Pyrotechnici při odpalu bomby na Mostecku nejspíš nezabrání škodám. Radí jim i zahraniční experti
Při řízeném odpalu letecké pumy v chemickém areálu v Záluží u Litvínova se zřejmě nepodaří vyhnout škodám na majetku, dvacet metrů od munice se nacházejí nadzemní produktovody. Na webu to v pondělí uvedla Irena Pilařová z policejního prezidia. S municí se nesmí kvůli speciálnímu časovači hýbat do úterních 13.00, pokud nenastane samovolný výbuch, mohli by pyrotechnici k řízenému odpalu podle Pilařové přistoupit ve čtvrtek, nebo v pátek.
Pumu pyrotechnici obloží pytli s pískem, kvůli možné silné seizmické vlně ale nemohou hermeticky utěsnit místo odpalu. Tlakovou vlnu budou směřovat do bezpečného prostoru.
„I přesto, že se snažíme utlumit veškeré účinky výbuchu této velké letecké pumy a podstupujeme velká rizika tím, že se pyrotechnici budou pohybovat v její těsné blízkosti, nevyhneme se zřejmě materiálním škodám. Například již ve vzdálenosti 20 metrů od pumy se nacházejí nadzemní produktovody (trubkové vedení chemičky),“ uvedla Pilařová.
Práce na likvidaci pumy začnou podle Pilařové hned v úterý po uplynutí doby, kdy by munice mohla samovolně explodovat. V dalších dnech začnou ráno.
„Z důvodu bezpečnosti je nutné, aby u pumy pracoval co nejmenší počet pyrotechniků, a to dva až tři. Kvůli vysokému ohrožení budou také sami obsluhovat hasičskou techniku,“ popsala mluvčí. Aby se likvidace nemusela přerušovat, bude se podle ní na místě střídat celá pyrotechnická komise, tedy deset nejzkušenějších pyrotechniků.
Okolí pumy pyrotechnici obloží do výše pěti metrů velkoobjemovými pytli s pískem. Přímo k pumě naloží asi 400 vaků, val by měl mít tloušťku mezi pěti a šesti metry. O něco dál pak pyrotechnici vystaví další barikádu.
Písečnými vaky a také takzvanými bombdeky – rozřezanými pneumatikami zavěšenými na ocelových lanech – ochrání objekt, ve kterém byla puma nalezena. Je sice určen k demolici, podle mluvčí je ale nutné zajistit, aby tlaková vlna neprošla objektem na druhou stranu.
Pytli s pískem také pyrotechnici zajistí zásobníky s kyselinami a dalšími nebezpečnými látkami, které jsou součástí chemičky.
Nedostatek pohonných hmot nehrozí
Pilařová ale upozornila, že pokud se utlumí tlakový účinek utěsněnou barikádou, zvýší se naopak seizmický, tedy zemětřesný účinek, který se v tomto konkrétním případě ještě znásobuje vysokou hladinou spodní vody.
„Z uvedeného důvodu ochrannou schránku hermeticky neutěsníme a tlakovou vlnu částečně budeme směřovat mimo areál do bezpečného prostoru,“ doplnila mluvčí.
Pyrotechnici odpálí pumu na Mostecku až ve čtvrtek, či pátek. Vytvoří kolem ní ‚sarkofág‘ z pytlů s pískem
Číst článek
Pyrotechnická služba podle Pilařové postup konzultovala jak v rámci pyrotechnické komise, tak i se zahraničními kolegy z Německa a Polska, kteří mají s podobnou municí více zkušeností. Radila se i s historiky z Národního technického muzea a s odborníky z přilehlé chemičky.
Areál chemických výrob Chempark Záluží je největším v Česku a patří společnosti Orlen Unipetrol. Sídlí v něm několik desítek významných chemických i servisních firem, denně se v něm pohybuje kolem 6 500 zaměstnanců ze 180 firem.
Orlen Unipetrol po nálezu letecké pumy zastavil výrobu v sousední rafinerii. Kvůli tomu přišla o suroviny petrochemická část závodu, proto firma v pátek ráno zahájila i útlum etylenové jednotky.
Šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr v pátek uvedl, že stát zřejmě půjčí Unipetrolu část nouzových zásob z hmotných rezerv, čímž by společnost pokryla současný výpadek výroby pohonných hmot. Půjčku ještě musí schválit vláda, jednat o ní bude ve středu. Podle Švagra tak nehrozí nedostatek pohonných hmot na trhu.