Třiatřicetiletá matka svého nyní 13letého syna věznila v přepravce pro psy, týrala ho hlady nebo ho v nevytopeném pokoji polévala studenou vodou. Teď byla odsouzena za pokus o vraždu.
Bičování, fackování, dětská práce i sexuální zneužívání a nejméně pět set potvrzených mrtvých dětí. Takové jsou závěry první části vyšetřování, jak fungovaly internátní školy pro domorodé Američany.
Podle odborníků se po prázdninách může začít projevovat, že velká část dětí strávila pandemii v nevyhovujících podmínkách. Podle školní inspekce se přes 11 tisíc dětí nezapojovalo do distanční výuky.
V tisku se dočtete, že ventilátory, na které loni lidé přispěli 14 miliony korun, leží ladem. Podle Hospodářských novin není personál na obsluhu. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Odvolací Vrchní soud v Olomouci snížil trest muži, který na Břeclavsku týral své dvě děti. Do vězení půjde na čtyři roky, původní trest prvoinstančního Krajského soudu v Brně zněl sedm let.
Žádná reportáž nezpůsobila v Polsku řadu let takový šok jako ta, kterou napsal i v Česku populární spisovatel a novinář Mariusz Szczygiel. Díky ní se stal teď v Polsku Novinářem roku.
Sexuálně zneužívaných a týraných dětí v České republice opět přibylo. Policisté loni odhalili přes 7 a půl tisíce případů, v roce 2011 jich bylo skoro o tisíc méně. V důsledku týrání navíc 28 dětí zemřelo.
Teprve v polovině dubna dostali zaměstnanci brněnského Klokánku výplaty za leden. Zařízení, které pečuje o týrané a zanedbané děti, totiž od letošního roku dostává státní příspěvek na provoz s velkým zpožděním. Stejné potíže s financováním mají i ostatní Klokánky v republice. Fond ohrožených dětí, který tuto síť služeb spravuje, má navíc letos od státu o třetinu méně peněz než loni. To všechno kvůli novele zákona o sociálně právní ochraně dětí.
4:43
|Milan Kopp, Klára Bílá, Eva Presová, Simona Bartošová|Zprávy z domova
V Česku narůstá počet odhalených případů sexuálně zneužívaných a týraných dětí. Zatímco před deseti lety úřady zaznamenaly 1200 dětských tragédií, loni jich podle policie bylo přes 6600. To je dosud nejvyšší číslo. Ve 40 procentech případů jsou útočníky rodiče dětí.
Před brněnským městským soudem dnes stane bývalá sociální pracovnice Lea Petříčková. Žaloba ji viní z toho, že svou nedbalostí umožnila, aby rodiče sedmiletého Dominika mohli chlapce týrat.
Okresní soud pro Prahu-západ bude dnes pokračovat v řešení případu týrání šestileté dívky z Hostivic u Prahy. Toho se měli podle obžaloby dopouštět členové pěstounské rodiny. Dívku měli nutit chodit bosou po rozžhavených uhlících nebo v mrazu a sněhu. Teď jim za to hrozí až 8letý trest vězení.
Rodiče, kteří drželi své malé děti od narození v bytě na pražských Vinohradech, si vyslechli tresty za týrání. Podle soudu svým synům způsobili těžkou újmu na zdraví.
Děsivý případ osmiletého Dominika z Brna, kterého týrali vlastní rodiče, otevírá diskusi, kdo především selhal, a zda mohly úřady chlapce odebrat dřív z rodiny, kde ho trápili hladem a nutili běhat s připínáčky v botách. Příslušnou úřednici prý upozorňovali nejen příbuzní a sousedi, ale dokonce i Dominikova lékařka.
Soud dnes uznal manžele Rosnerovi ze Slavkova u Brna vinnými z týrání čtyř z patnácti svěřených dětí. Dvouletý trest vězení jim podmínečně odložil na zkušební dobu tří let. Zároveň nad nimi stanovil dohled.
Týraných a zneužívaných dětí v Česku přibývá. V loňském roce úřady evidovaly téměř čtyři a půl tisíce případů dětí, které jejich rodiče nebo někdo z okolí zneužíval nebo fyzicky či psychicky týral. Vyplývá to ze statistiky ministerstva práce a sociálních věcí.
Dětská lékařka Milana Smékalová z kuřimské kauzy se nedopustila trestného činu tím, že půl roku před odhalením otřesného případu neinformovala o stopách na těle týraných chlapců. Ke stejnému závěru jako Městský soud v Brně dospěl dnes i Krajský soud. Podle soudců posudky znalců nepotvrdily, že Smékalová musela stopy týrání na tělech dětí vidět.