Přehled tisku: zlepšení teenagerů v angličtině, udělování ochrany utečencům a ‚Stodolní‘ pro Prahu
V pondělním tisku se dočtete, že v Česku přibývá duševně nemocných. Píše o tom týdeník Respekt. Mladá fronta DNES informuje o tom, že kvůli vydání řidičského průkazu už nebudou muset lidé cestovat do místa trvalého bydliště. Českým lázním rostou tržby i obsazenost, píše E15. Lidové noviny se věnují záměru pražských politiků vytěsnit z centra „alkoholovou turistiku“. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
E15
Českým lázním rostou tržby i obsazenost, všímá si toho deník E15. Jen v prvním čtvrtletí letošního roku navštívilo lázně skoro 200 tisíc lidí. Přibývá také pacientů, kterým péči a pobyt hradí zdravotní pojišťovny. Podle Českého statistického úřadu se loni v lázeňských zařízeních rekreovalo 855 tisíc lidí. To je zhruba o 7,5 procenta víc než v roce 2016. Mírnou převahu mezi hosty měli čeští turisté, cizinců bylo 47 procent. E15 píše, že vyššímu počtu hostů odpovídají i lepší tržby. Ty hlásí třeba lázně v Jáchymově, Luhačovicích, Mariánských Lázních nebo Třeboni.
České lázně zažívají boom. Chybí jim ale zaměstnanci, od kuchařů po pokojské
Číst článek
Mladá fronta DNES
Kvůli vydání řidičského průkazu už nebudete muset cestovat do místa trvalého bydliště. Mladá fronta DNES upozorňuje, že od začátku července můžou řidiči o doklad požádat na kterékoli větší radnici.
Žadatelé navíc nově nebudou potřebovat vlastní papírovou fotografii. Úředník si fotku vytáhne z evidence obyvatel, nebo řidiče na místě vyfotí. Další výhodou je, že si lidé nebudou muset měnit doklad při každé změně trvalého bydliště. Průkaz ale podraží z 50 korun na dvě stovky. Mladá fronta DNES dodává, že platit musí jen ti, kteří si jdou pro svůj první doklad v životě nebo rozšiřují řidičské oprávnění o další skupinu vozidel.
Respekt
Každé desáté dítě má depresi, některé musí užívat antidepresiva, zjistila studie
Číst článek
V Česku i na celém světě přibývá duševně nemocných, tématu se věnuje týdeník Respekt. Počet návštěvníků českých psychiatrických ordinací od začátku nového tisíciletí vzrostl o 80 procent a spotřeba antidepresiv se ztrojnásobila. Situaci by mohla zlepšit reforma psychiatrie a nový vzdělávací program pro školy.
Podle Světové zdravotnické organizace se počet lidí trpících depresí za posledních deset let zvýšil téměř o pětinu. S více než třemi sty miliony pacientů se tak deprese dostala na první místo v žebříčku nemocí, které člověka vyřazují z práce a běžného života. Respekt píše, že příčinou psychického onemocnění bývá chronický stres, společenská nerovnost, rozpad rodinných vazeb nebo osamělost.
Hospodářské noviny
Záměr státu dostat do školky děti ze sociálně slabších rodin nevyšel. Hospodářské noviny píšou o povinné docházce pro předškoláky, která platí od loňského září. Podle šetření České školní inspekce se stále nepodařilo zapojit zhruba tři procenta dětí. Pro některé rodiny je problémem placení obědů nebo dopravy.
Právo
Školáci jsou lepší v angličtině, matematika ale stále dělá problémy. Inspekce testovala páťáky a deváťáky
Číst článek
Čeští teenageři se zlepšují v angličtině, píše to deník Právo. Podle odborníků na vzdělávání za zdokonalováním nestojí jiný přístup škol, ale spíše internet. Školáci mají lepší slovní zásobu i gramatiku, v živé diskusi ale podle expertů nemusí obstát.
Ze statistik společnosti Scio vyplývá, že se žáci v angličtině zdokonalují. Například na požadovanou úroveň A2 dosáhlo před pěti lety necelých 35 procent žáků devátých tříd. V letošním školním roce už to bylo 40 procent deváťáků. U státních maturit se ale studenti v angličtině oproti loňskému roku mírně zhoršili. Podle Práva samotný maturitní test nemusí svědčit o celkových dovednostech, protože se na něm může podepsat i stres.
Lidové noviny
Pražští politici chtějí vytěsnit takzvanou alkoholovou turistiku z centra do okrajovějších částí města, píšou Lidové noviny. V metropoli by tak mohla vzniknout zóna pro noční život po vzoru hamburské ulice Reeperbahn nebo ostravské Stodolní.
Regionální deník
Psi, kteří odhalují rakovinu. Mladí genetici v Kopřivnici spustili unikátní výzkum
Číst článek
Pětinu zhoubných nádorů plic si čeští muži podle Státního zdravotního ústavu uženou v práci. Informuje o tom regionální Deník. Vedle horníků nebo dělníků z chemiček jsou ohrožení hlavně skláři nebo zedníci, kterým škodí jemný prach z oxidu křemičitého.
Onemocnět můžou taky řidiči kamionů nebo automechanici, kteří musí vdechovat výfukové plyny z motorů. Na seznamu rizikových povolání nechybí ani svářeči, lakýrníci nebo natěrači. Deník píše, že u žen se podle zdravotního ústavu profese podepíše na vzniku čtyř až pěti procent plicních tumorů.
Reportér
Česko začíná přitvrzovat v udělování ochrany utečencům z nebezpečných oblastí. Upozorňuje na to aktuální vydání časopisu Reportér. Problém s tím, že české ministerstvo vnitra ve více případech neprodloužilo, nebo dokonce odebralo doplňkovou ochranu migrantům, zaznamenaly nevládní organizace zhruba v první třetině loňského roku.