Případ jmenování Ladislava Bátory náměstkem ministra rozdělil veřejnost
Jmenování náměstků na ministerstvech většinou neprovází žádná vzrušená veřejná debata. Této tradici se ale zásadně vymyká to, co se spustilo, když vyšla zpráva, že práci na ministerstvu školství má získat Ladislav Bátora, muž, který v roce 2006 kandidoval do parlamentu za Národní stranu.
Jeho případné angažmá na vysokém státním postu kritizovali komentátoři, stejně jako někteří politici, včetně premiéra Petra Nečase. Objevily se ale i výzvy k jeho obhajobě. Ladislava Bátory se zastal prezident Václav Klaus.
Velkou polemiku vyvolal také článek známého podnikatele a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury, který to, co nazval „honem na Bátoru“, označil za ostudu politiků a novinářů.
Diskuse Tomia Okamury a Romana Krištofa týkající se jmenování Ladislava Bátory náměstkem ministra školství v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3
„Podle mého názoru je pan Bátora normální člověk, který veřejně říká své názory, nic kriminálního neudělal. Vyzval jsem média i politiky: ‚Neodsuzujme lidi podle předčasných soudů‘. Lidé mají právo na spravedlivý proces,“ řekl Tomio Okamura.
Podle redaktora Lidových novin Romana Krištofa, který dříve působil ve vládní radě pro záležitosti romské komunity, se Ladislav Bátora nestal obětí politické korektnosti.
„Obětí je někdo, kdo by obětován a panu Bátorovi se stalo pouze to, že se nestal prvním náměstkem ministra školství. To není žádné obětování,“ řekl Roman Krištof.
Dodal, že být prvním náměstkem ministra není žádné právo. Druhým mužem resortu školství nemůže být podle něj někdo, kdo někdy kandidoval za fašizoidní stranu.
„Národní strana v době, kdy kandidoval pan Bátora, byla právoplatným politickým subjektem. To znamená, že ministerstvo vnitra vyhodnotilo, že nehanobí rasu a podobně. V té době tedy není rozdíl mezi touto stranou a ODS a ČSSD a dalšími stranami. Já jsem v tomto velký demokrat,“ uvedl Tomio Okamura.
Roman Krištof doplnil, že Ladislav Bátora měl možnost vyjádřit se v několika médiích.
„Všechna jeho vyjádření podle mě ještě přispěla k tomu, že ta kauza se opravdu posunula někam jinam, že se začalo mluvit o politické korektnosti. Myslím, že ji především posunul někam jinam prezident republiky. Už nejde vůbec o pana Bátoru, ale z mého hlediska o úplnou diskreditaci toho, jak se dá mluvit o politické korektnosti,“ řekl Roman Krištof.