Šikana v polní nemocnici zřejmě nepůjde před soud

Bývalí velitelé 5. polní nemocnice zřejmě před soud za šikanu nepůjdou. Krajský státní zástupce Zbyněk Eger totiž vzal případ okresnímu státnímu zástupci, který chtěl velitele nemocnice Jindřicha Sittu a náčelníka jeho štábu Michala Pecha před soud postavit. Velitelé by měli být potrestáni jen kázeňsky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lůžková část

lůžková část | Foto: Armáda ČR

Bývalí velitelé polní nemocnice v Afghánistánu Jindřich Sitta a Michal Pech podle státního zástupce Zbyňka Egra žádný tretsný čin nespáchali. "Jejich případ přebírám do své kompetence a předám armádě," potvrdil Eger. Definitivní rozhodnutí podle něj padne začátkem příštího týdne. "Využiju svých oprávnění a předpokládám, že na začátku příštího týdne ho rozhodnu tak, jak zněl i můj závazný pokyn pro okresní státní zastupitelství."

Eger vrátil připravenou žalobu zpět na okresní úroveň v polovině února s tím, že příslušný žalobce musí ještě zvážit další okolnosti případu. Mimo jiné i proto, že misi našich vojáků i práce obou šéfů polní nemocnice hodnotili naši i zahraniční odborníci jako velmi úspěšnou. "Je třeba důsledně zvážit všechny okolnosti případu, je třeba vidět, že oba obvinění byli velice dobře hodnoceni, nejenom oni osobně, ale celá mise. Z hlediska společenské nebezpečnosti jednání obou obviněných, ale i z hlediska formálních znaků naplnění případných trestných činů je teď třeba všechno zvážit," vysvětlil tehdy svůj krok.

Rozhodnutí Zbyňka Egera může ještě do dvou měsíců změnit Nejvyšší státní zastupitelství. V případě, že tak neučiní, rozhodnou o vině nebo nevině velitelů 5. polní nemocnice jejich přímí nadřízení podle vojenských řádů.Okresní státní zástupce Štefan Oravec, který obžalobu zpracoval, se naopak domnívá, že jsou splněny všechny podmínky, aby vojáci stáli před soudem a ten je uznal vinnými. Na žalobě proto trvá.

Velitele Sittu a náčelníka štábu Pecha policie podezřívá z toho, že svým podřízeným ukládali přísné tresty, které odporují zákonům. Jsou obviněni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování práv a chráněných zájmů vojáků. Za to jim hrozí až tři roky vězení. Na chování obou velitelů si údajně stěžovali vojáci, kteří s nimi byli v Afghánistánu. Za velitele nemocnice se postavili ministr obrany Jaroslav Tvrdík a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Martin Hromádka, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme