„Je důležité jednat s lídry klíčových mezinárodních lidskoprávních institucí, jako komisař pro lidská práva OSN, případně vysoký komisař pro uprchlíky,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva.
Hlad v Gaze. Jídlo je dražší a je ho málo. Izrael sice zmírnil blokádu, ale jen minimálně. Co bude dál? A vážně chce Netanjahu ovládnout celé Pásmo Gazy?
„Obnovuji mou zarmoucenou výzvu k umožnění vstupu důstojné humanitární pomoci (do Pásma Gazy) a k zastavení bojů,“ uvedl papež. Podle něj je situace v Pásmu Gazy čím dál více znepokojivá a bolestná.
Izraelský ministr obrany potvrdil, že armáda zahájila rozsáhlou vojenskou operaci nazvanou Gedeónovy vozy s cílem vyvinout tlak na teroristické hnutí Hamás.
Mezi mrtvými je i novinář, který pracoval pro katarskou televizní stanici Al-Arabí. Televize to oznámila na sociální síti s tím, že Hasan Samúr byl zabit spolu s 11 členy své rodiny.
Organizace chce humanitární pomoc distribuovat v takzvaných bezpečných distribučních místech. Na rozdíl od Izraele nově vzniklá organizace tvrdí, že je nutné zřídit je i na severu.
Škola Fátimy bint Asad v uprchlickém táboře Džabálija na severu Pásma Gazy poskytuje přístřeší více než 2000 palestinských uprchlíků, uvedl mluvčí civilní obrany Mahmúd Basal.
Nejméně 22 lidí zahynulo a desítky dalších byly zraněny při izraelském útoku na školu Burajdž ve střední části Pásma Gazy. S odvoláním na tamní civilní obranu to dnes uvedla agentura AFP.
„To, co má vypadat bohulibě – umožněme Arabům žít jinde – je součástí plánu dostat co nejvíce lidí ven a obnovit tam židovské osady,“ říká Břetislav Tureček.
List The Times of Israel napsal, že hlasování bylo jednomyslné a že plán počítá s tím, že armáda ofenzivu vystupňuje až po návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v regionu.
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí přitom tento týden uvedl, že situace v Pásmu Gazy je nyní pravděpodobně nejhorší za 18 měsíců trvání války.
„Humanitární situace je nyní pravděpodobně nejhorší od začátku bojů před 18 měsíci,“ uvedl úřad OSN. Přerušení dodávek humanitární pomoci je rovněž nejdelší od začátku války, dodal úřad.
Izraelská armáda mezitím oznámila, že ukončila obsazování takzvaného koridoru Morag, kterým od sebe zcela oddělila oblasti města Chán Júnis a Rafah na jihu Pásma Gazy.
Mluvčí UNRWA agentuře AP potvrdila, že byla zasažena budova této agentury OSN v Gaze, uvedla však, že nemá informace o obětech ani o tom, k jakému účelu je budova nyní využívána.
„Ven, ven. Ať Hamás vypadne,“ skandovala část demonstrantů podle příspěvků na platformě X. Na transparentech bylo napsáno „dost bylo válek“ a „nechceme válku“.
Budovu Červeného kříže ve městě Rafah v Pásmu Gazy zasáhla střela a poškodila ji, oznámila mezinárodní organizace s tím, že nikdo z jejích pracovníků nebyl zraněn. Tento incident nebyl první.
Izraelské síly tento týden obnovily rozsáhlé údery v Pásmu Gazy v souvislosti s válkou proti Hamásu, který v této oblasti vládne. Znamenalo to konec příměří trvajícího od poloviny ledna.
S Barem měl premiér dlouhodobě spory mimo jiné i proto, že Bar jako člen vyjednávacího týmu tlačil loni na rychlé uzavření příměří kvůli záchraně rukojmích.
Od úterního přerušení dvouměsíčního příměří mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás, zemřelo podle úřadů v Gaze řízených Hamásem už přes 540 Palestinců, většinou žen a dětí.
Ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které má pod kontrolou palestinské teroristické hnutí Hamás, zdůraznilo, že všechny oběti jsou cizími státními příslušníky.
Izraelská vláda je pod velkým tlakem společnosti, aby zajistila navrácení rukojmích z Gazy, a to i za cenu neúplné porážky Hamásu, míní analytik Záhora.