Rok 2012 se kvůli metanolu zapíše do dějin lékařství i kriminalistiky

Letošní rok se zapíše do dějin kriminalistiky i lékařství. Česko zasáhla vlna metanolových otrav, která u nás nemá obdoby. Nejvíce lidí zemřelo po vypití jedovatého alkoholu na Ostravsku. V tomto regionu si už metanol vyžádal přes dvacítku obětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Etikety z nelegálního skladu ve Zlíně

Etikety z nelegálního skladu ve Zlíně | Zdroj: ČTK

„Koupil jsem špatný líh a udělal jsem si z toho rum, který jsem si dával do čaje. Šlo to rychle. Koupil jsem to v obchodě v Českém Těšíně, ale musel pro to prodavač jít někam dozadu, kde to měli uskladněné. Kolek tam nebyl. Ať si lidé opravdu dávají pozor,“ říká pan Jaroslav, který se dostal do péče havířovských lékařů poté, co kolem sebe při luštění křížovky začal vidět mlhu.

Zrak mu nakonec lékaři naštěstí zachránili, ale ne vždy se něco takového povedlo. Pro doktory byl metanol velkou neznámou a velkou zkouškou, vzpomíná náměstek ředitele havířovské nemocnice Jaroslav Lux.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o metanolové aféře, která zasáhla Česko, připravila Andrea Čánová

„Metanol je velký herec, klinicky se projevuje v mnoha podobách. Pokud lidé přijdou pozdě, což u našich prvních pacientů bylo, metanol už v krvi ani nebyl – a přijít na příčinu jejich těžkého stavu, bylo velmi složité.“

„Říká se tomu hodinky, byť to vypadá jako přívěšek, mluví to česky a hlásí nevidomému čas,“ řekla Lucie Skříšovská z ostravského sdružení Tyflocentrum, které pomáhá nevidomým, a teď tedy i obětem metanolu.

„Je velmi obtížné se s touto nezvratnou situací smířit a akceptovat ji. Setkáváme se většinou s klienty, kteří o zrak přišli už v raném věku nebo jsou nevidomí od narození, anebo s klienty, kteří zrak ztrácejí postupně. Tato situace je nová i pro nás, do takové míry jsme ji nikdy nezaznamenali,“ dodala Skříšovská.

Klamavé informace od prodejců

Kriminalisté mezitím rozplétali důmyslnou síť obchodníků s alkoholem a jako na kolovrátku opakovali, aby si lidé dávali pozor, jaké pití kupují. Ukázalo se ovšem, že cynismus prodejců nezná mezí, proti nim neměl šanci ani obezřetný zákazník.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak je šetření tohoto mimořádného případu daleko, mluvil zlínský státní zástupce Roman Kafka

„Žena navštívila prodejce a chtěla od něj koupit dva litry rumu značky Tuzemím a ověřovala si u něj, jestli se nejedná o závadný alkohol. Prodejce ji ujišťoval, že je nezávadný, u ženy doma pak došlo k intoxikaci devětašedesátiletého muže,“ popisuje náměstek krajského policejního ředitele Dalimil Sypták.

Obžaloby na lidi, kteří stáli na špici metanolové pyramidy chce státní zástupce Roman Kafka podat do půl roku, a před soud je postaví za úmyslné zločiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, zda je pití alkoholu v současnosti bezpečné, mluvila Lucie Husárová s ministrem zdravotniství Leošem Hegrem

„Každý z pachatelů, který si opatřil a dal distribuovat alkohol pocházející z neověřených neoficiálních zdrojů, tedy neprocházející předchozí státní daňovou zdravotní a jinou kontrolou, musel být přinejmenším srozuměný s tím, že tento alkohol může být zdravotně závadný, ať už tam byl metanol, nebo jiná látka.“

A před Vánocemi dal stát dárek lidem, kteří mají strach ze svých domácích zásob alkoholu. Lahve mohou nosit na hygienu ke kontrole. Největší návaly zažili hygienici právě na Ostravsku a už několik v několika odebraných vzorcích metanol našli.

Andrea Brtníková, Lucie Husárová 1, Tereza Jelínková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme