„Rodin, které se ocitají v horší ekonomické situaci, je čím dál víc. Od covidu, i předtím krize a tak dál,“ popisuje místostarostka Prahy 7 Hana Šišková (Praha sobě).
Ministerstvo práce a sociálních věcí pro blízkou budoucnost předpovídá úbytek dětí ve školkách. Proč podporovat sousedské hlídání, pokud se nezaplní ani školky?
23:48
Praha||Tomáš Pancíř, tkz|Zprávy z domova|Život k nezaplacení
„Rodiče se oprávněně bojí toho, že první třída je nevstřícná k dětem. Odklad dítě zvýhodní,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research.
„Náš problém je, že když děti integrujete, tak výnosy přijdou za desítky let. Zatímco náklady jsou okoamžité a vyžadují velké úsulí v celé lokalitě,“ vysvětluje Daniel Prokop.
Experti nabízejí několik změn, které by umožnily umístit do stávajících školek víc dětí. Teď je hlavní cestou otvírání nových tříd, což je drahé, pomalé a často mimo možnosti jednotlivých obcí.
„Záleží na tom, jestli mají v regionu dost školních psychologů, speciálních pedagogů a jak vysoká je účast ve školkách. I znevýhodněné děti, které brzy chodí do školky, mají menší neúspěšnost,“ říká.
Nový pořad Radiožurnálu a webu iROZHLAS.cz Antivirus se bude věnovat praktickým otázkám, jak se chovat bezpečně v digitálním světě. První díl se zaměřil na fotografování dětí ve školách.
Ministerstvo práce a sociálních věcí v době napjatých veřejných financí navrhuje změny rodičovského příspěvku. Podporovat chce i dětské skupiny, z opozice zní obavy z odlivu pedagogických pracovníků.
Podle Svazu měst a obcí chybí asi 40 tisíc míst pro děti v předškolním věku. Podle Odstrčilové z ministerstva práce a sociálních věcí nenahradí zákon o dětských skupinách všechna místa, ale pomůže.
Sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research apeluje na reorganizaci financování a výstavby školek v obcích. Zdůrazňuje, že vklad do včasné péče se podle výzkumů může několikanásobně vrátit.
Situace se měla odehrát v brněnské části Černá pole, kde město spravuje zhruba deset mateřských škol. Jak ale upozornil mluvčí části Martin Ingr, zápis probíhá výhradně přes elektronické systémy.
Každý rok potká tzv. dodatečný odklad podle ministerstva školství zhruba 600 dětí, dalších 1100 ročník opakuje. Pro řadu z nich to může mít dlouhodobé následky.
Od pondělí 26. dubna se také obnoví praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol. O možném rozvolnění obchodů a služeb rozhodne vláda ve čtvrtek.
12. dubna by se mohli do škol vrátit žáci jen v některých okresech, jak ve čtvrtek navrhoval ministr školství za ANO Robert Plaga. Podle Smejkala to bude záviset na aktuální epidemické situaci.
Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) označila novelu za průlom v zajištění péče o děti. Cílem změn je podle ministerstva práce a sociálních věcí zajistit kvalitní a finančně dostupnou péči o menší děti.
„Zákaz má dítě – tomu se zakazuje přítomnost. Právní předpis musí být jasný, srozumitelný a předvídatelný. Pokud by školka nemohla otevřít, musí být opatření formulováno jinak,“ tvrdí Elena Kotorová.
Kvůli výpadkům ze školného či dávkám pro nemocné zaměstnance přišly mateřinky o desítky tisíc korun, uvádí studie Institutu pro sociální a ekonomické analýzy, které se zúčastnilo asi 2010 ředitelů.
Pedagogická komora a Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání vyzvali vládu, aby výrazně omezila provoz školek i speciálních škol. Podle spolků ohrožují zdraví pedagogů, dětí i jejich rodin.
Ministerstvo chce opravit vojenské letiště v Pardubicích, píše deník E15. A v některých pražských školkách jsou podle Deníku stále volná místa. Více se dozvíte v přehledu tisku Radiožurnálu.
V tisku se dočtete, že školky musí přijímat všechny tříleté děti. Píše to Mf Dnes. Podle regionálního Deníku získalo zastřešení pražské Spořilovské spojky kladný posudek o vlivu na životní prostředí.