Přibývá lidí, kteří nezvládají své dluhy. Rekordmani mají více než dvě stovky exekucí

Češi si půjčují stále častěji. Jen loni to bylo více než 31 a půl miliardy korun. Nejčastěji jsou v této částce půjčky na bydlení, na nový automobil nebo na vybavení domácností. Jenže přibývá lidí, kteří svoje dluhy nezvládají splácet. Řešením může být takzvaný osobní bankrot. V loňském roce o něj požádalo skoro 19 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekuce (ilustrační foto)

Exekuce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

„Šli jsme na vlastní bydlení. No a člověk si chtěl taky něco dopřát na zařízení do bytu a děcka byly malé, takže dětem něco, když člověk potřeboval koupit. Začínalo to půjčkou nějakých 30 tisíc,“ vzpomíná Renata z Ostravy, jak se dostala do dluhové pasti.

Půjček postupně přibývalo. Na vybavení bytu nebo na nové auto, pořídila si i několik kreditních karet. Po smrti manžela navíc zůstala na splácení úplně sama, rozhodla se proto začít jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přibývá Čechů, kteří nezvládají splácet svoje půjčky. Podrobnosti zjišťovala Zuzana Švejdová

„Pak přišel měsíc a mě zůstaly dvě stovky na jeden měsíc. V ten moment jsem si říkala, že se to prostě jinak řešit nedá, že musím zkusit pozjišťovat, co obnáší osobní bankrot.“

To je krajní způsob, jak dosáhnout oddlužení. Soud může osobní bankrot vyhlásit jen tehdy, pokud má člověk práci a splatil alespoň 30 procent svých dluhů. Ze všeho, co vydělá, bude navíc po dobu pěti let dostávat jen povinné minimum. Přesně to čeká teď i Renatu z Ostravy.

Osobních bankrotů je nejvíc po Vánocích

Jen loni vyhlásilo v Česku osobní bankrot skoro 19 tisíc lidí. Je to často jediná možnost, jak se vyhnout exekuci. Společnosti, které pomáhají klientům s oddlužením, řeší v novém roce stále více případů.

„V současné době evidujeme po Vánocích jako každoročně, ale tento rok ještě daleko větší zájem osob o oddlužení, než tomu bylo v předcházejících letech,“ potvrzuje jednatel společnosti Abivia David Vozák.

Dlužníkům s obstaveným kontem by mohly pomoci takzvané bezpečné účty

Číst článek

Jenže jsou i lidé, kteří dobrovolných bankrotů zneužívají. Úvěrové společnosti řeší dokonce případy, kdy si dlužník schválně nabere půjčky a vzápětí požádá o oddlužení. Z celkových dluhů pak splatí jen třetinu.

Doplácí na to hlavně věřitelé. Podle analytičky společnosti Czech Credit Bureau Věry Kameníčkové pak záleží na rozhodnutí soudu, jestli k oddlužení přistoupí.

„Pokud někdo jde do toho s tím, že si nabere dluhy a ono to nějak dopadne, tak soud samozřejmě ten bankrot povolit nemusí a nemusí na to přistoupit věřitelé.“

Rekordman má 227 exekucí

Nejvíc bankrotů vyhlásili lidé ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Mezi žadateli ale nejsou jen ti nejchudší, stále častěji jsou to lidé s platem vyšším než dvacet tisíc korun.

Ne všichni dlužníci navíc řeší problémy s dluhy včas. Dokazují to počty exekucí. Po dvou letech poklesu jejich počet výrazně roste - podle odhadů by se čísla mohla vyšplhat až na 900 tisíc. Mezi dlužníky se objevují i rekordmani.

„Fyzickou osobou s nejvyšším počtem exekucí je 51letý muž z Prahy. Soud proti němu od roku 2005 nařídil 227 exekucí. O něco méně - 223 exekucí - zahájil soud na návrhy věřitelů proti 54letému neplatiči z Prahy. Exekuce má přitom tato osoba již od roku 2008,“ popisuje mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

Podle exekutorské komory má řada těchto lidí zkušenost s vězením, pracují na černo a trvalý pobyt mají zpravidla hlášený na obecním nebo městském úřadě. V podstatě jsou tak téměř nedohledatelní.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme