Věra Doušová ve svých 77 letech působí jako žena, která se nikdy nezastaví. „Můj motor je, že dělám práci, kterou mám ráda, a že si dělám v životě radost,“ usmívá se.
Zaměstnanci s nízkou výplatou mají tak vysoké daně a odvody, že je to nemotivuje pracovat. Studie navrhuje dvě varianty, jak by se situace zaměstnanců, speciálně těch nízkopříjmových, mohla zlepšit.
„V okamžiku, kdy to není tak, jak jsme si vysnili, tak potom se potom ptáme, jestli to stálo za to,“ hodnotí polistopadový vývoj politolog a komentátor Lukáš Jelínek.
Prosperitě napomáhají instituce, které nastavují rovné podmínky pro všechny v hospodářství a povzbuzují k investicím do technologií, říká Klímová, která se odkazuje na letošní laureáty Nobelovy ceny.
Beznadějně zapomenuté a Bohem i lidmi odstrčené kouty středního Ruska, kde bují především bída, beznaděj, alkoholismus a prostituce. Na tato místa zavádí čtenáře kniha ruské opoziční novinářky.
Termín „energetická chudoba” nebyl ještě nedávno příliš rozšířený. Dokonce se zdálo, že s takovým problémem se Česko vlastně ani nepotýká: vždyť kdo by tu neměl dostatek peněz na adekvátní vytápění?
Prezident při návštěvě ve vyloučených lokalit v Ústeckém kraji řekl nahlas to, co všichni vědí: chudí žijí v předražených bytech, na které přispívá stát, a prosperují z toho hlavně vlastníci ubytoven.
„Každý rok se opakuje, že jsme nejlepší v Evropě, byť je to dáno nesrovnatelnou hladinou hranic chudoby,“ vysvětluje v pořadu Život k nezaplacení sociolog Daniel Prokop z agentury PAQ Research.
Část českých domácností už dokáže měsíčně ušetřit víc než před rokem. „Rostou příjmy a nerostou ceny,“ shrnuje sociolog Dan Prokop. Třetina českých domácnost ale neušetří měsíčně vůbec nic.
Erika s manželem chodí do práce, nejstarší syn studuje na střední škole a chystá se do Spojených států. Je to rodina, které byste si ani nevšimli, kdyby nežili v romské osadě v Medzevu.
Haiti čelí humanitární katastrofě, země je na pokraji naprostého rozvratu. Z věznice v hlavním městě uprchlo několik tisíc vězňů, aby se připojili k válce gangů, které ovládají velké části území.
Jedna pětina všech občanů má čtyři pětiny bohatství naší společnosti, a jedna pětina občanů naopak má na tom podíl toliko žádná celá dvě desetiny procenta.
Jako naopak méně akutní téma vnímají podle socioložky Paulíny Tabery Češi třeba školství, fungování úřadů nebo nezaměstnanost. Za úplně nejméně důležité poté považují žít podle náboženských zásad.
Kukuřičný pokrm podobný knedlíku nebo polentě OSN před pár lety zařadila na seznam kulturního dědictví. Pro mnoho lidí je východiskem z nouze a pokud si nemůžou dovolit ani ugali, jsou na mizině.
Jídelna, kam tyto děti mohou každé poledne od pondělí do pátku přijít, je oázou bezpečí a slastné představy naplněné žaludku. Roberto Patiňo ale říká, že je to jen kapka naděje v moři zoufalství.
„Záleží na tom, jestli mají v regionu dost školních psychologů, speciálních pedagogů a jak vysoká je účast ve školkách. I znevýhodněné děti, které brzy chodí do školky, mají menší neúspěšnost,“ říká.
„Já jsem nikdy nikomu nic nedlužila, byl to šok,” popisuje paní Jana. Exekuce přišla kvůli zadluženému synovi, který měl u nich nahlášený trvalý pobyt. Manželé se chtějí o svůj majetek soudit.
V loňském roce bylo Česko zemí s nejprudším propadem reálných mezd v rámci všech zemí OECD. Průměrné reálné mzdy Čechům klesají už sedm čtvrtletí v řadě.
Magistrát a organizace IQ Roma Servis spustily dva pilotní projekty, které mají pomoct 45 klientům. Aby vše hladce fungovalo, budou oběma stranám pomáhat kurátoři, kteří zajistí i garantovaný nájem.
Prvním městem Olomouckého kraje, které se s potravinovou bankou rozhodlo spolupracovat, je Moravský Beroun. Tam výdejna začala fungovat v budově tamní pečovatelské služby.
„Začala drahota, všechno začalo jít nahoru, platy zůstaly stejné. Pro mě by to znamenalo, že bychom nic neušetřili, kdybychom neměli zaplacené obědy,“ vysvětluje samoživitelka Barbora.