Příjmová chudoba vzrostla téměř o polovinu, týká se každé šesté domácnosti

Počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z 9 % koncem roku 2021 na momentálních 16 %. Nejvíce ohroženi jsou samostatně žijící senioři, samoživitelé a samoživitelky. Vyplývá to z exkluzivních dat projektu Život k nezaplacení, na němž spolupracují Český rozhlas a PAQ Research.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senioři, ilustrační foto

Nejvíce ohroženi chudobou jsou samostatně žijící senioři, samoživitelé a samoživitelky. Vyplývá to z exkluzivních dat projektu Život k nezaplacení, na němž spolupracují Český rozhlas a PAQ Research (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidé v příjmové chudobě jsou podle definice Českého statistického úřadu ti, kteří žijí s příjmem 14 782 korun na osobu na měsíc. Tato částka byla definovaná v roce 2019, rok před koronavirovou krizí. Každý měsíc je upravená podle momentální inflace.

Například pro rodinu s oběma rodiči, dvěma mladšími dětmi a jedním starším výzkum jako hranici chudoby vypočítal příjem asi 38 500 korun měsíčně. Pro domácnost samoživitelky se dvěma dětmi je to asi 26 600 korun.

Život k nezaplacení

Průzkum provedla společnost PAQ Research. Český rozhlas s ní startuje nový projekt, zajímá se v něm o to, jak lidé v současné době vycházejí s penězi.

Příjmová chudoba vzrostla od konce roku 2021 z 9 % na momentálních 16 %, tedy téměř o polovinu. Příjmově chudá je teď podle výzkumu PAQ Research každá šestá česká domácnost. Dalších 16 %  českých domácností má nízké příjmy a úspory, které jim vydrží maximálně na jeden měsíc.

Nejvíce jsou zasaženi samostatně žijící důchodci a samoživitelé/samoživitelky, nejméně zasaženi jsou dospělí lidé bez dětí. U samostatně žijících seniorů vzrostla příjmová chudoba od listopadu 2021 o 40 procentních bodů. Z výzkumu PAQ Research vyplývá, že momentálně žije 43 % ze samostatně žijících seniorů v příjmové chudobě. U samoživitelů je to zhruba polovina.

„Jde o to, že domácnosti samostatně žijících důchodců byly často stovky korun nad hranicí chudoby. Když tuto hranici zvyšujete o inflaci – což je potřeba, aby si udržela reálně stejnou hodnotu – tak se propadají pod ní,“ vysvětluje skokovou změnu na začátku roku 2022 sociolog Daniel Prokop.

Silný nárůst nastal hlavně po Novém roce, kdy došlo ke zdražení bydlení, energií a potravin. V posledních měsících také vzrostl počet domácností, které cíleně šetří na spotřebních výdajích, ze 13 % na 17 %. Nejvíce se šetří na návštěvách restaurací, kultuře, cestování a potravinách. Šetření se dostává na úroveň covid lockdownů a nejvíce se dotýká seniorů a domácností v příjmové chudobě.

25:54

Někteří si sami nepomůžou. Je v našem zájmu je nenechat spadnout do chudoby, věří ekonom Münich

Číst článek

Ta roste ve všech regionech, ale nejhůře je na tom Karlovarský a Ústecký kraj, tam žije 24 % lidí, téměř čtvrtina všech obyvatel, v příjmové chudobě. Vysoká míra příjmové chudoby se také týká Moravskoslezského kraje, kde v příjmové chudobě žije 22 % obyvatel. Naopak nejméně je zasažená Praha, kde příjmová chudoba vzrostla ze 7 % na konci roku 2021 o pouhá 4 %.

Stát na to reaguje již třetí valorizací důchodů tento rok. Ty se mají od září zvýšit v průměru o 700 Kč. Jedná se o všechny důchody, tedy nejen starobní, ale například i invalidní nebo vdovské. Celkově tak v roce 2022 důchody vzrostou v průměru o 2 500 korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí valorizaci odůvodňuje rekordně vysokou inflací.

Podle Prokopa je valorizace důchodů chvályhodným krokem, který pomůže především důchodcům, kteří žijí v páru. „Myslím si, že pomůže hodně těm, kteří žijí v domácnosti ve dvou, a ti samostatně žijící budou mít problémy i přes valorizaci.“

Kromě zvýšení důchodů ministerstvo práce a sociálních věcí také vyzývá, aby si lidé žádali o příspěvek na bydlení. „Velmi bych si přál, aby se ani senioři neostýchali a požádali si o příspěvek na bydlení. Dovolím si vyzvat také jejich rodinné příslušníky, aby pomohli s osvětou a třeba i se samotným vyplněním formulářů. Žádost se dá podat i online bez nutnosti navštívit úřad práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU–ČSL).

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme