Proč musí Dalík zpět do vězení? Nový písemný rozsudek rozcupoval jeho dramatický obrat ve výpovědi
Nikdo jeho novou verzi nepodpořil a on otočil příliš pozdě. Vrchní soud v Praze ve druhém písemném rozsudku kauzy Pandur podrobně vysvětlil, proč Marku Dalíkovi neuvěřil dramatický obrat při jeho poslední výpovědi. Někdejší mocný lobbista u posledního soudního jednání přiznal požadavek na sumu 3 × 6 milionů eur (skoro půl miliardy korun) za prodloužení smlouvy na transportéry Pandur. Soud nepřesvědčil, poslal ho na 5 let za mříže.
"Výpověď obžalovaného u odvolacího soudu není podpořena žádným dalším důkazem, naopak je v rozporu s důkazy provedenými, přičemž na důvěryhodnosti ji rozhodně nepřidává ani fakt, že s ní obžalovaný, zjevně účelově, pomine-li se jeho vyjádření k věci novinářům, vyrukoval až v této fázi trestního řízení," píše se na straně 17 již druhého odvolacího rozsudku v Dalíkově kauze. Server iROZHLAS.cz justiční dokument získal díky informačnímu zákonu a celý ho níže publikuje.
Soud zpřísnil Dalíkovi trest. Za pandury si odsedí 5 let a zaplatí 4 miliony
Číst článek
Dalík si jako blízký spolupracovník tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) v roce 2007 řekl o astronomický úplatek v restauraci U Malířů. Na oplátku sliboval zástupcům společnosti Steyr, že zařídí hladké pokračování kontraktu na obrněnce. Podle soudů to ale ze své pozice nemohl ovlivnit a dopustil se tak podvodu. Soudy za to Dalíka loni pravomocně potrestaly čtyřmi lety odnětí svobody.
Po sedmi měsících ho pustili
Topolánkův bývalý spolupracovník nastoupil do vězení, z něhož ho po sedmi měsících propustil Nejvyšší soud. Ten pravomocný verdikt zrušil a nařídil vrchnímu soudu, aby se opět zabýval právním hodnocením případu.
A právě při druhém jednání u odvolacího soudu 25. července Dalík otočil. Ve vězení prý hodně přemýšlel a došel k závěru, že změní původní výpověď. Vůbec poprvé pak připustil, že suma 3 × 6 milionů eur U Malířů padla. Ovšem ne od Dalíka, ale z úst slovenského lobbisty Miroslava Výboha, jehož společnost se měla do kontraktu na pandury zapojit.
„Tam se opravdu jednalo o částku, kterou zmiňuje obžaloba. Ta částka neměla být (celá) pro mě, i když jsem se na tom měl podílet. Nebyl jsem hlupák, abych vyžadoval půl miliardy za nic," řekl před soudním senátem Dalík. Část peněz měl podle svých slov inkasovat, ovšem ne jako úplatek, ale jako provizi za PR služby. Roky prý mlčel, protože by jeho verzi nikdo další nepotvrdil.
Rozpor s výpověďmi
Jenže v nejnovějším rozsudku mu soudce Zelenka připomíná výpovědi klíčových svědků kauzy, manažerů společnosti Steyr. "Toto tvrzení je v rozporu s výpověďmi Stefana Szücse a Victora Jackoviche, kteří kategoricky uvedli, že s tímto požadavkem vystoupil právě Dalík. Již tato skutková okolnost jednoznačně znevěrohodňuje jeho novou obhajobu," stojí v novém odvolacím rozsudku.
Druhý odvolací rozsudek nad Markem Dalíkem by zpravy.rozhlas.cz on Scribd
Na Výbohovu adresu však soudce Zelenka dodává: "Podle tvrzení svědka Lutze Kampmanna (exmanažer Steyru) požadavek vznesený obžalovaným znovu otevřel při jednání mezi čtyřma očima, a zůstává tak i nadále podezřelý, že byl v celé věci nějakým způsobem zainteresován."
Stejně jako v původním rozsudku zkritizoval Zelenka Městský soud v Praze, který do svého verdiktu napsal, že Dalík si o úplatek řekl na pokyn někoho z vlády, a nepřímo ukázal na expremiéra Topolánka a tehdejšího náměstka ministryně obrany Martina Bartáka, který se večeře U Malířů také zúčastnil. Podle Vrchního soudu ale pro nic takového nejsou důkazy.
Domněnky a spekulace
"Trestní stíhání není a nemůže být, na rozdíl od názorů veřejnosti či novinářů k okolnostem uzavření a podpisu předmětné smlouvy o dodávce kolových obrněných transportéru, v rámci této trestní kauzy ovládáno principy nepodložených domněnek a spekulací. Městský soud však ve své argumentaci v odůvodnění napadeného rozsudku ohledně údajné součinnosti osob z řad představitelů vlády s obžalovaným při vyslovení žádosti o úplatek mantinely trestního řízení překročil a v tomto směru sklouzl na úroveň jakýchsi společensko – politických komentářů a pravděpodobnostních rozborů, aniž by reflektoval konkrétní důkazní situaci," kárá soudce Zelenka podřízenou instanci.
Připomíná také Bartákův případ, jenž skončil fiaskem. Podle obžaloby chtěl Barták společně se zbrojařem Michalem Smržem úplatky v souvislosti s nákupem aut Tatra pro českou armádu, Barták si podle policie řekl o 80 milionů korun. Soudy ale nakonec rozhodly, že ani jeden nic nespáchal.
Připomínka Bartáka
"Ne nadarmo je v tomto ohledu žádoucí připomenout výsledek oné předchozí úzce související kauzy, kdy přes skálopevné přesvědčení většiny společnosti o úplatcích provázejících zadávací řízení přezbrojení armády české republiky obrněnými transportéry byla věc podezření z trestného činu po opravdu důkladném šetření odložena," stojí v nejnovějším rozsudku nad Dalíkem.
Někdejší lobbista se tak již brzy vrátí za mříže, termín jeho nástupu však zatím není jasný. "Zatím je spis stále u Vrchním soudu v Praze," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze. Ten určí datum nástupu do vězení, až kompletní spis obdrží. Dalíkova obhajoba také uvedla, že po prostudování písemného rozsudku zváží další podání dovolání. Případ by tak již podruhé dospěl k Nejvyššímu soudu.
Zbavuje se majetku
Marek Dalík aktuálně v Česku vlastní pouze dvě nemovitosti - zrekonstruovanou chalupu v Jeseníkách a řadový domek v Brně-Žabovřeskách. Podle Mf Dnes letos v červnu prodal za 9 milionů korun luxusní byt v centru Brna, již dříve se zbavil bytu na pražských Hradčanech, za třetinu vily na dohled od Pražského hradu Dalík inkasoval 60 milionů korun. Skoro za 13 milionů korun prodal apartmán ve Špindlerově Mlýně. Jeho kroky zřejmě směřují k definitivnímu odchodu z Česka. Ještě než poprvé nastoupil do vězení, svoje plány popsal v rozhovoru pro časopis Neovlivní.