Řidič Smetana se musí vrátit do vězení, rozhodl Nejvyšší soud
Bývalý řidič MHD Roman Smetana z Olomouce si musí odpykat zbytek trestu za pokreslení předvolebních plakátů. Nejvyšší soud (NS) totiž zamítl ministerskou stížnost pro porušení zákona. O jeho nástupu do vězení rozhodne Okresní soud v Olomouci. Smetana se nechal slyšet, že dobrovolně se za mříže nevrátí.
Podle soudců Nejvyššího soudu Smetana překročil hranici politického projevu a dopustil se útoku na majetek.
„Senát zkoumal evropskou judikaturu, zkušenosti soudů v Evropské unii, a bylo rozhodnuto o tom, že se stížnost zamítá. Protože i evropská judikatura zastává názor, že svoboda projevu nesmí přesáhnout v poškozování cizí věci nebo k útoku na zdraví či život člověka,“ zdůvodnil rozhodnutí Nejvyššího soudu jeho mluvčí Petr Knötig.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu komentovali ve večerních Ozvěnách dne předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová a předseda olomoucké organizace Mladých konzervativců Josef Kaštil
Soudci podle něj Smetanovi neupírají právo na kritiku politiků; řidič byl ale potrestán za majetkovou újmu, kterou svým jednáním způsobil. Škoda prý výrazně překročila hranici trestného činu.
Podle předsedy olomoucké organizace Mladých konzervativců Josefa Kaštila si Smetana zavinil trest odnětí svobody sám. „Na začátku dostal trest jiný, veřejně prospěšné práce, které bohužel nevykonal, a potom už soudkyně neměla jinou možnost, než je přeměnit podle zákona na vězení. Přičemž nesouhlasím s tím, že by Roman Smetana patřil do vězení,“ tvrdí.
Smetana: Dobrovolně se nevrátím
Roman Smetana poslal reportérce Českého rozhlasu SMS zprávu, ve které píše, že výrok Nejvyššího soudu bere na vědomí. Doufal prý, že soud kauzu definitivně shodí se stolu. Smetana si zatím odpykal asi třetinu trestu. V dnešním vyjádření dodal, že se do vězení dobrovolně nevrátí.
Třicetiletý muž, který před volbami v roce 2010 kreslil tykadla politikům na plakátech, byl odsouzen ke 100dennímu vězení poté, co odmítl vykonat původní trest - 100 hodin obecně prospěšných prací. Pokutu 15 tisíc korun za poškozování plakátů zaplatil.
Výkon trestu mu byl přerušen v květnu, když tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) podal k Nejvyššímu soudu stížnost v jeho prospěch pro porušení zákona.
Pospíšil: Nejvyšší soud nastavil mantinely
Podle exministra Jiřího Pospíšila je dobře, že v takto citlivém případu nakonec rozhodl Nejvyšší soud a že kauza neskončila pouhým výrokem okresního soudu.
„Nejvyšší soud tak nastavil mantinely ochrany řekněme ústavního práva na svobodné vyjadřování politických názorů.“
„Tím, že rozhodnutí okresního soudu potvrdil Nejvyšší soud, je jasné, že česká justice na takovéto kauzy nahlíží tak, že zkrátka nelze poškozovat plakáty a dívat se na to jako na něco, co patří k politickému folkloru a politickému boji, ale že to může být za určitých okolností – pokud ta škoda je větší – trestným činem. Je to jasný výrok Nejvyššího soudu a nám nezbývá než ho respektovat,“ konstatoval Pospíšil v Ozvěnách dne.
Advokát a bývalý ministr spravedlnosti zapochyboval ve Stalo se dnes o nutnosti trestního stíhání Romana Smetany
Stížnost ve prospěch Smetany požadoval mimo jiné Český helsinský výbor, který namítal podjatost soudkyně Markéty Langerové a kritizoval nepřiměřenost trestního stíhání. Jeho předsedkyně Anna Šabatová považuje rozhodnutí nejvyšších soudců za velké zklamání.
„Nejvyšší soud se zcela přiklonil k tomu, že je v pořádku chránit majetek, a de facto pominul svobodu slova. Přičemž je samozřejmě i sporné, do jaké míry je to vůbec útok na majetek, když ten plakát de facto nebyl zničen a jeho osudem stejně mělo být, že bude za nějaký čas přelepen,“ reagovala na rozhodnutí NS ve vysílání Radiožurnálu Šabatová.
Advokát a bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák vůbec zpochybňuje trestní stíhání Romana Smetany. „Celá záležitost je směšná. Copak reklamní agentura je subjekt, který potřebuje největší právní ochranu? O nic jiného nejde. Myslím, že soudy v tomto případě selhaly,“ řekl Radiožurnálu.