Rath chce podepsat spornou lékovou vyhlášku

Ministr zdravotnictví David Rath chce dnes podepsat lékovou vyhlášku, která má platit od 1. srpna. Norma podle Ratha umožní uspořit zdravotnímu pojištění dvě miliardy korun ročně. Firmy ale varují, že vyhláška omezí přístup pacientů k moderním lékům a doplatky stoupnou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Archiv ČRo

Rath to popřel. Uvedl, že původní návrh vyhlášky byl upraven a nyní není důvod, aby vládní legislativci s textem nesouhlasili. Jejich vyjádření ministr očekává dnes, pak hned normu podepíše.

O názoru firem se Rath nezmínil. Normu jako protipacientskou již dříve napadl i možný Rathův nástupce ve funkci, senátor ODS Tomáš Julínek. Mezinárodní asociace farmaceutických společností nejnovější podobu vyhlášky nezná, proti původnímu návrhu podaly členské firmy dvě stovky připomínek.

Podle ministra se podařilo s řadou firem dosáhnout dohody, že sníží ceny u velmi nákladných léků na "přijatelnou" úroveň. Také odvolací komise na ministerstvu zmírnila původní návrhy na výrazné snížení úhrad z pojištění u léků pro kardiaky a lidi trpící depresemi, takže jejich doplatky nestoupnou a lékaři budou moci léčit více nemocných než dosud.

Český systém vychází z ceny generických léčiv, tedy přípravků, jimž už skončila patentová ochrana, a jsou proto levnější. Cenu stanoví ministerstvo financí, úhradu z pojištění ministerstvo zdravotnictví, rozdíl doplácejí pacienti. Pojišťovny hradí částky, jež pokryjí cenu generik, což ne vždy stačí na dražší originál.

Rath připomněl, že do úhrad z pojištění se již promítla změna lékové přirážky, která platí od 1. srpna. Dosud marže činila 29 procent a byla stejná u všech léků. V systému degresivní marže klesá u nejdražších léků na deset procent a postupně stoupá až k 33 procentům u nejlevnějších přípravků.

Vyhláška podle ministra dodržuje zásadu, že v každé lékově skupině musí být alespoň jeden přípravek plně hrazený z pojištění. V seznamu léků plně hrazených, který vydal Rath k letošnímu 1. dubnu, bylo kolem 2000 přípravků. Od srpna by jich podle Ratha mělo být mnohem více, záleží na dohodách pojišťoven s firmami o takzvaných domluvených nejvyšších cenách.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme