Senátoři vrátili poslancům novelu zákona o veřejném ochránci práv
Bezmála celé dopoledne dnes senátorům zabrala vzrušená debata o novele zákona o veřejném ochránci práv. Jde v ní hlavně o rozšíření povinností ombudsmana - například o pravidelnou kontrolu věznic, stejně jako i dalších zařízení, kde mohou být lidé drženi proti své vůli. Senát měl ale výhrady k dalším novinkám - mimo jiné ke zřízení místa asistenta ombudsmana. I kvůli tomu novelu vrátil Senát poslancům zpět.
Senátoři také zúžili okruh provinilců ze státní správy, jejichž jména se lidé na základě kontrol ombudsmana mohou dozvědět. Velkou debatu vyvolala i chystaná změna procedury volby veřejného ochránce práv tak, aby v případě komplikací nebyl ohrožen chod jeho úřadu. Ve hře kvůli tomu bylo i zamítnutí celé novely.
"Volba musí být taková, aby vyhovovala bez ohledu na to, kdo je právě volen nebo komu právě končí volební období. To je také důvod, proč navrhuji zamítnutí tohoto návrhu," kritizoval Jaroslav Kubera z ODS.
Všechny chystané novinky ale dosavadní ombudsman Otakar Motejl označil za ještě přijatelný kompromis: "Já si skutečně nepřeji, aby kdokoli z vás byl přesvědčen o tom, že prospěje věci České republiky, vývoji a budoucnosti státní správy, když se návrh zamítne."
Otakar Motejl věří, že Sněmovna vrácenou novelu schválí v pozměněném senátním znění, protože je podle něj lepší. "Změny, které navrhuje Senát, jsou v podstatě legislativně-technické s jedinou výjimkou, která tam přibyla navíc. To je otázka existence či neexistence asistentů," uvedl Motejl.
Novela má začít platit od Nového roku. Poslanci ale předlohu musejí schválit včas a musí ji také podepsat prezident republiky.