Sněmovna přehlasovala Senát a schválila nižší valorizaci důchodů
Důchody se budou zvyšovat o menší částku než dosud. Sněmovna přehlasovala senátní veto zákona o nižší valorizaci penzí. Ty od ledna porostou po tři roky jen o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Norma teď míří pro podpis k prezidentovi Václavu Klausovi.
Hlasování o novele nijak neovlivnila rebelie některých poslanců ODS kvůli daňovým změnám, které sněmovna projednává. Petr Tluchoř o návrhu dokonce řekl, že je to nejrozumnější ze všech předkládaných vládních úsporných opatření.
Pro bylo přesně nutných 101, proti pak 92 poslanců. K prosazení nižší valorizace důchodů pomohli vládě opoziční i nezařazení poslanci. Potřebný jeden hlas ke koaliční stovce přidali zástupce Věcí veřejných Milan Šťovíček, jeho bývalý stranický kolega Jaroslav Škárka a ex-občanský demokrat Michal Doktor.
Samotnému hlasování předcházela několikahodinová diskuze, nižší valorizaci důchodů kritizovala opoziční sociální demokracie, komunisté a především pak Věci veřejné. Podle nich nižší růst penzí zhorší už tak špatnou situaci důchodců. Vláda ale argumentuje tím, že jde jen o přechodné opatření, které je v době poklesu ekonomiky nezbytné.
Věci veřejné hrozí Milanu Šťovíčkovi za hlasování o důchodech vyloučením
Číst článek
Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka navíc sociálnědemokratické vlády zvyšovaly důchody tak, že je to pro českou ekonomiku neúnosné. „Možná to je také jeden z problémů, které dnes musíme řešit. Pokud se za posledních 10 let zvýšila reálná hodnota důchodů přibližně o 20 procent, myslím si, že je skutečně k zamyšlení, jestli to byly odpovědné kroky,“ prohlásil.
Pokud bude novela platit, průměrný důchod - asi 10 550 korun - by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Díky snížené valorizaci penzí by měl stát za tři roky ušetřit zhruba 48 miliard korun.