S eDoklady do banky nebo na poštu. Letos půjde na elektronickou občanku také odvolit
Bez občanského průkazu, ale s chytrým telefonem a aplikací eDoklady. Takhle se Češi můžou prokazovat na úřadech, u policie nebo soudů a od začátku roku taky třeba na poštách. Aplikaci má podle Digitální informační agentury staženou skoro 600 tisíc lidí.
Nově musí od začátku roky přijímat eDoklady také v bankách, zdravotních pojišťovnách nebo u voleb. „Připravujeme se na to, už teď. Budeme muset vybavit zapisovatele čtečkami, aby byli připraveni na to, že příchozí budou mít elektronické občanky,“ vysvětluje Radiožurnálu mluvčí městské části Brno-střed Michal Šťastný.
Do aplikace eDoklady je možné občanský průkaz nahrát několika způsoby, například klíčem e-governmentu, bankovní identitou nebo přes Moje ID. A během letoška by měla digitální a informační agentura přidat možnost nahrát podobně taky řidičský průkaz, potvrzení o studiu nebo kartičku zdravotní pojišťovny.
„Je to opravdu služba (eDoklady), která garantuje naprosto bezpečné a nezfalšovatelné prokazování totožnosti. Stačí mít chytrý telefon,“ uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který má po odchodu Pirátů z vlády na starosti digitalizaci.
Digiobčanka má chránit soukromí, přitom hlásí, kdo se kde ověřuje. ‚Sběr dat omezíme,‘ slibuje agentura
Číst článek
Například na Praze 2 se už jde bez problému prokázat eDokladem. „Každý den někdo přijde a často si chtějí jen vyzkoušet, jestli to funguje. Stává se ale i, že lidé přijdou bez dokladů a pak jim radíme, aby si stáhli aplikaci,“ potvrzuje Lucie Kiniová z Městského úřadu Prahy 2.
Úřad Prahy 2 přijímá elektronické občanky už od loňského března. Teď nově se povinnost rozšířila i na všechny pošty. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka se takto lidé mohou prokázat i u doručovatelů.
„Většinou u sebe mají mobily nebo tablety, takže je jedno, jestli jdete na pobočku nebo jestli čekáte doporučený dopis, který vám přímo přinese pošťák domů, tak to prokázat se můžete kdekoliv na České poště,“ říká Vitík.