Sněmovna vydala poslance Doležala k trestnímu stíhání
Poslanecká sněmovna vydala poslance opoziční ODS Vladimíra Doležala k trestnímu stíhání. Toho policie viní ze zprostředkování úplatku a nyní může zahájit vyšetřování. Doležal obvinění odmítá. Sněmovna se neztotožnila s názorem svého mandátového výboru, který doporučil poslancům, aby Doležala nevydávali.
Debata k případu poslance Doležala trvala skoro dvě hodiny, načež sněmovna rozhodla o zbavení poslance imunity a vydání k trestnímu stíhání. Policie proto může okamžitě zahájit vyšetřování. Sám poslanec Doležal obvinění odmítá. "Mohu jenom říct, že respektuji usnesení sněmovny. Nic víc, nic míň," řekl.
Mandátový a imunitní výbor sněmovně doporučil, aby Doležala trestnímu stíhání nevydávala. Předsedkyně výboru Eva Dundáčková z ODS řekla, že okolnosti případu naznačují, že jde ze strany policie o účelový krok. Rozhodnutí výboru přitom nebylo jednomyslné - devět poslanců hlasovalo pro nevydání, dva pro vydání, dodala.
Podle ministra vnitra Františka Bublana je ovšem případ jasný. "Mám i svědectví státní zástupkyně, která říká, že je to jasný případ korupce. Případné obvinění pana Doležala a dalších ať prokáže soud," řekl ministr.
Členka mandátového a imunitního výboru poslankyně Zuzka Rujbrová z KSČM rozhodnutí sněmovny vysvětlila tím, že poslanci neměli v ruce všechny informace výboru a možná měli i některé navíc. "Žádost byla mandátovému a imunitnímu výboru doručena spolu s podklady, které neodůvodňovaly zahájení trestního stíhání. Kromě obvinění osoby ve směru k panu Doležalovi, která sdělovala, že bude pravděpodobně požádána o úplatek, obsahovaly tyto materiály pouze záznamy o odposlechu pana poslance, z nichž nic dalšího ve smyslu této trestné činnosti nevyplývalo," řekla.
Ministr Bublan ovšem poslancům sdělil, že k případnému Doležalově trestnému činu existují i další důkazy. Ty ale podle Rujbrové mandátový a imunitní výbor neobdržel. Poslanci se pak po emotivní debatě rozhodovali spíše politicky a s ohledem na své voliče, dodala.
Pro vydání Doležala hlasovalo 91 ze 156 poslanců - drtivá většina sociálních demokratů, komunistů a všichni tři přítomní unionisté. Velká většina občanských demokratů včetně Doležala se hlasování zdržela, tentýž postoj zaujala i většina lidovců. Proti hlasovali jen čtyři zákonodárci.
Doležal čelí obvinění, že žádal od podnikatelů pro radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku z ODS 800 tisíc korun. O vydání sám nepožádal, protože se obává "nestandardních" postupů při vyšetřování. Sněmovna také rozhodla o tom, že její komise pro kontrolu policejních odposlechů do 24. ledna prověří jejich použití v tomto případě.