Sexuálně zneužívaných a týraných dětí podle policie loni přibylo
V Česku narůstá počet odhalených případů sexuálně zneužívaných a týraných dětí. Zatímco před deseti lety úřady zaznamenaly 1200 dětských tragédií, loni jich podle policie bylo přes 6600. To je dosud nejvyšší číslo. Ve 40 procentech případů jsou útočníky rodiče dětí.
„Statistiky jsou pouze vrcholkem ledovce. Většina případů zůstane nerozkryta a kvalifikovaný odhad je, že je to 20 až 40 dětí v České republice, které odpovídají jednomu až dvěma procentům dětské populace,“ řekla ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.
Nejčastěji týrané a zneužívané děti jsou ve věku 6 až 15 let, výjimkou ale nejsou ani miminka do jednoho roku. Jen loni se vyskytlo přes 350 takových případů.
Činy navíc bývají poslední dobou agresivnější. „Děti jsou na zdraví poškozovány enormně. Jsou to různé druhy popálenin, zlomeniny a většinou to těžké zranění končí dost často i smrtí," potvrdila mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.
„Pod syndrom týraného dítěte patří i novější smutné fenomény, a to je dětská pornografie, prostituce a obchod s dětmi," upozornila Baudyšová.
O týrání dětí mluvila ve Světě o osmé ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová
„Čísla skutečně narůstají. V loňském roce byl celkový počet týraných dětí 5700, letos to je 6642 dětí. Chvi věřit, že to není jen o smutné skutkové podstatě, ale i o tom, že společnost je k problematice všímavější,“ uvedla Baudyšová s odvoláním na ohlašovací povinnost týrání v Česku.
„Dítě, které je v rodině, kde je mu hrubě ubližováno, tak je skutečně závislé na pomoci těch, kterým není lhostejné, že se s dítětem v sousedství špatně zachází,“ dodala.
Smutné prvenství úplných rodin
Z průzkumu za rok 2010 překvapivě vyplynulo, že nejvíce sexuálně zneužívaných dětí bylo v takzvaných úplných rodinách, kde žijí matka i otec spolu. „Odráží se to i v současných číslech. Je to velice smutné."
„A ještě není zachycená jedna velmi smutná okolnost: psychické týrání dětí v důsledku sporů o ně, při rozpadech manželství a mezinárodních sporech o děti,“ konstatovala Baudyšová.
„Bohužel i případy mezinárodních manželství, kdy děvčata vstoupí do svazku s mužem bez znalosti kultury jeho země, bez vědomosti, zda jeho země podepsala haagské dohody o mezinárodním vyrovnání při rozvodu z pohledu dítěte.“
Navíc se týrání dětí netýká pouze sociálně slabších rodin, ale jde napříč společností a vyskytuje se i u dobře situovaných rodin, kde rodiče nemají na své potomky čas a ti se dostávají do společenské izolace, posteskla si Zuzana Baudyšová.
Týrané i sexuálně zneužívané děti se nevyhnou výslechu na policii. Ta se jim těžkou situaci snaží usnadnit výslechem ve speciálně upravené místnosti a pomůckami.
Děti mají k dispozici peciální panenky Jáju a Páju, na kterých ukazují, jak jim bylo ublíženo. Výpovědi jsou také natáčeny na kameru, aby děti nemusely k výslechu znovu.