Je to dva roky, co stát posílá za rodiče-neplatiče jejich dětem náhradní výživné. Prvním žadatelům teď na státní alimenty skončí nárok, nejdéle je totiž lze pobírat 24 měsíců.
Sdružení vlastníků bytových jednotek v Jirkově už více než 10 let bojují s lidmi, kteří si nakoupili levné byty a pronajímají je sociálně slabým za přemrštěné ceny. Zálohy na energie ale neplatí.
„Jsou zde výhrady ombudsmana, který upozornil, že tento zákon může být protiústavní nebo že protiústavní je. Nemůžeme nechat procházet zákony, které jsou protiústavní,“ řekl senátor Marek Hilšer.
Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) často vystupuje také jako advokátka rovnosti žen a mužů. Když jde o neplacení výživného, najednou se levicově-liberální svět paní Maláčové rozpouští.
Zabavení řidičského průkazu by mělo nově hrozit i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let. Poslaneckou novelu, která s tím počítá, schválila sněmovna.
Stát možná bude platit alimenty za rodiče, kteří dluží výživné. Posílat by mohl až 2500 korun měsíčně. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD ještě tento týden dá do připomínkového řízení návrh, který by to umožnil. Výživné by pak vymáhal Úřad práce.
V Česku přibývá neplatičů daně z přidané hodnoty. Zatímco ještě loni bylo podle statistik Finanční správy ČR v registru 115 nespolehlivých plátců, letos se jejich počet vyšplhal na tisícovku. Na pozoru by proto měli být i podnikatelé, kteří s rizikovými plátci obchodují. Podle zákona totiž ručí za to, že státu odvedou DPH.
Neplatiči výživného by v budoucnu neměli končit ve vězení. Dostávali by jen alternativní tresty. Mohli by tak nadále chodit do práce a platili by na své děti. O možné změně začala jednat ministerstva práce a spravedlnosti. Trestanci totiž v současné době vydělávají málo. A když ve vězení práci nedostanou, alimenty vůbec neplatí.
Češi si půjčují stále častěji. Jen loni to bylo více než 31 a půl miliardy korun. Nejčastěji jsou v této částce půjčky na bydlení, na nový automobil nebo na vybavení domácností. Jenže přibývá lidí, kteří svoje dluhy nezvládají splácet. Řešením může být takzvaný osobní bankrot. V loňském roce o něj požádalo skoro 19 tisíc lidí.
Jaroměř bojuje s neplatiči komunálního odpadu, jde stále o ty samé. Příliš účinné nejsou ani finanční výměry nebo exekuce. To v sousedním Náchodě funguje přímo na radnici exekutor, který neuhrazené poplatky vymáhá. Ukazuje se, že jeho práce je úspěšná, lidé už totiž téměř všechny poplatky za letošní rok zaplatili.
Neplatiči nájemného v Žamberku se budou stěhovat. Město končí přestavbu bývalého skladu hraček, ze kterého bude ubytovna. Za stavební úpravy radnice zaplatí tři čtvrtě milionu korun.
Čtyři stovky lidí v Hradci Králové dluží městu za nájem a další služby související s užíváním bytů na 15 milionů korun. Neplatiči nájemného mají už jen dva týdny na využití dluhové amnestie. Město jim odpustí sankce za neplacení poplatků, pokud stihnou uhradit dlužnou částku do konce června.
Už 16 let trvají spory soukromých vlastníků činžovního domu v Mostě. Objekt chátrá a kvůli dluhům za energie v něm neteče teplá voda, netopí se a na chodbách nejde elektřina. Jeho obyvatelé i lidé ze sousedství proto v petici vyzvali město, aby koupilo většinový podíl od jednoho z majitelů. Nájemníkům v domě by pak přestala být zima a okolní by neměli strach ze vzniku další ubytovny pro nepřizpůsobivé.
Hroby na hřbitovech na Vysočině se o Dušičkách plní svíčkami a květinami. Některé z nich ale zůstávají i v těchto dnech prázdné. V řadě případů za to mohu neplatiči, kteří se o hroby odmítají starat. Na jihlavském ústředním hřbitově registrují desítky dlužníků.
V České Lípě není skoro žádná restaurace, která by během tohoto roku neměla za hosta jedlíka, jenž se nají, napije a nezaplatí. Podle personálu už většina těchto hostů jde do restaurace s úmyslem útratu nezaplatit. Právě tento úmysl je ale třeba prokázat, aby bylo možné vymáhat škodu.
Město Žamberk odstupuje od smlouvy s Českými drahami o pronájmu nevyužívané budovy, kam chtěla radnice nastěhovat neplatiče z městských bytů. Současný stav objektu je však podle města zanedbaný a radnice podle starosty Jiřího Dytrta reagovala i na připomínky lidí bydlících kolem, kterým se záměr města nelíbil.
Žamberk začne tento týden se stěhováním neplatičů nájemného do nevyužívané bývalé administrativní budovy Českých drah. V současné době má sedm neplatičů, kteří městu neplatí nájem už delší dobu, a podle starosty Jiřího Dytrta je začnou stěhovat právě do zmíněného objektu.
Žamberk dnes možná vyřeší problém, kam s dlužníky nájemného. Jednat bude se zástupci Českých drah, které mají ve městě nevyužívanou budovu. Podle starosty Jiřího Dytrta se počet dlužníků docela výrazně zvyšuje a nepomáhá ani snaha dohodnout se s nimi na splátkovém kalendáři.
Úřednice pravidelně kontrolují byty na mosteckém sídlišti Chanov, kde bydlí většinou chudí a nezaměstnaní. Často tam totiž dochází k rabování bytů, v domech chybí radiátory, trubky od stoupaček i celá okna a dveře. Teplá voda na sídlišti neteče už sedm let. Vlastník bytů, mostecký magistrát, přitom za opravy zaplatil už desítky milionů korun.
Nový daňový balíček přináší pro podniky mnoho změn. Zásadní je například takzvaný institut nespolehlivého plátce daně schválený v rámci technické novely zákona o DPH.
Náchodské vodovody a kanalizace neustále řeší problém s neplatiči. Ti společnosti dluží už několik milionů korun. Některé pohledávky jsou jen těžko vymahatelné, jiné musí společnost odepsat jako ztrátu.
Nové Město na Moravě spustilo projekt, v rámci kterého hledá východisko pro neplatiče nájemného. Pokud dlužníci vypomůžou v ulicích, město jim promine alespoň část pokuty z prodlení. Situace neplatičů se tak může zlepšit o desítky tisíc korun.
Kvůli špatným hygienickým podmínkám a nevyhovujícímu technickému stavu domů se musí do zítřka vystěhovat převážně romští obyvatelé ghetta v Ostravě-Přívoze. Majitel budov nechal zajít věci tak daleko, protože se nedokázal s úřady a městem dohodnout, komu patří kanalizace, která je už několik měsíců nefunkční. Úřady prý ale mohly zakročit, i když je vlastník neznámý.
Desítky Romů z ostravského Přednádraží obsadily radnici. Za úředníky se Romové vydali z obavy, že přijdou o střechu nad hlavou. Stavební policie by totiž údajně mohla nařídit úplné uzavření a vyklizení domů, ve kterých žijí. V nich už od minulého týdne neteče voda.
Šestice ministrů spravedlnosti středoevropského regionu si dnes v Kroměříži vymění zkušenosti s prostředky pro vymáhání výživného. Česko chce po vzoru Slovenska například uzákonit, že neplatičům alimentů bude možné dočasně odebrat řidičský průkaz.
Drobní živnostníci si čím dál více stěžují na to, jak fungují velké stavební zakázky. Často je to tak, že velká firma dostane peníze od investora a za ty si najímá například pokrývače, malíře nebo topenáře. Jenže ti nemají vůbec žádnou jistotu, že dohodnutou odměnu skutečně dostanou. Trpělivost dochází například cechu malířů a lakýrníků.