„Soudci mají negativní zkušenost, kdy systém v minulosti nefungoval. Ale trest domácího vězení patří do moderní justice. Já si jenom myslím, že to má pomalý rozběh,“ říká soudkyně Eva Švíglerová.
V tisku se dočtete, kolik by byli Češi ochotni zaplatit za lístky do rychlovlaků. To je téma MF Dnes. České školy podle Hospodářských novin nedokážou poznat talentované děti. Více ve výběru z médií.
„Došlo k tomu, že dlouho se nedařilo ty takzvané náramky vysoutěžit, pak zas zkolabovala stávající smlouva s provozovatelem,“ říká prezident Soudcovské unie Libor Vávra.
Česká republika patří k zemím s nejzaplněnějšími věznicemi v Evropě. Náramky se loni po třech letech přestaly používat z důvodu chybějících objednaných dodávek.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) chtěla původně podle informací Radiožurnálu dodavatele vyměnit - vybranou firmu SuperCom totiž považovala za nespolehlivou.
V pondělním výběru z médií se dočtete, že poslanci SPD loni vyčerpali nejvíc náhrad za telefony a svoje asistenty ze všech stran ve sněmovně. Zjistil to Deník N.
Na podzim firma SuperCom neposlala do Česka 120 elektronických náramků pro vězně. Tvrdila, že se rozjezd monitorovacího systému prodražil. Nakonec je dodala s víc než půlročním zpožděním.
150 lidí aktuálně hlídají elektronické náramky pro vězně. Většinou je nosí pachatelé odsouzení k trestu domácího vězení. Pětina lidí má zařízení jako náhradu vazby.
V Česku se už tři měsíce používají elektronické náramky pro vězně. Sledují odsouzené při trestu domácího vězení, mohou sloužit i jako vazba, anebo kontrolovat dodržování zákazu přiblížení k oběti.
Sběratelství vzácných tenisek, elektronické náramky pro domácí vězně nebo poplatky pro psy, to jsou některá témata, kterým se věnuje páteční tisk. Jeho přehled připravil Radiožurnál.
Při dubnových interpelacích ve sněmovně odhadl tehdejší ministr spravedlnsoti Robert Pelikán start ostrého provozu „do měsíce, do dvou“, v poslední verzi úřad uváděl letošní červenec.
Tendr na dodání elektronických monitorovacích náramků pro vězně vyhrála znovu firma SuperCom. Zvítězila už v únoru, posouzení nabídky ale nepravomocně zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Antimonopolní úřad zrušil nabídku vybrané firmy na elektronické náramky pro vězně. V tendru Probační a mediační služby totiž našel chyby. Podle úřadu navíc byla nabídka velmi nízká.
Nebezpečné extremisty v Německu, kteří mohou spáchat teroristický útok, bude sledovat policie pomocí elektronických náramků. Zákon rozšiřující pravomoci kriminalistického úřadu schválil parlament.
Ministerstvo spravedlnosti testuje elektronické náramky pro domácí vězně. Zatím mu šest firem nabízí čtyři různé systémy. Už teď je ale jasné, že podpis smlouvy s případným vítězem tendru stát odkládá až na příští rok. Zatím resort počítá se začátkem března. Elektronický monitoring má zlepšit kontrolu domácích vězňů. Na ty v současnosti dohlížejí probační úředníci. Soutěž na náramky v minulosti několikrát zkrachovala. První výběrové řízení ministerstvo vyhlásilo už před šesti lety.
Některé obviněné zřejmě začnou hlídat elektronické náramky. Soud je tak nebude muset posílat do vazby. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou schválili senátoři. Norma, která také ukládá trest obecně prospěšných prací vykonat do roka místo nynějších dvou let, teď míří k podpisu prezidentovi.
Do nového tendru na elektronické náramky pro domácí vězně se přihlásilo osm zájemců. Příslušná komise teď prověří, jestli přihlášené firmy splňují požadované podmínky. Předpokládaná cena je 100 milionů korun. Potom, co se do tendru napoprvé nikdo nepřihlásil, rozhodlo se vedení resortu pro takzvanou formu soutěžního dialogu, tedy bez přesněji zadaných technických a finančních kritérií.
Někteří obvinění lidé by v budoucnu nemuseli jít do vazby, ale mohly by je hlídat takzvané elektronické náramky. Dnes o tom jednali zástupci ministerstva spravedlnosti s poslanci na bezpečnostním výboru. Výbor téměř bez připomínek doporučil sněmovně, aby novelu schválila.
Vazbu by do budoucna mělo být v určitých případech možné nahradit takzvanými elektronickými náramky. Návrh ministerstva spravedlnosti na změnu trestního zákoníku dnes schválila vláda.
Slovenská vláda schválila zavedení elektronických náramků pro domácí vězení. Až dva tisíce slovenských vězňů si tak může zanedlouho odpykávat svůj trest doma. Elektronický monitoring bude určený i pro dohled nad fotbalovými chuligány.
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se znovu vloží do řešení sporů na ministerstvu spravedlnosti. Už před časem si zval ministryni za hnutí ANO Helenu Válkovou a někdejší první náměstkyni Hanu Marvanovou, které se spolu přely. Teď je zase Válková ve sporu s náměstkem Pavlem Šternem. Podle Sobotky to vládě přináší negativní publicitu.
1:39
|Milan Kopp, Martin Drtina, Michaela Vydrová|Zprávy z domova
V polovině roku se má naplno rozběhnout systém elektronických náramků. Počítá s tím Probační a mediační služba, která v těchto dnech připravuje podmínky tendru na dodavatele systému. Zařízení bude sledovat pohyb odsouzeného k trestu domácího vězení.
Čeští odsouzení budou moct zřejmě už od května příštího roku ve větší míře vyměnit cely za domácí vězení - pokud si navléknou elektronický náramek. Odsouzení, kteří nosili náramek v rámci pilotního projektu, si ho pochvalují.
Slovensko chce využít české zkušenosti s pilotním projektem elektronických náramků pro odsouzené v domácím vězení. V Bratislavě to potvrdil při své první zahraniční cestě ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Slovensko stejně jako Česko řeší dlouhodobý problém s přeplněnými věznicemi.