Se zavedením elektronických náramků pro domácí vězení se počítá od léta
V polovině roku se má naplno rozběhnout systém elektronických náramků. Počítá s tím Probační a mediační služba, která v těchto dnech připravuje podmínky tendru na dodavatele systému. Zařízení bude sledovat pohyb odsouzeného k trestu domácího vězení.
Tento alternativní druh trestu zavedl trestní zákoník před třemi lety. Jak Radiožurnálu řekl autor kodexu Pavel Šámal, elektronické náramky nebyly pro jeho ukládání nezbytností.
„Domácí vězení mají v trestních zákonících i státy, které náramky nemají vůbec zavedeny. Není to podmínka. Protože domácí vězení by se mělo ukládat lidem, u kterých je předpoklad, že to budou dodržovat. To se nemá ukládat lidem, o kterých si budeme myslet, že to budou porušovat. To je zbytečné.“
Domácí trest může být udělen v případě méně závažných trestných činů. „Se sazbou do pěti roků – majetková trestná činnost, zanedbání povinné výživy, nepochybně trestné činy v dopravě. Těch přečinů je široká škála,“ doplňuje trestní soudce Okresního soudu v Kutné Hoře Petr Franc.
Soudy ale tohoto institutu využili v celé zemi za celý loňský jen 420krát. Ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern věří, že po zavedení náramků se ochota soudů ukládat tyto tresty zvýší: „Soudci potřebují ten systém komplexní.“
Podle soudců jde o další alternativní řešení:
„Nepochybně je dobré, že je to další druh trestu, další alternativa řešení, která se soudci nabízí. Náš soud v podstatě vybočuje v tom smyslu, že těchto trestů ukládá relativně hodně,“ říká kutnohorský soudce Petr Franc.
Ušetří na tom hlavně stát. Zatímco den vězně za mřížemi stojí zhruba tisíc korun, domácí vězení s náramkem vyjde asi na 120 korun.
Zařízení je možné používat i pro podmínečně propuštěné z vězení. Elektronická kontrola je přitom nepřetržitá a nedá se obelstít, ujišťuje zástupce jednoho z výrobců těchto zařízení Petr Janošek:
O elektronických náramcích mluvil v Ranním interview Radiožurnálu trestní soudce Okresního soudu v Kutné Hoře Petr Franc.
„Jestliže toto zařízení umístíte v podstatě jako hodinky v nejužším místě na kotníku, tak fyziologicky není možné ho sundat. A samozřejmě obsahuje elektronické zařízení, které vysílá v pravidelných intervalech kódovaný signál, který se spojí s domácí stanicí.“
Část odsouzených už se zapojila do testovacího pilotního projektu náramků, který dopadl úspěšně.
„Je to trest, a i když se to nezdá, tak sedím doma. Jsem mladý člověk, potřebuji být v kontaktu se známými, je to prostě trest,“ hodnotí zkušenosti vězeň Filip, který se do testování zapojil.