Soud opět odročil projednávání Kajínkova případu
Krajský soud v Plzni dnes opět odložil projednávání případu nájemného vraha Jiřího Kajínka. Řízení o obnově jeho procesu totiž předseda senátu odročil až na začátek března, aby mohly být doplněny důkazy.
Nejznámější český vězeň se domáhá obnovy svého procesu, která by ho mohla zbavit doživotního trestu za dvojnásobnou nájemnou vraždu.
Jediným provedeným důkazem v tomto kole řízení byl výpověď Jany Chalupové, jejíž svědectví si vyžádala Kajínkova obhájkyně Klára Slámová. Chalupová měla v prezidentské kanceláři Václava Havla na starosti udělování milostí.
Kajínek požádal prezidenta o milost a Havel ji zamítl. Klíčový svědek původního procesu Alexander Hegedüss se ale Chalupové v roce 2002 svěřil, že proti Kajínkovi svědčil křivě. Popřel, že by mu nabídl 100.000 korun za zneškodnění vyděračů.
Slova Chalupové zaujala i státního zástupce Martina Rückla. "Výpověď byla zajímavá, ale nedomnívám se, že by byla nikterak zásadní v této chvíli," řekl. Soud chce výpověď Chalupové doložit písemnými materiály z Hradu, a proto také dnešní jednání odročil.
To rozzlobilo Kajínkovu obhájkyni Kláru Slámovou. "Já se vsadím, že kdyby sem přišel někdo, kdo řekne já jsem je zastřelil, tak že bude zpochybňován také," prohlásila.
Dnešní jednání opět provázela mimořádná bezpečnostní opatření a velký zájem médií. Na chodbě soudní budovy měl Kajínek desítky fanoušků, kteří ho při průchodu do soudní síně hlasitě povzbuzovali. Vězeň s pouty na nohou i rukou při vstupu do místnosti soudce hlasitě pozdravil.
Podle soudů Kajínek zastřelil v roce 1993 plzeňského podnikatele a jeho ochranku. Vězeň ale od začátku tvrdí, že je nevinný. Řízení o obnovu jeho procesu se u Krajského soudu v Plzni vleče už třetí rok. V roce 2004 Kajínkovu žádost zamítl, ale vrchní soud případ vrátil zpátky.
Kauza se začala znovu projednávat v Plzni loni na jaře, v říjnu pak soud své jednání odročil na neurčito. K pokračování po tříměsíční přestávce přispěli Kajínkovi obhájci. Vzdali se totiž výslechu svědků Alexandra Hegedüsse a Jana Mikeše, které se soudu nedařilo najít, a otevřeli tak cestu k definitivnímu rozhodnutí o soudu Jiřího Kajínka.