Sněmovna znovu odňala 14. platy ústavním činitelům

Ústavní činitelé, soudci a státní zástupci letos přece jen asi zůstanou bez 14. platů. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna, která přehlasovala Senát. Pokud ale předloha nestihne vyjít ve Sbírce zákonů do konce listopadu, stát bude muset tyto platy "navíc" vyplatit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání sněmovny

z jednání sněmovny | Foto: Michal Krumphanzl

Poslanci dnes nejprve odmítli návrh Senátu na to, aby 14. platy dostali jen soudci a státní zástupci, a pak znovu hlasovali o svém původním návrhu. K jeho prosazení potřebovali nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců - ty bez problémů získali.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach je s rozhodnutím sněmovny spokojen. "Já myslím, že to je v pořádku, je to návrh, tak jak byl předložen vládou v rámci jakési relativní spravedlnosti mezi státními zaměstnanci a ústavními činiteli - takže se ty podmínky dalších platů v letošním roce relativně vyrovnaly, a myslím si, že to je správné rozhodnutí."

Opačný názor má šéf poslanců opoziční ODS Vlastimil Tlustý. "My jsme považovali za správné, aby politici brali platy sami sobě, a nikomu dalšímu. Navíc v situaci, kdy u soudů soudci svá stanoviska (v minulých letech) obhájili - to je důvod, proč jsme podporovali odejmutí platů poslancům a senátorům, a nepodporovali jsme odejmutí platů soudcům."

Ze stejného důvodu Senát vrátil před dvěma týdny novelu zpět do sněmovny. Většina senátorů se rozhodla, že se bude řídit názorem Ústavního soudu, který už jednou podobný problém vyřešil právě ve prospěch soudců. Soudci a státní zástupci byli podle mínění horní komory nespravedlivě postiženi zmrazením platů ústavních činitelů, a proto by letošní další plat navíc měli dostat.

Zákon o odejmutí 14. platů teď musí ještě podepsat prezident, a to tak, aby vyšel ve Sbírce zákonů do konce listopadu. Pokud by se tak nestalo, nárok na jejich vyplacení by ústavním činitelům vznikl.

Soudcovská unie už ale varovala, že schválení zákona bude mít za následek vlnu žalob. Soudci se jimi budou domáhat doplatku zkrácené mzdy. Nevylučují ani podání stížnosti k Ústavnímu soudu.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme