Soudce, který shodil rozsudek nad Rathem: řešil H-System, Chvalovského i plagiátora Sováka

Specializuje se na závažnou hospodářskou kriminalitu a na Vrchním soudu v Praze patří k nejdéle sloužícím soudcům. Podívejte se na případy Pavla Zelenky, který shodil rozsudek nad Davidem Rathem na 8,5 roku vězení. „Je to velmi kvalitní soudce,“ zní z vrchního soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath | Foto: Filip Jandourek

Soudce Pavel Zelenka dostal případ zatím nepravomocně odsouzeného Davida Ratha na stůl loni v prosinci. Tehdy na Vrchní soud v Praze doputovala odvolání v korupční kauze bývalého poslance a manželů Petra a Kateřiny Kottových.

Rathův spis dostal Vrchní soud, odvolání bude řešit soudce Zelenka

Číst článek

Zelenka na vrchním soudu není žádným nováčkem, ba naopak. "Je tu asi 25 let a je to velmi kvalitní soudce," uvedl mluvčí soudu Jan Fořt.

Zpravodajský web Českého rozhlasu vybral několik mediálně sledovaných kauz, které Zelenka - nejen v taláru soudce - řešil.

1. Nízké tresty pro aktéry H-Systemu

Pavel Zelenka coby soudce rozhodoval například mediálně sledovanou kauzu nedostavěných domků H-System. Petr Smetka si pravomocný trest vyslechl už v roce 2006. Jeho tři pomocníci ale k soudům chodili ještě několik dalších let.

Totiž: Zelenkovi se tehdy nelíbilo, jakým způsobem odůvodnil nižší soud vysoké tresty pro trojici dalších protagonistů H-Systemu. Spis si s nižší instancí pinkal další roky, až obžalovaným nakonec sám udělil podmínku. Jako argument uvedl, že od spáchání trestného činu už uplynula dlouhá doba.

Proč jsou důkazy v kauze Rath 'otrávené'? Přečtěte si, jak soud smetl klíčové odposlechy

Číst článek

Rozsudek jeho senátu zrušil až Nejvyšší soud. Ten uvedl, že podmínka představuje „nepřiměřeně mírný trest, a přikázal ho zpřísnit. Obžalovaní ale nakonec zůstali osvobozeni, neboť na případ se vztahovala amnestie prezidenta Václava Klause vyhlášená v lednu 2013.

2. Amnestie pro Chvalovského

Do pozornosti médií se soudce Zelenka dostal i s případem bývalého šéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského. Toho v roce 2001 na ruzyňském letišti zatkla policie a následně ho obvinila z úvěrového podvodu ve výši 640 milionů. Později detektivové škodu zdokumentovali dokonce až na 1,5 miliardy.

V celém případu ale nastalo hned několik průtahů. Soudy vrátili státnímu zástupci obžalobu k přepracování a došetření celé věci hned několikrát a v roce 2009 tak učinil i Nejvyšší soud.

Rozsudek deset let za mřížemi si Chvalovský vyslechl o dva roky později, vynesl ho Městský soud v Praze.

Pražský vrchní soud, konkrétně senát pod vedením soudce Zelenky, ale rozsudky nad všemi obžalovanými manažery zrušil. Chvalovský nakonec zůstal bez potrestání, neboť i na jeho trestní stíhání se vztahovala Klausova amnestie.

3. Opisující soudce

Soudce Zelenka v pozici obhájce zastupoval svého profesního kolegu Zdeňka Sováka. Ministr spravedlnosti ho chtěl kárně potrestat za to, že opisoval odborné texty od dalších soudců, které pak vydával za své. Vydával je dokonce v odborných časopisech či publikacích.

Rath ještě nemá vyhráno, odposlechy nejsou zcela ze hry, míní žalobce Jirát

Číst článek

Nejvyšší soud nicméně návrh tehdejšího ministra spravedlnosti zamítl, neboť Sovák se s poškozenými vyrovnal mimosoudně. Sovákovi tak pomohlo, že na usmíření vyplatil víc, než kolik by činily srážky z platu v případě, že by byl uznán vinným.

4. Discoland Ivana Jonáka

Vrchní soud pod Zelenkovým vedením také rozhodl, že Ivan Jonák půjde na osmnáct let do vězení za objednávku vraždy své manželky a jejího milence.

ZW ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme