční správa zostří kvůli daním dohled nad pronájmy přes ubytovací portál Airbnb v regionech. Jak upozorňuje deník E15, finanční správa dává dohromady data o pronajímatelích v krajích a po vzoru Prahy připravuje s turisticky významnými městy dohody o výměně informací.

Nejvíce pronájmů přes Airbnb je v centru Prahy. Nová magistrátní rada chce od společnosti vybírat poplatky

Číst článek

Úřad může pronajímatele kontrolovat až tři roky zpět. A právě na to, jestli v minulých letech platili z krátkodobého pronájmu daně, se teď finanční správa podle své šéfky Tatjany Richterové zaměřuje. Odborníci tvrdí, že se tak úřad snaží dohnat dřívější resty. To, že ne všichni pronajímatelé ubytování platí daně, je podle nich problém hlavně Finanční správy, která je nedokázala vybírat.

Mf Dnes

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření, že jeho zápasy v přípravě byly zmanipulované. Po vstupu nového chorvatského investora se v lednu objevily nejméně čtyři podezřelé výsledky. Upozorňuje na to Mf Dnes. Deník má k dispozici varování mezinárodní společnosti FederBet. Ta na podivné výkyvy kurzů fotbalových zápasů upozorňuje. Nejvíc podezřelé je podle Mf Dnes turnajové utkání proti Táborsku.

Pochybně se sázky se vyvíjely na počet gólů a zároveň na prohru Znojma. Podobně podezřelé utkání se podle deníku odehrálo i při turnaji v Chorvatsku. Znojemský šéf Jiří Tunka uvedl, že není schopný říct, jestli někdo sázky ovlivňoval. Podle něj ale vedení klubu ani hráči nic neprovedli.

Euro

Cena orné půdy v Česku dosáhla maxima. V některých srovnáních už dokonce meziročně klesá. Informuje o tom týdeník Euro. A dodává, že je to poprvé po dlouhé době, protože hodnota zemědělské půdy doteď strmě rostla. Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Josefa Stehlíka je teď Česko na úrovni Řecka nebo Španělska, kde je průměr euro na metr čtvereční. Loni byla cena 24,10 koruny. To je sice o pár procent více než v roce 2017, jenže ještě dříve ceny meziročně vzrostly i o desítky procent. Nic takového už, zdá se, nepřijde.

Chovatelům ovcí platí Liberecký kraj stovky tisíc korun za škody způsobené vlky. Chránit stáda pomáhají i psi

Číst článek

Deník

V Česku chybí pastevečtí psi, kteří můžou ochránit stáda před vlky.  Tématu se věnuje regionální Deník. Na zabezpečení ohrad sice přispívá stát, jenže vlci se šíří i množí hodně rychle a speciálně vycvičených hlídačů v Česku není dost. Vlci děsí hlavně chovatele ovcí. Za škody, které jim šelmy způsobily, stát loni vyplatil přes 1,5 milionu korun. Domácí zvířata a hlodavci přitom v jídelníčku vlků tvoří jen zanedbatelné množství. Stát se zároveň snaží motivovat chovatele, aby svá stáda zabezpečovali ohradníky a aby jim je bránili pastevečtí psi. Pokud chovatel takové zabezpečení nemá, odškodnění nedostane.

Hospodářské noviny

Evropská unie ruší nejpoužívanější nástroj pro ochranu zahraničních investic. Dotkne se to i osmi sporů, které se aktuálně vedou proti Česku. Jak připomínají Hospodářské noviny, skončit mají smlouvy, kterými se řídí takzvané investiční arbitráže - tedy spory, ve kterých firma sídlící v jednom státu žaluje jinou zemi unie kvůli poškození svých investic. Unie tvrdí, že evropské právo chrání investory dostatečně.

Právo

Cizokrajné keře a stromy omezují ptactvo v přírodě – to je titulek pondělního Práva. Zaplavují totiž parky a městské lesy na úkor původních druhů. Nevýhodou exotických druhů dřevin je hlavně to, že zvířatům poskytují výrazně méně potravy než ty keře a stromy, které jsou pro českou krajinu přirozené.

Na problém upozorňuje společnost Česká krajina, která se do naší přírody snaží vracet původní živočichy a rostliny. Uvádí, že domácí druhy keřů dokážou poskytnout svými plody potravu v průměru šestkrát většímu množství ptačích druhů, než ty dovezené dřeviny.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme