Harrisová, nebo Trump: Jak se staví kandidáti na amerického prezidenta k válce na Ukrajině?

Podpora Ukrajiny ve válce s Ruskem představuje značnou dělící čáru mezi republikány a demokraty. Od demokratické kandidátky Kamaly Harrisové můžeme očekávat, že se její zahraniční politika nebude příliš lišit od politiky stávajícího prezidenta Joea Bidena. Co může svět očekávat od potenciálního prezidentství Donalda Trumpa, však není zřejmé. ‚Mám velmi přesný plán, ale nemůžu vám ho sdělit,’ řekl Trump v rozhovoru s Lexem Fridmanem.

Otázky a odpovědi Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti na amerického prezidenta a prezidentku Donald Trump (vlevo) a Kamala Harrisová

Kandidáti na amerického prezidenta a prezidentku Donald Trump (vlevo) a Kamala Harrisová | Foto: Umit Bektas/Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

Jaké plány mají pro Ukrajinu? 

„Jako prezidentka budu pevně stát po boku Ukrajiny a našich spojenců v NATO,“ řekla Kamala Harrisová na sjezdu demokratů koncem léta. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským se setkala osobně v červnu letošního roku na summitu ve Švýcarsku.

Šlo o jejich šesté setkání, během kterého oznámila, že Spojené státy podpoří Ukrajinu dalším balíčkem pomoci v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (přibližně 34,75 miliardy korun) prostřednictvím agentury USAID (vládní agentura, která poskytuje civilní zahraniční pomoc a rozvojovou podporu).

V posledním zářijovém týdnu se Harrisová a Zelenskyj opět setkali. Zelenskyj během návštěvy Washingtonu poprvé představil svůj „plán vítězství“, který zahrnuje dlouhodobý požadavek Kyjeva na použití dalekonosných raket na cíle uvnitř Ruska. Plán nejprve představil Bidenovi a posléze ho odprezentoval oběma prezidentským kandidátům.

Donald Trump má však údajně svůj vlastní plán pro Ukrajinu. Jeho obsah však odmítá prozradit. „Mám velmi přesný plán, jak zastavit Ukrajinu a Rusko. A mám určitou představu, možná ne plán, ale představu pro Čínu,“ řekl Trump v podcastovém rozhovoru s Lexem Fridmanem. Později dodal: „Ale nemůžu vám ty plány sdělit, protože pokud vám je řeknu, nebudu je moci použít. Nebudou úspěšné. Částečně je to o překvapení.“

Co prozradili kandidáti v televizní debatě?

Válka na Ukrajině byla horkým tématem i během zářijové prezidentské televizní debaty. Zatímco Trump zdůrazňoval, že by usiloval o dohodu, která by konflikt mezi oběma zeměmi ukončila, Harrisová zdůrazňovala nutnost podpory Ukrajiny, aby válku vyhrála.

„Myslím, že je v nejlepším zájmu USA tuto válku ukončit, prostě ji dokončit a vyjednat dohodu, protože musíme zastavit ničení lidských životů,“ uvedl během debaty Donald Trump. Dodal, že za válku na Ukrajině může vláda Joea Bidena. 

Harrisová Trumpovi oponovala s tím, že kdyby Putin napadl Ukrajinu během Trumpovy vlády, ruská vojska by už dávno byla v Kyjevě. „Naši evropští spojenci, spojenci v NATO, jsou tak vděční, že už nejste prezidentem a že chápeme důležitost největší vojenské síly, kterou svět kdy poznal, a to je NATO,“ řekla. 

Jak přistupují kandidáti k NATO?

Členové NATO se v roce 2014, poté co Rusko obsadilo a anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, dohodli na zastavení škrtů ve výdajích na obranu, které provedli po skončení studené války, a na postupném zvýšení výdajů na dvě procenta HDP do roku 2024. 

Trump znepokojil spojence varováním, že Spojené státy pod jeho vedením opustí své závazky vyplývající ze smlouvy NATO a přijdou na pomoc pouze těm zemím, které vyčlení dvě procenta svého HDP na vojenské výdaje.

V té souvislosti prohlásil, ať si Rusko dělá „co chce“ se státy, které nenavýší financování Severoatlantické aliance. 

Při předvolebním mítinku v Jižní Karolíně dokonce řekl, že by podpořil Rusko, aby s takovými státy zacházelo, jak chce. „Neplatíte? Ne, nebudu vás chránit,“ přiblížil své postoje. 

Naopak Harrisová během své třetí účasti na Mnichovské bezpečnostní konferenci v únoru letošního roku odsoudila verbální útoky na NATO, znovu potvrdila podporu USA Ukrajině, nastínila, jak americké globální vedení prospívá lidem po celém světě a zdůraznila úspěchy společné vlády s Bidenem doma i v zahraničí.

„Jsme odhodláni usilovat o globální angažmá, dodržovat mezinárodní pravidla a normy, bránit demokratické hodnoty doma i v zahraničí a spolupracovat s našimi spojenci a partnery při sledování společných cílů,“ řekla viceprezidentka. 

Jak se staví k válce kandidáti na viceprezidenty? 

Dalším ujištěním, že by Harrisová byla blízkou spojenkyní pro NATO a Ukrajinu, je její volba kandidáta na viceprezidenta Tima Waltze. Ten krátce poté, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu v únoru 2022, navrhl, aby státní instituce zrušily smlouvy s Ruskem a neuzavíraly nové. Ukrajinská velvyslankyně ve Spojených státech Oksana Markarovová ho nazvala „spolehlivým přítelem naší země“.

Naopak republikánský kandidát na viceprezidenta J.D. Vance uvedl, že kdyby bylo na něm, setkal by se s ruskou, ukrajinskou i evropskou stranou a přiměl by je k mírovému plánu. Ten by zahrnoval například to, že by si Rusové nechali území, která zabrali.

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme