Bude z Křivoklátska národní park? Ve středu o tom na zasedání bude rozhodovat vláda. Starostové obcí v regionu ale mají námitky, vadí jim vidina většího turismu či vyšších nákladů na svoz odpadu.
„Zvažovali jsme, jestli Klínovec, který je protkán sjezdovkami, lanovkami a různými objekty, má nebo nemá být do CHKO zahrnut,“ vysvětluje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.
CHKO by měla podle ministerstva životního prostředí chránit především zachovanou krajinu s rozsáhlými celky rašelinišť. Obce a kraje budou mít lhůtu 90 dní pro podávání námitek.
Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL je přesvědčený, že jeho návrh o povinném zálohování PET lahví a plechovek vláda schválí ještě do konce srpna. Proti jsou odpadářské firmy i řada obcí.
Od úterý se opět rozbíhá další kolo programu Nová zelená úsporám Light. Nízkopříjmové domácnosti v něm můžou opět žádat o dotace třeba na výměnu zdrojů vytápění nebo zateplení domu.
Teplárna zásobuje teplem většinu Ústí nad Labem. Nejstarší ze současných kotlů pochází z roku 1948, ten nejnovější instalovali před víc než pětatřiceti lety.
Výhodou dotačních programů je, že jsou z poloviny dotované z Modernizačního fondu, který čerpá peníze z prodeje emisních povolenek. Díky tomu můžou stavební spořitelny nabídnout výhodnější úroky.
Švýcarsko neřeší změnu klimatu, rozhodl soud. V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti diskutují ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a člen spolku Klimatická žaloba Jakub Zamouřil.
V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti diskutují vedoucí oddělení recyklace z ministerstva životního prostředí Jan Maršák a odbornice na toxické látky z organizace Arnika Nikola Jelínek.
O dotace zažádaly firmy v roce 2018, získaly dostatečný počet bodů a pak se roky prakticky nic nedělo. K zamítnutí došlo až loni v prosinci. Jaký je důvod nečinnosti úřadů, která vedla až k žalobám?
Kvalitu vody v řece Bečvě hlídají již rok a půl perloočky, které jsou nonstop sledovány. Ministerstvo životního prostředí po půl roce opět hledá způsob, jak stanici financovat.
Nedostatek financí na projekty ochrany klimatu bude řešit konference COP28. Česko od roku 2020 chudším zemím do tzv. Zeleného klimatického fondu nic neposílá. Chce s tím znovu začít od příštího roku.
Dokument obsahuje pouhých 13 stran a je opatřen dalšími deseti stranami příloh. Připravit konkrétní kroky, jak zefektivnit fungování státní správy, je teď ale na Úřadu vlády.
Vedení inspekce tvrdí, že škrty jsou nutné, aby se mohly zvýšit zaměstnancům nízké platy. A podle ministerstva životní prostředí bude po změnách možné lépe se soustředit na velké kauzy.
Společnost Carthamus plánuje v Přísečné rozšířit areál energobloku. V novém kotli by spalovala až 80 tisíc tun odpadu ročně. Má jít o tuhá alternativní paliva.
„Jde o korupční nabídku. Lidé dostanou výhodnou dotaci, nějakým způsobem si dům opraví a asi ušetří a zprovozní pro další dobu. Ale zároveň nutně zničí jeho charakter,“ upozorňuje publicista Peňás.
Vláda se v rámci konsolidačního balíčku zavázala k seškrtání desítek miliard dotací. „Můj resort žádné dotace směřující podnikatelským subjektům nemá,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.
Ministerstvo životního prostředí uložilo investorovi, firmě MAWE CK, aby se vyrovnal s devíti připomínkami místních. Týkají se vlivů na vodní zdroje, zemědělskou půdu nebo celkový ráz krajiny.
Ministr životního prostředí a autor projektu Petr Hladík (KDU-ČSL) ale věří, že program pomůže lidem s vysokými cenami energií. Debatovali spolu v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus.
Podle sdělení polského státního podniku Wody Polskie si jeho pracovníci dopoledne povšimli leklých ryb v hraničním úseku řeky Odry. Zatím není znám rozsah ani příčina úhynu.
„Garantujeme, že pokud by vznikl lesní požár do dvou tisíc kilometrů od našich hranic, tak to pokryjeme námi zajištěnými vrtulníky,“ slibuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Před rokem v létě umístil Výzkumný ústav vodohospodářský na řeku Bečvu nový přístroj monitorující znečištění toku. Ministerstvo životního prostředí mělo rok na to, aby vyřešilo další financování.
„Potřebuji nějaký čas, abych si připravila všechny argumenty. Neřeknu jak, ale určitě se budeme odvolávat,“ vysvětluje jednatelka kašperskohorských lesů Hana Naušová.
Pohotovostní plán má ubezpečit veřejnost, že víme, co dělat s vlky, kteří by představovali pro člověka riziko, vysvětluje Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny.