Ve výzkumu Institutu 2050, který tento týden exkluzivně zveřejňujeme, nejméně dvacetina lidí říká, že jim nový systém emisních povolenek může způsobit zásadní problémy v dopravě.
Některé oblasti zkoušejí pro nejmenší a nejodlehlejší obce vymyslet alternativu. Někde mají obecní taxi, jinde sdílené obecní automobily, které si občané mohou výhodně půjčovat.
„Skoro pořád“ má problém dopravit se za základními potřebami každý dvacátý Čech, tedy pět procent populace. Dalších šest procent uvádí, že tyto potíže zažívá často a patnáct procent občas.
Čechy loni podle aktuálního žebříčku Eurostatu ohrožovala chudoba a sociální vyloučení nejméně ze všech států Evropské unie. Odpovídá ale tohle zjištění realitě? Odpovídá sociolog Daniel Prokop.
Stejně jako každý rok je problémem metodika Eurostatu, která chudobu definuje jako stav, kdy se člověk dostane se svými příjmy pod 60 procent mediánového příjmu v zemi.
Tématem letošního expertního zkoumání byly výdaje na bydlení. To hraje ve výdajích domácností zásadní roli: Už několikátý rok jsme uprostřed krize bydlení. Zdražuje jak to vlastnické, tak to nájemní.
Například spotřební daň na pivo byla naposledy zvýšena v roce 2010. Společenské náklady za tabák, alkohol nebo obezitu přitom vycházejí na stovky miliard ročně.
Od vojenského převratu v Myanmaru a následné občanské války je ekonomika země v troskách. Inflace letos vyletěla na 26 procent a cena běžného jídla se zvýšila o 160 procent.
Pokud jde o blahobyt v jednotlivých zemích EU, je na tom ČR, měřeno průměrným bohatstvím na osobu, hned po Slovinsku druhým nejbohatším státem z celého bývalého sovětského bloku. Co chtít víc?
Věra Doušová ve svých 77 letech působí jako žena, která se nikdy nezastaví. „Můj motor je, že dělám práci, kterou mám ráda, a že si dělám v životě radost,“ usmívá se.
Zaměstnanci s nízkou výplatou mají tak vysoké daně a odvody, že je to nemotivuje pracovat. Studie navrhuje dvě varianty, jak by se situace zaměstnanců, speciálně těch nízkopříjmových, mohla zlepšit.
„V okamžiku, kdy to není tak, jak jsme si vysnili, tak potom se potom ptáme, jestli to stálo za to,“ hodnotí polistopadový vývoj politolog a komentátor Lukáš Jelínek.
Prosperitě napomáhají instituce, které nastavují rovné podmínky pro všechny v hospodářství a povzbuzují k investicím do technologií, říká Klímová, která se odkazuje na letošní laureáty Nobelovy ceny.
Beznadějně zapomenuté a Bohem i lidmi odstrčené kouty středního Ruska, kde bují především bída, beznaděj, alkoholismus a prostituce. Na tato místa zavádí čtenáře kniha ruské opoziční novinářky.
Termín „energetická chudoba” nebyl ještě nedávno příliš rozšířený. Dokonce se zdálo, že s takovým problémem se Česko vlastně ani nepotýká: vždyť kdo by tu neměl dostatek peněz na adekvátní vytápění?
Prezident při návštěvě ve vyloučených lokalit v Ústeckém kraji řekl nahlas to, co všichni vědí: chudí žijí v předražených bytech, na které přispívá stát, a prosperují z toho hlavně vlastníci ubytoven.
„Každý rok se opakuje, že jsme nejlepší v Evropě, byť je to dáno nesrovnatelnou hladinou hranic chudoby,“ vysvětluje v pořadu Život k nezaplacení sociolog Daniel Prokop z agentury PAQ Research.
Část českých domácností už dokáže měsíčně ušetřit víc než před rokem. „Rostou příjmy a nerostou ceny,“ shrnuje sociolog Dan Prokop. Třetina českých domácnost ale neušetří měsíčně vůbec nic.
Erika s manželem chodí do práce, nejstarší syn studuje na střední škole a chystá se do Spojených států. Je to rodina, které byste si ani nevšimli, kdyby nežili v romské osadě v Medzevu.
Haiti čelí humanitární katastrofě, země je na pokraji naprostého rozvratu. Z věznice v hlavním městě uprchlo několik tisíc vězňů, aby se připojili k válce gangů, které ovládají velké části území.
Jedna pětina všech občanů má čtyři pětiny bohatství naší společnosti, a jedna pětina občanů naopak má na tom podíl toliko žádná celá dvě desetiny procenta.