V USA proběhl státní pohřeb zesnulého prezidenta Cartera. ‚Charakterní a laskavý člověk,‘ pronesl Biden

Spojené státy drží státní smutek. Ve washingtonské Národní katedrále se ve čtvrtek uskutečnil státní pohřeb 39. prezidenta USA Jimmyho Cartera. Končící prezident Joe Biden v projevu označil bývalého prezidenta za charakterního, laskavého a skromného člověka, s nímž jej pojilo přátelství. Smutečního obřadu se zúčastnili všichni žijící američtí exprezidenti, tedy Bill Clinton, George Bush mladší, Barack Obama i Donald Trump.

Od stálého zpravodaje Washington (Aktualizováno: 19:52 9. 1. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biden ve svém projevu při obřadu opakovaně označil Cartera za charakterního člověka, který byl laskavý, skromný a věřící. Zároveň popsal vzájemné přátelství, které je pojilo od doby, kdy Biden tehdy ještě jako mladý senátor podpořil Carterovu kandidaturu. „Přátelství s Jimmym Carterem mě během života naučilo, že síla charakteru je víc než titul nebo moc, kterou máme,“ uvedl Biden.

Na pohřbu promluvilo několik Carterových vnuků, od nichž zaznělo, že Carter se zajímal o chudé, chtěl vymýtit nemoci v dalekých zemích a usiloval o mír ve světě. Důležitou roli v jeho životě hrála také víra.

Zemřel Jimmy Carter. Bývalému americkému prezidentovi a nositeli Nobelovy ceny bylo 100 let

Číst článek

Vystoupil rovněž syn Carterova předchůdce v Bílém domě Geralda Forda, Steven Ford, který přečetl projev svého otce, 38. prezidenta USA. Demokrat Carter a republikán Ford, který zemřel ve věku 93 let roce 2006, se za svých životů domluvili, že si navzájem napíšou smuteční řeč, jelikož se v průběhu let stali přáteli. „Pro Jimmyho Cartera nebyla upřímnost žádoucím cílem, byla to součást jeho duše,“ uvedl Ford.

Promluvil také syn Carterova viceprezidenta Waltera Mondalea, Ted Mondale, který přečetl, co o svém nadřízeném napsal jeho otec, který zemřel v roce 2021. „Carter byl prozíravý; odložil své krátkodobé politické zájmy, aby řešil problémy, které vyžadovaly oběti, a aby ochránil naše děti a vnuky před budoucími škodami,“ uvedl.

V průběhu pohřbu zaznělo několik písní a v závěru skladba za mír Imagine od Johna Lennona.

Účastníci pohřbu

Do katedrály přivezl rakev s ostatky Jamese Cartera vojenský průvod z Kapitolu, kde se s 39. prezidentem rozloučily tisíce lidí. Čtvrtečního pohřbu se zúčastnila také viceprezidentka Kamala Harrisová. Trump seděl vedle Obamy, s nímž před zahájením obřadu dlouze hovořil.

Carter byl muž zásad, víry a pokory, uvedl Biden. Na 9. leden vyhlásil den státního smutku

Číst článek

Harrisová, jíž Trump porazil v listopadových volbách, s Trumpem nepromluvila. S výjimkou Obamy exprezidenty doprovodily jejich manželky. Michelle Obamová podle stanice CNN nedorazila, protože je stále na Havaji, kde měla jiný program.

Po přibližně hodinovém obřadu se vydala smuteční kolona na leteckou základnu, odkud se tělo prezidenta Cartera vrátí do jeho domovské Georgie. Při soukromém pohřbu pak spočine na rodinné farmě ve městě Plains vedle jeho manželky Rosalynn.

Rozloučení nejprve provázely několik desítek metrů dlouhé fronty uvnitř návštěvnického centra budovy Kongresu. V odpoledních hodinách už se zástup lidí, kteří chtěli vzdát poctu 39. prezidentovi Spojených států, táhl i venku před Kapitolem.

Ve washingtonské Národní katedrále se ve čtvrtek uskutečnil státní pohřeb 39. prezidenta USA Jimmyho Cartera. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Příklad laskavosti

Například pro pana Marca, rodáka ze státu Ohio, který se přistěhoval do nedalekého Marylandu, byl Jimmy Carter první prezident, pro kterého hlasoval, když mu bylo 18. Pamatuje si ho nejen jako dobrého prezidenta, ale hlavně slušného člověka, přívětivého k lidem a velmi pokorného.

5:49

Carterova politika se projevila jako dobrá až po jeho odchodu, hodnotí publicista exprezidentův odkaz

Číst článek

„Nikdy dřív jsem nešla vzdát úctu nějakému prezidentovi, ale když se dívám do blízké budoucnosti, tohle byl určitě člověk, který si to zaslouží, a proto jsem tady,“ říká paní Lin, pro kterou byl Carter příkladem laskavosti a štědrosti. To pro ni bylo víc než jeho úspěchy a ztráty v politice.

Demokrat Carter se v prezidentském úřadu musel potýkat s nedobrým stavem ekonomiky či krizí kolem rukojmích v Íránu na přelomu 70. a 80. let. Podílel se však kromě dojednání míru mezi Izraelem a Egyptem i na dohodě o odzbrojení SALT II nebo dohodě o navrácení Panamského průplavu Panamě.

Přesto ve volbách v roce 1980 jasně podlehl republikánovi Ronaldu Reaganovi. Za své aktivity po skončení ve funkci obdržel Carter v roce 2002 Nobelovu cenu za mír.

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme