Nevnímejte mě jako lorda Voldemorta, žádal lobbista Janoušek soud. Ten ho ale z vězení nepropustil
Podnikatel Roman Janoušek ani napodruhé neuspěl s žádostí o dřívější propuštění z vězení. Jeho požadavek ve středu zamítl Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbista si proti rozhodnutí obratem podal stížnost, věcí se tak bude zabývat ještě pražský městský soud. Muž je za mřížemi na 4,5 roku za dopravní nehodu, kterou způsobil pod vlivem alkoholu. Odpykal si zatím zhruba 2,5 roku, trest měl dlouhodobě přerušený ze zdravotních důvodů.
Soudce Lubomír Janoušek upozornil, že na podmíněné propuštění nemá odsouzený nárok automaticky jen proto, že se ve výkonu trestu chová dobře. Musí nastat polepšení odsouzeného, tedy jeho vnitřní proměna. A to se podle soudce neprokázalo.
Janoušek stále usiluje o podmínečné propuštění, na zamítavé usnesení soudu podal stížnost
Číst článek
Stejně rozhodl obvodní soud už v létě, nadřízený soud mu ale následně věc vrátil k novému projednání, a to kvůli formálním procesním důvodům - soudce totiž Janouška napoprvé správně nepoučil o náležitostech výslechu.
„Chtěl bych vás požádat, abyste přehodnotil svůj původní názor a dal mi šanci na propuštění,“ řekl ve středu soudci odsouzený Janoušek. „V průběhu času se můj zdravotní stav nelepší a podle prognózy lepšit nebude,“ doplnil. V doprovodu vězeňské eskorty přišel na jednání s pomocí berle a také s ochrannou pokrývkou hlavy. Tuto helmu před výslechem odložil.
Na dotazy státního zástupce Janoušek uvedl, že v případě podmíněného propuštění by žil v Braníku a živil by se jako ekonomický poradce. Svůj příjem odhadl na 150 000 korun měsíčně, podotkl také, že má relativně veliké životní úspory a žádné dluhy.
Nehoda, při níž vlivný podnikatel srazil svým autem ženu v pražské Michli a ujel, se stala v roce 2012. Janoušek byl původně obžalovaný za pokus o vraždu, soudy ho ale uznaly vinným z ublížení na zdraví a z řízení pod vlivem návykové látky.
Brněnská justice mu pak výkon trestu opakovaně přerušovala na základě lékařských posudků, podle nichž muži po operaci hlavy hrozí těžké poranění mozku, potřebuje dohled a musí se při chůzi opírat o berli. Sledování ale poté lobbistu zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Média navíc zveřejnila snímky, na nichž byl Janoušek bez hole v Alpách.
34 kilo zlata, 53 milionů v korunách, milion v eurech. Co chce vrátit soud Janouškovi a dalším a proč?
Číst článek
Státní zástupce Richard Petrásek Janouška propustit nechce, podle něj se totiž nepolepšil. „Nesplnil podmínku náhledu na trestnou činnost a přijetí trestu,“ vysvětlil. V závěrečné řeči také uvedl, že Janoušek se vyhýbal trestu za pomoci tendenčních lékařských zpráv a že do vězení znovu nastoupil až po vydání soudního příkazu a pod mediálním tlakem.
Janouškův advokát Martin Sadílek se proti argumentu o tendenčních posudcích ohradil s tím, že státní zástupce lže a mystifikuje. Nepropuštění Janouška bude podle advokáta demotivovat nejen jeho klienta, ale „i spoluodsouzené, kteří vidí, jak se pan Janoušek snaží“.
„Přestaňte se na něj dívat jako na lorda Voldemorta!“ apeloval na soudce v narážce na jednu z přezdívek, které si Janoušek dříve vysloužil. „Má příkladné rodinné zázemí, které ho bude motivovat k tomu, aby se ničeho podobného už nedopouštěl,“ uzavřel.