Proalt: Šance na uplatnění na trhu práce se s veřejnou službou nezvýšila

Přestože Ústavní soud ve svém dnešním verdiktu vyhověl stížnostem opozice i v dalších věcech, nejdiskutovanějším bodem se stala veřejná služba pro nezaměstnané. Soud konstatoval, že úřad práce nemůže vyřadit z evidence člověka, který odmítne vykonávat veřejně prospěšné práce, je to totiž v rozporu se zákazem nucené práce i některými základními právy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plevel je nezbytné také uklidit

Plevel je nezbytné také uklidit | Foto: Michal Trnka

Podle Rychetského není velký rozdíl mezi veřejnou službou a trestem obecně prospěšných prací. Nezaměstnaný je dokonce oproti odsouzeným znevýhodněn, protože za veřejnou službu nedostane zaplaceno vůbec nic.

„Soud dnes konstatoval, že veřejná služba je nucenou prací, že není jenom na hraně. A podle nás navíc jde o opatření, které vůbec žádným způsobem neřeší nezaměstnanost a není ani nástrojem k nějakému zlepšení podmínek nezaměstnaných na trhu práce,“ konstatovala Linda Sokačová z iniciativy ProAlt.

Právě iniciativa ProAlt byla totiž od počátku proti povinnosti veřejné služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Linda Sokačová z iniciativy ProAlt a předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek mluví o rozhodnutí Ústavního soudu v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Předseda Svazu měst a obcí a primátor Kladna Dan Jiránek uvedl, že zkušenosti obcí s těmito opatřeními byly různé, někde dobré a někde horší, což ale podle něj přináší každé opatření v sociální oblasti.

„A samozřejmě můžeme se bavit o tom nejlepším způsobu, ale opatření spočívající například v tom, že ten člověk ráno musel vstát, musel někam jít pracovat, on si měl větší šanci uchovat pracovní návyky. Pak se mu samozřejmě ta práce našla lépe,“ řekl Dan Jiránek.

Podle Lindy Sokačové ale záleží především na tom, jak dlouho byl člověk bez zaměstnání a jak dlouho ve svém životě pracoval.

„Nemyslím si, že po dvou měsících někdo přichází o pracovní návyky. Navíc nesouhlasím s tím, že se potvrdil předpoklad, že se s veřejnou službou zvýší vaše pravděpodobnost uplatnění na trhu práce,“ uvedla.

„Část těch lidí prostě vůbec k té práci odmítala nastoupit. Část třeba i pracovala načerno. Ti samozřejmě pak nemohli takovou práci vykonávat. Ale ti, kteří u nás chtěli pracovat, tak práci našli,“ prohlásil Dan Jiránek.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme