Babiš žádal o dva týdny času. Lidovec Juránek navrhl prodloužení nouzového stavu do konce února

Poslanci ve čtvrtek jednají o vládní žádosti o další prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Menšinový kabinet ANO a ČSSD tentokrát nemá ve sněmovně zajištěnu podporu pro její schválení. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek vyzval opozici ve sněmovně, aby dala vládě dva týdny času na přípravu požadovaných opatření a zákonů, které se týkají epidemické situace nebo ekonomiky.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 21:45 11. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opozice by měla podle Babiše veřejně sdělit, co má vláda udělat, aby opoziční strany podpořily prodloužení nouzového stavu. Vláda jej pokládá za nutné prodloužit o měsíc do 16. března, uvedl premiér ve sněmovně.

Poslanecká sněmovna neprodloužila nouzový stav. Ten skončí v neděli

Číst článek

„Nouzový stav není výmysl vlády. Je to nutný prostředek, aby bylo možné realizovat plošná protiepidemická opatření,“ řekl Babiš. Je podle něj nezbytný, aby se zabránilo hrozícímu kolapsu nemocnic.

Premiér uvedl, že o dva týdny pro vládu, aby měla čas přijmout konkrétní závazky, žádal zástupce opozice už při čtvrtečním dopoledním jednání. Vyzýval opozici, aby dala konkrétní návrhy zákonů.

Slíbil, že vláda bude „vnímat“ návrhy opozice i při pondělním jednání o úpravách státního rozpočtu.

„K dohodě nedošlo, byl potřeba souhlas všech. Jsme připraveni s opozicí to řešit,“ uvedl Babiš.

‚Nemohli jsme dostát slibu‘

Předseda vlády přiznal, že o hlasy Pirátů, ODS, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL se začal ucházet kvůli tomu, že přišel o podporu KSČM. Její podmínky na otevření škol a zprovoznění lyžařských středisek podle Babiše vláda nebyla schopna splnit, protože počet nakažených se začal zvyšovat.

‚Nenecháme se vydírat.‘ Opoziční politici odmítli Babišův výrok, že budou moct za mrtvé

Číst článek

„Ta situace se vyvinula úplně jinak. Nebyli jsme schopni dostát našemu příslibu, protože to nikdo neočekával a predikce šly úplně jiným směrem,“ uvedl Babiš.

Ukončení nouzového stavu bude podle premiéra znamenat, že boj s epidemií budou řídit hejtmani. „Pokud teď opozice tvrdí, že to máme předat krajům a kraje to budou řešit líp, tak nám nic jiného nezbude,“ řekl Babiš.

Upozornil ale, že některá plošná protiepidemická opatření se již nebudou moci přijímat.

„Není to o Babišovi, který všechno řídí. Soustředím se hlavně na to, abychom co nejdřív získali vakcínu. To je moje práce. Také se snažím získat protilátky, které pomohou, aby člověk neměl těžký průběh nemoci,“ řekl premiér.

Parlamentní strany by se podle Babiše měly oprostit od politiky, ale bohužel se to nedaří. „Myslím, že to ani nemyslíte vážně. Nedělám to proto, abych se nějak zviditelňoval. Nejsem si jistý, že k tomu máme stejný přístup,“ řekl premiér.

Kolaps českého zdravotnictví

Před možnými dopady konce nouzového stavu varoval ve čtvrtek ve vysílání Radiožurnálu i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj by hrozil kolaps českého zdravotnictví. Pokud se nepodaří dohodnout, bude to mít obrovské dopady na ekonomiku i na ztráty na životech, řekl Hamáček.

Na Sněžku se o víkendu většina lidí nedostane. Vláda uzavřela kvůli covidu tři okresy

Číst článek

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na čtvrtečním brífinku po ranním jednání vlády uvedl, že s koncem stavu nouze by nebylo možné uplatnit většinu plošných opatření. „Otevřou se obchody, služby, bazény nebo fitness centra a nebude možné provádět regulaci shromažďování. Stane se to, že virová nákaza, která nabírá kvůli mutacím na rychlosti, se bude šířit rychleji,“ vysvětlil Blatný.

Hledání podpory

Vláda požádala o souhlas dolní komory s prodloužením nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do úterý 16. března. Nyní končí nouzový stav s nedělí 14. února. Je na něj vázána drtivá většina vládních omezení k omezení šíření covidu-19.

Žádost je v pořadí šestá. V minulých případech podpořili kabinet poslanci KSČM. 

5:10

Pokud neprodloužíme nouzový stav, podle Hamáčka zdravotnictví zkolabuje. ‚Já bych do Srbska nejel,‘ řekl

Číst článek

Čtvrteční jednání lídrů všech sněmovních politických stran posun nepřineslo, koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Na tiskové konferenci to řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Kromě koalice Spolu ale podporu ve čtvrtek ráno vyloučili Piráti a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání novinářům jen stručně odpověděl, že na stanovisku komunistů nepodpořit stav nouze se nic nezměnilo. SPD vylučuje podporu od začátku. Prodloužení nouzového stavu nepodpoří ani tři poslanci Trikolóry, uvedlo hnutí v tiskové zprávě.

Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. V polovině února bude jeho délka činit 132 dnů. Jde o dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme