Přišel zimní čas, motoristé jsou povinni svítit 24 hodin

V noci na neděli končí letní čas. Lidé si ve tři hodiny posunou ručičky na svých hodinách zpět o jednu hodinu a mohou si tedy přispat, zatímco těm, kteří budou v noci pracovat, se směna o jednu hodinu protáhne. Všem českým motoristům tak začne povinnost svítit při jízdě i přes den. Od neděle tak musí řidiči používat světla obrysová a potkávací, v noci pak ještě světla dálková. Odborníci si ale myslí, že je z hlediska vlastní bezpečnosti lepší svítit celoročně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kruhový objezd

Kruhový objezd | Foto: Jan Rosenauer

"V paragrafu 32, zákona 361 je stanoveno, že po celých 24 hodin musí být na jedoucím vozidle rozsvícena buď obrysová a potkávací světla, nebo obrysová světla a světla pro denní svícení. K večeru, když nastane ztížená viditelnost, je povinné svítit obrysovými a potkávacími světly a světly dálkovými," popsal stávající situaci JUDr. Zdeněk Svátek.

Tato povinnost se pak týká vozidel, která jsou dálkovými světly vybavena. "Zákon se týká motorových vozidel, která jsou vybavena obrysovými, potkávacími, dálkovými světly, případně světly pro denní svícení. Netýká se samozřejmě například povozů nebo cyklistů," upřesnil JUDr. Zdeněk Svátek.

Většina odborníků se ale domnívá, že pro vlastní bezpečnost je lepší svítit celoročně. Toto nařízení zatím v České republice neplatí. Podle Václava Špička z Autoklubu České republiky dojde brzy k zásadní změně.

"V novele Zákona o provozu na pozemních komunikacích, který se nyní bude jmenovat Zákon o silničním provozu, bude zahrnuta povinnost celoročního svícení i za nesnížené viditelnosti. Tato povinnost nabude účinnosti od 1. července 2006. Prakticky to tedy vypadá tak, že svícení bude povinné od 1. října do začátku letního času, to znamená do konce března. Poté se bude svítit dobrovolně, povinnost ze zákona bude vyplývat od 1. července 2006," řekl Václav Špička.

S návratem středoevropského, tak zvaného zimního času v noci na zítřek se změní také odjezdy některých spojů Českých drah. Jak řekl Radiožurnálu tiskový mluvčí Pavel Tesař, ke změně času dochází v době, kdy jezdí minimum vlaků, týká se to asi dvaceti mezinárodních nočních rychlíků.

"Tyto vlaky přijedou do první stanice, z níž mají odjíždět po druhé hodině, a vyčkají zde už na odjezd podle nového, tedy zimního času, a pobyt na této stanici se tak prodlouží o jednu hodinu. Toto řešení je stejné ve všech zemích, kde dochází ke změně času. Také ostatní železnice řeší problém stejně - tedy prodloužením pobytu ve stanicích," řekl mluvčí Českých drah Tesař.

Petr Jansa, Judita Hrubešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme