Dalšími dvěma finalisty byli vězněný politický aktivista z Ázerbájdžánu Akif Gurbanov a gruzínská feministická aktivistka a právnička Babuca Pataraiová.
„Režim si je vědom toho, že i malé shromáždění může přerůst v masovou demonstraci. Chybí mu příznivci a pro udržení moci nezná jinou možnost než šíření strachu," vysvětluje Mahmúd Amiry-Moghaddam.
Tvář zakrýt a jazyk za zuby. Ženy mají v Afghánistánu čím dál méně práv. Tálibán je krutý, už zavedl i bičování a kamenování. Zmůže s tím něco mezinárodní společenství?
Očekává se, že bude nasazovat software k rozpoznávání obličejů k identifikaci hledaných osob, hlídat sociální média a také analyzovat záznamy z bezpečnostních kamer v reálném čase.
Potvrdil tím platnost francouzského zákona, který zavedl pokutu 1500 eur (38 000 korun) pro platící klienty sexuálních pracovníků. Zákon podle prostitutek zhoršuje pracovní podmínky a ohrožuje zdraví.
„SAE protáhly desítky obránců lidských práv nestoudně nespravedlivým soudním procesem plným porušování řádného procesu a obvinění z mučení,“ řekla pracovnice Human Rights Watch.
Ačkoliv se na politické scéně pohybuje teprve devět let, je prvním lídrem labouristů, kterému se po čtrnácti letech vlády konzervativců podařilo sjednotit stranu a dovést ji k volebnímu vítězství.
Ústavní soud se věcí zabýval v souvislosti s případem trans muže, který se narodil jako žena. Matrika zamítla jeho žádost na úřední změnu pohlaví, protože nepodstoupil chirurgický zákrok.
Případ mladé Íránky motivoval další ženy a dívky k vyjádření nesouhlasu se striktními pravidly. Vyšetření její smrti požadovali lidé i na demonstracích jinde ve světě, například v Londýně.
Irák čelí tvrdé mezinárodní kritice kvůli zákonu zaměřenému proti komunitě LGBT+. Zákon například trestá odnětím svobody na deset až 15 let styky osob stejného pohlaví.
Americká reakce na zveřejnění šokujících záběrů s mučenými vězni byla rétoriky silná, ale tresty, které za to padly, byly podle mnohých velice mírné, soudí bezpečnostní analytik Josef Kraus.
Původní návrh počítal dokonce s trestem smrti. Podle parlamentu je cílem zákona ochrana náboženských hodnot. Zákon kritizují obhájci lidských práv i americké ministerstvo zahraničí.
„Na pozadí hospodářské recese a rostoucí inflace byli Ukrajinci vystaveni nenávistným projevům, obtěžování a zločinům z nenávisti,“ uvedla Amnesty International o situaci uprchlíků v Česku.
Soud shledal pětici bývalých policistů vinnými z mučení Ilnaze Pirkina, kterého se tak snažili donutit, aby se přiznal k sérii krádeží. Pirkin, kterému bylo 22 let, spáchal sebevraždu v říjnu 2017.
Švýcarská vláda přispěje na ochranu klimatu. Reaguje na úspěšnou žalobu skupiny 2,5 tisíce seniorek proti městu Bern. Podle rozsudku vláda málo chrání klima a tím porušuje lidská práva obyvatel.
Život je skvělý je osobní dokumentární výpověď mladého palestinského filmaře, který se vypraví na svůj první výjezd do Evropy. Netuší však, že se z měsíčního pobytu v Norsku stane nucený exil.
Do budovy hongkongského parlamentu pronikly 1. července 2019 stovky demonstrantů. Ti se předtím zúčastnili protestního průvodu proti návrhu zákona umožňujícího vydávání zatčených do pevninské Číny.
První otázka řešila pasáž o práci žen v domácnosti. Nově se měli lidé v domácnosti starat o sebe navzájem. Druhá otázka se týkala definice rodiny, která je aktuálně omezená pouze na manžele s dětmi.
„Údajně je nechávají nahé a berou jim všechny věci,“ cituje server Balkan Insight. A žadatelé o azyl jsou „nuceni plavat zpět do Turecka, i když na to nemají schopnosti ani sílu,“ dodává web.
Orlov je jedním z nejznámějších a nejuznávanějších obránců lidských práv v Rusku. Zároveň je autorem článku, ve kterém napsal, že Rusko se za prezidenta Vladimira Putina snížilo k fašismu.
Když se projednávalo ve Sněmovně manželství pro všechny, byla to další smutná připomínka roztříštěnosti pětikoalice. Nebylo to poprvé, kdy se jednotlivé strany přely v otázkách lidských práv.
Dlouhodobě upozorňoval na politikaření a korupci a skončil ve vězení. Ázerbájdžánský režim odsoudil akademika Gubada Ibadoghlua za falšování peněz. Ve vězení s ním podle rodiny zacházejí krutě.
Dívky, které testem neprojdou, jsou hlášené na policii, která se pak případem dále zabývá. Často také v telefonech studentek hledají zprávy o možných sexuálních partnerech.