‚Provádíme v kontejnerech složité operace.‘ Polní nemocnici popisuje bývalý náčelník armády Šedivý

Izraelská armáda má zájem o polní nemocnici české armády. Radiožurnálu to exkluzivně řekla ministryně Jana Černochová (ODS), která jednala o humanitární situaci v Pásmu Gazy se svým izraelským protějškem Jo'avem Galantem. Mezinárodní projekt podle Černochové inicioval italský ministr obrany. „V sestavě kontejnerů jsou i velké operační sály a rentgeny,“ popsal polní nemocnici pro Radiožurnál bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Rozhovor Praha/Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý náčelník generálního štábu české armády a vedoucí katedry bezpečnostních studií Vysoké školy CEVRO Jiří Šedivý

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas Plus

Když se řekne polní nemocnice, co všechno se do zahraničí posílá?
Polní nemocnice je poměrně velká jednotka. Je potřeba uvést, že s nimi máme zkušenosti. Měli jsme ji v Afghánistánu, v Iráku, v Albánii i na dalších misích.

Kontejnery jsou vybavené kompletním zdravotnickým zařízením, počínaje vstupními prohlídkami, ale v sestavě kontejnerů jsou i velké operační sály, kde se provádí složité operace, jsou tam rentgeny. Je to zkrátka nemocnice, která je velmi komplexně vybavena.

Její příprava je složitá a samozřejmě drahá. Musíme mít všechny lékaře, kteří jsou vybraní misi, připravené. Připravit musíme i management, který se bude o nemocnici starat, protože logistická podpora je náročná.

Realizace islámského náboženství má hodně omezujících podmínek pro vyšetřování například žen. Příprava lékařů tak netkví jen v tom, aby se seznámili se zařízením a se specifiky, která jsou pro zdravotnictví známá v jednotlivých komunitách, ale i s kulturními záležitostmi, což někdy vytváří složité prostředí.

>

Ministryně obrany Jana Černochová Radiožurnálu řekla, že by zřejmě polní nemocnice byly na lodích v Rudém moři. Předpokládám, že to bude logisticky o to náročnější, než pokud by byla na souši?
Existují přímo zdravotnické lodě, které jsou zařízené jako nemocnice. Vybavení takových nemocnic je podobné nemocnicím, které jsem již popisoval. Je důležité, v jakém přístavu nemocnice bude.

Samozřejmě je komplikovaná přeprava materiálu nebo příchody a odchody lidí. Je to organizačně hodně náročné, ale předpokládám, že tam bude zkušený tým zahraničních manažerů a lékařů. Mluví se o Italech a případně Egypťanech.

Michaela van Erne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme