Sociální práva v Česku se zhoršují, tvrdí Český helsinský výbor

Český helsinský výbor zveřejňuje Zprávu o stavu lidských práv v České republice za rok 2011. Podle předsedkyně výboru Anny Šabatové se Česko výrazně zhoršilo v oblasti sociálních práv. Zároveň se však prý společnost probouzí a některé věci už si nechce nechat líbit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střety demonstrantů s policií ve Varnsdorfu

Střety demonstrantů s policií ve Varnsdorfu | Foto: Filip Jandourek

Zpráva o stavu lidských práv pokrývá nejrůznější oblasti, mimo jiné práva dětí, žen, diskriminaci, rasismus či svobodu slova.

„Oproti předchozím letům jsme v loňském roce zaznamenali výrazné zhoršení sociálních práv. Srovnání je třeba vést v časové přímce v rámci naší republiky. My jsme toto konstatovali už loni, letos se však trend velmi prohloubil,“ komentuje obsah zprávy předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová.

V Česku se podle ní zvyšuje počet lidí žijících v hmotné nouzi. „Přitom naše společnost jako celek není chudá. A jsou to velké skupiny lidí, jejichž situace se dramaticky zhoršila. Takže to zasahuje nejen ekonomickou situaci, ale i lidskou důstojnost,“ říká Šabatová a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byla předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová

„Vláda bohužel nevede s občany dialog, nenaslouchá varování občanské společnosti. Stigmatizuje lidi, kteří přišli o práci. Přijímá opatření, která jsou vnímána jako šikanující a protiústavní, jako je například docházka nezaměstnaných. Nutí lidi pracovat bez řádné odměny, tím myslím takzvanou veřejnou službu.“

Šabatová poukazuje i na to, že v průběhu letošní zimy umrzlo mnoho lidí bez domova, aniž by to vzbudilo větší znepokojení vlády i společnosti.

Jedním z nejpalčivějších problémů je rasismus. Ve společnosti roste napětí a zhoršuje se postavení Romů. Přesto podle Šabatové nejsou Češi rasisté o nic víc než příslušníci jiných národů.

Šabatová: Společnost se probouzí

„Já bych takto situaci nehodnotila, to je stereotyp. Situace se dá do určité míry ovlivňovat. A to samozřejmě vhodnou politikou, jak v ekonomické a hospodářské sféře, tak tím, že se posilují práva menšin, které jsou v obtížné situaci. Žijí pak způsobem života, který je společností lépe přijímán,“ vysvětluje Šabatová.

Upozorňuje také, že obvykle se projevy rasismu objevují, když se celá společnost dostává těžké situace, a to je podle ní současná doba. Vláda prý však věnuje malou péči tomu, aby se situace zlepšovala.

Jako pozitivní vyzdvihuje předsedkyně helsinského výboru především fakt, že se občanská společnost začíná probouzet a některé věci si už nechce nechat líbit. „Příkladem je třeba odvolání pana Bátory z ministerstva školství, které si společnost vynutila. Ale je to jen jedna osoba, která něco reprezentuje,“ říká Anna Šabatová.

Šimůnková: Negativní roli sehrály i média

„Já jsem tu zprávu nečetla úplně celou, ona je poměrně obsáhlá, četla jsem jenom takové základní věci a myslím si, že s mnohými z nich se souhlasit dá, že opravdu konstatují, že situace v některých oblastech dobrá není a s tím se ztotožňuji i já,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Například situaci kolem postavení Romů v české společnosti hodnotí Šimůnková jako napjatou a vážnou, o tom prý všichni vědí. „Já si bohužel myslím, že v posledním roce sehrály poměrně negativní roli i média,“ uvádí. Podle ní by se u zpráv o trestných činech totiž vůbec neměla uvádět etnicita:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková byla hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

„Rozhodně ne, že v médiích budeme slyšet o tom, zda trestný čin spáchal Rom či Nerom. To si myslím, že je jedna z věcí, která skutečně vede ke zhoršování té situace.“

Podle zprávy ČHV jsou mimo jiné problémem i přeplněné věznice. Na to upozorňoval už bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Šimůnková souhlasí.

„Musím říci, že věznice přeplněné jsou, že především chybí i dostatek takového toho odborného personálu, který souvisí zase s tím, že naše věznice dle mého názoru nevykonávají tu základní funkci, kterou by měly mít, a to nejenom represivní - jako trest, ale především resocializační - vést lidi k tomu, aby se do věznic znovu vracet nemuseli,“ domnívá se.

Jan Richter, Barbora Kreuzerová, Matěj Skalický, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme