Rusnokova vláda v demisi odměnila úředníky. Na prémiích rozdala 180 milionů korun
Ministři Rusnokova kabinetu v demisi nadělili svým podřízeným vánoční dárek. K platu jim na konci roku pošlou odměny v celkové výši téměř 180 milionů korun. Nejčastějším oficiálním zdůvodněním prémií je úspěšné splnění mimořádného úkolu.
Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka si úředníci přilepšení zaslouží, protože za svou práci nejsou odpovídajícím způsobem zaplaceni.
Ještě v červenci přitom Rusnok kritizoval praxi vysokých odměn u svého předchůdce Petra Nečase. Tehdejší vláda rozdala odměny za 243 milionů korun, částka ale zahrnovala i peníze pro vojáky za pomoc při povodních.
„Když si představím, jak těžce se dneska v této zemi žije mnoha lidem a bojuje se takříkajíc o denní chleba, jak státní správa brečí, a v mnoha případech oprávněně, že není na řadu věcí. Tak mě to zaráží a považuji to za velmi neprofesionální přístup z hlediska minulé vlády,“ opřel se do Nečasovy vlády před pěti měsíci Jiří Rusnok.
Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl premiér v demisi Jiří Rusnok. Poslechněte si také reportáž redaktorky Petry Benešové
Rusnok nyní odměny vnímá jako nutné obcházení systému, který státní správu dostatečně neplatí.
„Na jednu stranu lidé v těchto velmi exponovaných pozicích, to mohu potvrdit například na financích, opravdu musí makat. Když to srovnám s příjmy v komerčním sektoru, tak jejich základní platy jsou směšné,“ uvedl nyní premiér v demisi.
„Většinou ve druhé polovině roku dávají ministerstva větší odměny, tak jako je dávají podniky. Zjistí se třeba, že jsou rozpočty schopny ještě nějaké odměny zvýšit. To je normální. Své ministry jinak nabádám k šetrnosti stále," řekl dnes v Ranním interview na Radiožurnálu.
Sobotka kritizuje odměny, které úředníkům rozdal Rusnokův kabinet
Číst článek
Největší prémie dopřál svému týmu ministr financí v demisi Jan Fischer. Mezi třináct set lidí rozdělil přes 38 milionů korun. Rekordní prémie 310 tisíc putovala k jednomu z náměstků.
Fischer: Ti lidé si to zaslouží
Ministr financí považuje takové bonusy za správné. Podle Fischera byla důvodem pro mimořádné prémie vysoká odborná zátěž jeho lidí. Připravovali jak rozpočet, tak se podíleli na změně daňové legislativy.
„Domnívám se, že byť je to částka nemalá, tak ti lidé si to zaslouží,“ zhodnotil Fischer.
Výši odměn pro ministerské úředníky komentoval na Radiožurnálu ekonom a exministr financí Ivan Pilip
Pokud odečteme prémie na ministerstvu obrany, kde v obou vládách působil Vlastimil Picek, rozdělila Rusnokova vláda v demisi na bonusech o 20 milionů více.
V přehledu přitom chybí ještě odměny na Úřadu vlády. Vedoucí úřadu Radek Augustin Českému rozhlasu napsal, že je zveřejní až první týden v lednu.
Ekonom a bývalý ministr financí Ivan Pilip považuje zveřejněná čísla za překvapující. „Ti lidé sice pracují velmi tvrdě a většinou velmi kvalitně, ale je potřeba přihlédnout k celkové hospodářské situaci,“ soudí Pilip a dodává:
„Tlak na to, aby nerostly platy v soukromé sféře, byl opravdu velký, tak symbolicky není ideální, že státní správa a vláda, která se měla snažit maximálně snížit deficit letošního roku, utratila takhle velké peníze. Stát měl ukázat, že dovede šetřit, a odměny dát, ale v přiměřené výši.“