Rozhodování o těžbě břidlicového plynu by se mohlo na léta zastavit
Stát by měl na několik let pozastavit všechna rozhodování o těžbě břidlicového plynu. O tomto návrhu se teď diskutuje na ministerstvu životního prostředí. Podle náměstka pro ochranu přírody Tomáše Tesaře z TOP 09 by se nejprve měly vyjasnit všechny pochybnosti spojené s novou technologií.
Takové opatření, které by musela schválit vláda, by vyšlo vstříc obyvatelům dotčených oblastí.
Proti vytyčení průzkumného území a případnému povolení průzkumu a těžby protestují desítky obcí a měst. Podle Tesaře je jedním z rizik i fakt, že Česko má nestabilní geologické podloží.
„To je jeden z hlavních důvodů, proč bychom si měli dát nějaký oddychový čas na to, abychom k tomu skutečně zaujali relevantní odpovědné stanovisko, které na konci samozřejmě může znamenat, že budeme chtít průzkum, ale budeme ho chtít přesně stanoveným způsobem. Budeme o trošku chytřejší, protože průzkum v jiných zemích už bude také technologicky o pár let dál. Odpovědný hospodář by takto měl uvažovat,“ podotkl Tesař.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS před několika dny zrušil původní souhlas se stanovením průzkumného území břidlicových plynů na Náchodsku a Trutnovsku a nařídil nové projednání. Těžaři plánují průzkumné vrty na území o rozloze 777 kilometrů čtverečních.