Předseda SPD Tomio Okamura | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Národně konzervativní SPD:
Jak Okamurovo hnutí vnímají jeho politici?

Praha | Jakub Grim |

Čtěte celý článek

Přesně před deseti lety vstoupil Tomio Okamura poprvé jako zvolený poslanec do Sněmovny. Stál tehdy v čele Úsvitu přímé demokracie, svého prvního hnutí. Již tehdy jej doprovázel zkušený sněmovní harcovník Radim Fiala, který o rok dříve odešel ze své mateřské ODS kvůli nesouhlasu se zvýšením daní. Po dekádě v opozici si teď jejich projekt SPD říká o účast ve vládě a iROZHLAS.cz zjišťoval, jaké jsou uvnitř SPD názory na směřování hnutí.

Redakce po ANO, ODS, STAN a KDU-ČSL oslovila i poslance českého a evropského parlamentu a zastupitele z krajských měst i krajských zastupitelstev z SPD. Politici v anketě pro Stranický kompas iROZHLAS.cz odpovídali, jak by ideologicky definovali sebe i SPD nebo kdo je podle nich nejpřirozenější politický partner jejich partaje.

Za co utratily poslanecké kluby 18 milionů? Piráti si platili cloud, lidovci zrušili předplatné, vedou mzdy

Číst článek

Celý letošní rok se nese ve znamení určitého napětí mezi SPD a hlavní opoziční silou: hnutím ANO. Lednové prezidentské volby tento spor odstartovaly, SPD do nich nasadilo svého poslance Jaroslava Baštu, který ale v prvním kole získal jen 4,5 procenta hlasů.

Velká část tradičních voličů SPD hlasovala v prvním i druhém kole pro Andreje Babiše, který poté veřejně vyhlásil zájem přetáhnout voliče SPD nebo ČSSD.

Okamurova partaj ale čelí i tlaku z druhé strany. Jestliže se na SPD směrem ze středu politického spektra tlačí ANO, z prostoru na okraji politického spektra to jsou menší radikální strany jako PRO Jindřicha Rajchla. Zdá se však, že se SPD daří tlaku těchto pomyslných kleští odolat.

„SPD je na svém a to oslabení prezidentskými volbami bylo jen zdánlivé a možná spíš přáním otce myšlenky – Andreje Babiše. Šéf ANO doufal, že oslabí podpora SPD, ale dle mého názoru se to příliš nedalo čekat, protože prezidentské volby mají jiný charakter. Se stabilní podporou SPD zatím nijak nehnuly ani protivládní protesty pořádané jinými subjekty,“ popisuje politolog z Metropolitní univerzity Petr Just.

Národní konzervatismus

Když měli na pomyslných pravolevých a konzervativně-liberálních osách poslanci a zastupitelé SPD svou stranu zařadit, jasně převažoval důraz na konzervatismus.

„Hnutí SPD je konzervativní vlastenecké hnutí s jasným programem podpory pracujících občanů, rodin, důchodců, firem a živnostníků.“

Radovan Vích (poslanec SPD)

„SPD bych definovala jako konzervativní hnutí a moje osobní postoje stejně.“

Vladimíra Lesenská (poslankyně SPD)

„SPD je konzervativní, proto například prosazuje mír.“

Tomáš Skrička (zastupitel Brna z SPD)

To odpovídá současnému vymezení, které razí i nejužší vedení. Zatímco dříve hlavně předseda Okamura o SPD mluvil prakticky výhradně jako o „vlasteneckém hnutí“, nyní se spolu s druhým mužem partaje Fialou hlásí k národnímu konzervatismu.

„Národní konzervatismus je pro nás reálná cesta, je to ideologie proti liberalismu a dalším ideologiím, které nás tlačí příliš doleva,“ popsal Fiala pro iROZHLAS.cz.

„Národní konzervativismus je ideologie proti liberalismu a dalším ideologiím, které nás tlačí příliš doleva. Jejich programem jsou věci, které neuznáváme, jako je Green Deal, elektromobilita, LGBT, 72 pohlaví, klimatismy, genderismy a další věci. Teď se chceme věnovat právě národnímu konzervativismu, protože například Evropská unie nás nutí financovat právě Green Deal, klimatismy, genderismy a různé další věci.“

Radim Fiala (místopředseda SPD a předseda poslaneckého klubu)
Radim Fiala na tiskové konferenci SPD | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz
Radim Fiala na tiskové konferenci SPD | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pravice, levice, nebo střed?

Zajímavá je i otázka vymezení na pravolevé ose. Zatímco předseda poslaneckého klubu Radim Fiala o sobě mluví jako o pravičákovi, od zbytku parlamentního zastoupení zní spíše středové zařazení.

„Jsem a odjakživa jsem byl pravičák. Myslím si, že ale dnes řešíme závažnější věci než pravolevé vidění politiky. Dnes je to globalismus vs. vlastenectví, dnes je to na jedné straně suverénní stát, na druhé straně ekonomický neokolonialismus Evropské unie.“

Radim Fiala (místopředseda SPD a předseda poslaneckého klubu)

„Přímá demokracie není ani levicová, ani pravicová. Jsme konzervativní vlasteneckou stranou pro všechny občany.“

Lucie Šafránková (poslankyně SPD)

„SPD je konzervativní středová strana se zaměřením na budování efektivního národního státu, podporu rodiny, bezpečnosti ČR s důrazem na zachování suverenity a budování přímé demokracie.“

Radek Koten (poslanec SPD)

Když Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nedávno zkoumalo sebezařazení voličů jednotlivých stran na škále levice–pravice, u SPD výzkumníci z Akademie věd zjistili poměrně vyvážené výsledky. I vědomí toho se mohlo promítnout do odpovědí.

Cítí se voliči SPD jako pravičáci, nebo levičáci? | Zdroj: CVVM
Cítí se voliči SPD jako pravičáci, nebo levičáci? | Zdroj: CVVM

Dnes jediný europoslanec SPD Ivan David – podobně jako mnozí jiní z hnutí  zmínil, že pravolevá dimenze ztratila smysl. Jako bývalý dlouholetý člen ČSSD mimo jiné uvedl, že má dnešní levice „perverzní program“ a vzdala se svých původních cílů.

„SPD je vlastenecká spíše konzervativní strana, dimenze pravice-levice za posledních zejména 20 let ztratila smysl, stala se až na výjimky extremistickou. Levice má perverzní program, vzdala se původních cílů. Jde mi o přežití a přijatelnou budoucnost pro komunitu občanů České republiky.“

Ivan David (europoslanec SPD)

Alternativní dělení

I pražský opoziční zastupitel Milan Urban o dělení na levici a pravici a konzervativní a liberální pozici řekl, že už v realitě neexistuje. „Je pouze živeno médii a politology pro matení veřejnosti,“ odpověděl a navrhl vlastní rozdělení: „V reálu máme strany globalistické, progresivistické a národní,“ vysvětlil s tím, že SPD lze podle něj tedy definovat jako „národní stranu hájící tradiční konzervativní hodnoty“.

Jeho kolega z pražského zastupitelstva Josef Nerušil SPD označil za „hnutí zdravého rozumu“ a za národně konzervativní hnutí, které má částečně pravicové a částečně levicové prvky.

„SPD bych v základním politickém schématu umístil na osu národně konzervativního hnutí s převažujícími pravicovými prvky vůči jednotlivci, a levicovými tendencemi v pojetí role státu v oblasti vzdělávání, zdravotnictví a sociálních služeb.“

Josef Nerušil (zastupitel Prahy z SPD)

Leoš Prokeš z brněnského zastupitelstva zase politiku aktuálně dělí na liberální demokraty a vlastenecké republikány.

„Pravice nebo levice na české politické scéně je minulostí… Rozdělení aktuálně spíše vidím na liberální demokraty nebo vlastenecké republikány. Hnutí SPD je a byla vždy vlasteneckou stranou pro všechny slušné občany ČR.“

Leoš Prokeš (zastupitel Brna z SPD)

„Pane redaktore, Váš politický kompas už je poněkud zastaralý,“ odpověděl zastupitel Jihomoravského kraje Ivan Fencl. Přesto dodal, že je SPD konzervativní stranou zaměřující se i na národní a sociální aspekty.

„Myslím, pane redaktore, že Váš politický kompas je už poněkud zastaralý. Už se většina moderních stran nevyjadřuje z pohledu svého ukotvení, zda vychází z pravicových, či levicových tezí. Snad jen KSČM. SPD je z mého pohledu konzervativní strana zaměřující se rovněž na národní a sociální aspekty.“

Ivan Fencl (zastupitel Jihomoravského kraje z SPD)

Pavel Jelínek ze zastupitelstva Olomouckého kraje také zmínil, že jde o nevýznamné dělení a více jde o udržení základních hodnot před „neoliberálními pseudohodnotami“. SPD v tomto kontextu pochválil za podporu rodiny před manželstvím pro všechny.

„Osobně jsem přesvědčený, že dělení na levicové a pravicové uskupení ztratilo při současné životní úrovni obyvatelstva na svém významu a více jde o udržení základních hodnot společnosti před neoliberálními pseudohodnotami. Jasně to vystihuje naše podpora rodiny před manželstvím pro všechny.“

Pavel Jelínek (zastupitel Olomouckého kraje z SPD)

A zastupitel z Karlovarského kraje Pavel Motešický přiznal, že SPD na politickém kompasu přesně definovat nedokáže. Sám je prý liberálním konzervativcem.

„Nedokážu přesně definovat SPD na základě politického kompasu. Osobně se přikláním k liberálnímu konzervatismu.“

Pavel Motešický (zastupitel Karlovarského kraje z SPD)

Konzervativní vymezení a označování pravolevého rozdělení za zastaralé podle politologa Aleše Michala z Institutu politologických studií FSV UK odráží populistický přístup SPD k politice.

Okamura může být v klidu. Rajchlova podpora se zadrhla a jeho PRO opustila polovina vedení

Číst článek

„Straníci tím říkají, že to, co připomíná tradiční špinavou, zkorumpovanou politiku a co bylo dlouhá léta jejím hlavním leitmotivem, tedy pravolevý ekonomický konflikt, postrádá v dnešním komplexním světě na důležitosti,“ popsal pro iROZHLAS.cz.

„Částečně je to snaha omluvit fakt, že je SPD z hodnotově-kulturního pohledu radikální pravicí, přestože má jejich program jasné levicové etatistické (přístup obhajující silnou roli státu – pozn. red.) rysy,“ popsal politolog Michal s tím, že jde o taktiku, kterou v poslední době uplatňuje radikální pravice po celé Evropě v reakci na to, že bývalí voliči levice dnes ve velkém volí právě tyto strany.

Partnerství s Trikolorou

Web iROZHLAS.cz se politiků SPD ptal také na to, kdo je pro ně nejpřirozenějším politickým partnerem. V odpovědích se jasně odrazilo nedávno uzavřené spojenectví s Trikolorou, které oslovení politici zmínili v naprosté většině případů.

„Nejpřirozenějším partnerem je Trikolora, se kterou jsme už navázali úzkou spolupráci.“

Zdeněk Kettner (poslanec SPD)

Obě strany již na jaře podepsaly memorandum o spolupráci pro troje volby v příštím roce a aktuálně jsou před podpisem komplexnější koaliční dohody.

„Stranická linie, která akceptuje pevnou spolupráci SPD s Trikolorou, je v odpovědích zřetelná. Menší část straníků jako přirozeného partnera zmiňuje i ANO, což lze přičíst deklaraci snahy o to být přímou součástí příští vlády,“ popisuje politolog Michal.

„Na parlamentní úrovni bylo oznámeno vedením SPD, že je možná spolupráce s hnutím ANO. Dále pak probíhala a probíhají jednání s Trikolorou.“

Monika Špalková (zastupitelka Zlína z SPD)

„Co se týče parlamentního zastoupení, tak k hnutí ANO.“

Marie Pošarová (poslankyně SPD)

„Z hlediska parlamentních voleb to může být například hnutí ANO. Z pohledu krajské či komunální politiky to může být více politických stran, jako jsou například Moravané, Svobodní nebo Trikolora.“

Leoš Prokeš (zastupitel Brna z SPD)
Podepsání spolupráce mezi SPD a Trikolorou. Zleva Petr Štěpánek a Zuzana Majerová z Trikolory a Tomio Okamura a Radim Fiala z SPD | Foto: Ladislav Křivan | Zdroj: Mf Dnes + LN / Profimedia
Podepsání spolupráce mezi SPD a Trikolorou. Zleva Petr Štěpánek a Zuzana Majerová z Trikolory a Tomio Okamura a Radim Fiala z SPD | Foto: Ladislav Křivan | Zdroj: Mf Dnes + LN / Profimedia

Zahraniční spojenci

Kromě toho se ale objevily i častější zmínky zahraničních partnerů, což se u jiných českých stran ve Stranickém kompasu iROZHLAS.cz dělo jen velmi zřídka.

V odpovědích se sešli hlavně politici či strany, se kterými sedí SPD v europarlamentní frakci Identita a demokracie.

Jde o Alternativu pro Německo (AfD), rakouské Svobodné (FPÖ) či konkrétně Mattea Salviniho z italské Ligy a Marine Le Penovou z francouzského Národního sdružení. Odpovědi pak zmiňovaly i maďarský Fidesz Viktora Orbána, který je však v Evropském parlamentu mezi nezařazenými.

„Přirozeným partnerem v ČR je politické hnutí, které zastává podobné hodnoty. V zahraničí je to například maďarský Fidesz.“

Radek Koten (poslanec SPD)

„AfD. U nás všichni, kteří jsou orientováni na prospěch občanů ČR, ne za koloniální a zrádcovské zájmy.“

Tomáš Skrička (zastupitel Brna z SPD)

„Na české politické scéně žádný politický subjekt, který bych označil za přirozeného partnera, nevidím. (…) Přirozené partnery pak hledáme spíše v sousedních zemích, tedy např. německou AfD, rakouské Svobodné FPÖ, italská Lega či francouzské Národní sdružení. Se všemi zmíněnými subjekty máme navázanou spolupráci ve frakci Evropského parlamentu Identita a demokracie.“

Josef Nerušil (zastupitel Prahy z SPD)

Podle politologa Aleše Michala mohou hrát zahraniční partneři, které politici SPD zmínili, velkou roli při nadcházejících červnových evropských volbách.

„Podpora od Mattea Salviniho nebo Marine Le Penové je komparativní výhodou, kterou SPD a Trikolora budou před volbami mít oproti politickým konkurentům: nejen proti PRO Jindřicha Rajchla, ale také proti ANO Andreje Babiše,“ dodal.

Politici SPD odpovídali na následující otázky:

  1. Jak byste definoval/a SPD na základním politickém kompasu (pravice, levice, konzervativní, liberální…) a jak své osobní postoje?
  2. Jaký politický subjekt je pro SPD nejpřirozenějším partnerem?
Radim Fiala
Radim fiala
místopředseda SPD, předseda poslaneckého klubu

Národní konzervativismus je pro nás reálná cesta, je to ideologie naproti liberalismu a dalších ideologií, které nás tlačí, bych řekl, až příliš doleva. Jejím programem jsou věci, které neuznáváme, jako je Green Deal, elektromobilita, LGBT, 72 pohlaví, klimatismy, genderismy a další věci a my se chceme teď věnovat právě národním konzervativismu a vysvětlím proč. Protože například ta Evropská unie, ve které žijeme, nás nutí svým právem, které je nadřízené České republice, financovat ideologií právě toho Green Dealu a toho, o čem jsem teď mluvil, klimatismy, genderismy a různé další věci. Jsem a odjakživa jsem byl pravičák. Myslím si, že ale dnes řešíme závažnější věci než pravolevé vidění politiky. Dnes je to globalismus vs. vlastenectví, dnes je to na jedné straně suverénní stát, na druhé straně ekonomický neokolonialismus Evropské unie.

Radek Rozvoral
Radek Rozvoral
člen předsednictva SPD, místopředseda poslaneckého klubu

1. Konzervativní oboje.

2. Trikolora.

Radovan Vích
Radovan Vích
člen předsednictva SPD, poslanec

1. Hnutí SPD je konzervativní vlastenecké hnutí s jasným programem podpory pracujících občanů, rodin, důchodců, firem a živnostníků.

2. Každý, s kým se shodneme na maximální podpoře a prosazování našeho programu.

Ivan David
Ivan David
člen předsednictva SPD, europoslanec

1. SPD je vlastenecká, spíše konzervativní strana, dimenze pravice-levice za posledních zejména 20 let ztratila smysl, se stala až na výjimky extrémistickou, levice má perverzní program, vzdala se původních cílů. Jde mi o přežití a přijatelnou budoucnost pro komunitu občanů České republiky.

2. Trikolora.

Zdeněk Kettner
Zdeněk Kettner
poslanec SPD

1. Tradiční rozdělení je v současnosti už zastaralé. Pokud ho ovšem použijeme, tak konzervativní.

2. Nejpřirozenějším partnerem je Trikolora, se kterou jsme už navázali úzkou spolupráci.

Jiří Kobza
Jiří Kobza
poslanec SPD

1. SPD definuji jako konzervativní stranu.

2. Trikolora.

Radek Koten
Radek Koten
poslanec SPD

1. SPD je konzervativní středová strana se zaměřením na budování efektivního národního státu, podporu rodiny, bezpečnosti ČR s důrazem na zachování suverenity a budování přímé demokracie.

2. Přirozeným partnerem v ČR je politické hnutí, které zastává podobné hodnoty. V zahraničí je to například maďarský Fidesz.

Vladimíra Lesenská
Vladimíra Lesenská
poslankyně SPD

1. SPD bych definovala jako konzervativní hnutí a moje osobní postoje stejně.

2. Trikolora.

Marie Pošarová
Marie Pošarová
poslankyně SPD

1. Konzervativní.

2. Co se týče parlamentního zastoupení, tak k hnutí ANO.

Karel Sládeček
Karel Sládeček
poslanec SPD

1. SPD vnímám jako konzervativní hnutí a mé osobní postoje jsou identické.

2. Např. Trikolora.

Lucie Šafránková
Lucie Šafránková
poslankyně SPD

1. Přímá demokracie není ani levicová, ani pravicová. Jsme konzervativní vlasteneckou stranou pro všechny občany.

2. Trikolora, se kterou máme uzavřeno i memorandum o spolupráci.

Vladimír Zlínský

1. Konzervativní, mix pravicových i levicových postojů, moje pozice konzervativní, spíše vpravo, ale neodmítám racionální změny a řešení.

2. Trikolora.

Eva Chromcová
Eva Chromcová
zastupitelka Karlových Varů z SPD

1. V současné době ji vnímám jako pravicovou, blížíci se ke středu. Stojí a hájí tradiční hodnoty.

2. Trikolora.

Pavel Motešický
zastupitel Karlovarského kraje z SPD

1. Nedokážu přesně definovat SPD na základě politického kompasu. Osobně se přikláním k liberálnímu konzervatismu.

2. Nejbližší je pro SPD Trikolora.

Pavel Staněk
zastupitel Moravskoslezského kraje z SPD

1. SPD je pravicová sociálně konzervativní strana, hájící vlastenectví a standartní demokratické hodnoty. A můj osobní postoj, konzervativní vlastenec.

2. Myslím si, že v současné době je to Trikolora.

Libor Bláha
zastupitel Jihomoravského kraje z SPD

1. Na základním politickém kompasu je hnutí SPD konzervativní a středové. Mé osobní postoje jsou stejné, vnímám náš přesah doleva například v otázkách sociálních nebo práv zaměstnanců i doprava třeba v otázkách efektivního státu bez přebujelého aparátu.

2. Nejpřirozenější spojenec je pro naše hnutí Trikolora, se kterou máme již uzavřené memorandum o spolupráci.

Ivan Fencl
zastupitel Jihomoravského kraje z SPD

1. Myslím, pane redaktore, že Váš politický kompas je už poněkud zastaralý. Už se většina moderních stran nevyjadřuje z pohledu svého ukotvení, zda vychází z pravicových, či levicových tezí. Snad jen KSČM. SPD je z mého pohledu konzervativní strana se zaměřující se rovněž na národní a sociální aspekty.

2. Z pohledu parlamentních stran je téměř pro SPD nemožné najít „přirozeného“ partnera, protože tyto strany vesměs nejsou ideově ukotveny, pracují v rámci jakéhosi „politického marketinku“, volební sliby nejsou jimi naplňovány a jejich představitelé preferují rozvoj svých budoucích politických ambicí v rámci eurounijního prostoru. Snad jen o něco více pragmatičtější je jen politické hnutí ANO Andreje Babiše. Z mimoparlamentních stran se ukazuje, že je určitá spolupráce možná s hnutím Trikolora. Ostatní malé strany a rozdrobená národovecká hnutí mají své vlastní cíle a ambice, kdy možnost vzájemné spolupráce končí většinou na osobních animozitách jednotlivých předsedů.

Pavel Jelínek
zastupitel Olomouckého kraje z SPD

1. SPD je konzervativní hnutí založené na národních hodnotách otevřené k celoevropské spolupráci za vzájemně výhodných podmínek. Program SPD naprosto vystihuje mé politické představy o spolupráci na ekonomické, obranné, bezpečnostní, technologické, společenské a samozřejmě i kulturní úrovni. Osobně jsem přesvědčený, že dělení na levicové a pravicové uskupení ztratilo při současné životní úrovni obyvatelstva na svém významu a více jde o udržení základních hodnot společnosti před neoliberálními pseudohodnotami. Jasně to vystihuje naše podpora rodiny před manželstvím pro všechny.

2. To vychází z úvodní otázky. Bylo by to přirozeně konzervativně a národně orientované politické seskupení. V tomto se téměř shodujeme s Trikolorou a tím to v podstatě končí. Za cenu velkých ústupků by se našly určité společné body s ANO, ale zde se naprosto rozcházíme v pohledu na EU a její fungování. Paradoxně by se daly vysledovat společné body s předlisabonskou ODS.

Milan Urban
zastupitel Prahy z SPD

1. Dělení na levici a pravici a na konzervativní a liberální již v reálu neexistuje. Je pouze živeno médii a politology pro matení veřejnosti. V reálu máme strany globalistické, progresivistické a národní. Programy stran jsou směsicí klasického dělení. SPD lze definovat jako národní stranu hájící tradiční konzervativní hodnoty. Tedy je pro zachování a podporu rodiny, pracujících občanů a výchovu a vzdělávání dětí. Zároveň však hájíme sociální hodnoty pro zachování vysoké úrovně zdravotnictví a školství, pro důstojné stáří s odpovídající výší důchodu a zároveň státní sociální pomoci pro potřebné – zdravotně postižené, samoživitelky a sociálně slabé pracující rodiny s dětmi. V zahraniční politice a ekonomice hájíme národní zájmy a otevřenou spolupráci se všemi státy a národy na rovnocenné a suverénní bázi. Ve vnitřní politice podporujeme vyšší míru přímé demokracie – referendum, přímou odvolatelnost politiků, přímou volbu prezidenta, primátorů a hejtmanů a zachování přímého, osobního hlasovacího práva.

2. Na české politické scéně jsme jedinou národoveckou parlamentní stranou, evropskými partnery jsou např. německá AfD, rakouská FPÖ, italská Lega, maďarská Fidesz a další.

Josef Nerušil
zastupitel Prahy z SPD

1. Hnutí Svoboda a přímá demokracie bych označil za hnutí zdravého rozumu. Zasazujeme se o co nejširší osobní autonomii obyvatel vůči státnímu aparátu. Chceme, aby si každý mohl v maximální míře o svém způsobu života, o svém majetku a o své rodině rozhodovat sám. Ze strany státu pak předpokládáme především zajištění spravedlnosti, bezpečnosti a kvalitního systému vzdělávání a sociální péče. Zároveň apelujeme na osobní loajalitu jednotlivce vůči své obci a svému národu. Z tohoto pohledu bych proto v základním politickém schématu umístit hnutí SPD na osu národně konzervativního hnutí s převažujícími pravicovými prvky vůči jednotlivci, a levicovými tendencemi v pojetí role státu v oblasti vzdělávání, zdravotnictví a sociálních služeb. V mezinárodním prostředí nám je vlastní realismus a důraz na vzájemně výhodnou (dobrovolnou) spolupráci suverénních národních států. Jedním z našich programových pilířů je pak přímá demokracie, tedy všeobecné referendum, přímá volba starostů a odvolatelnost politiků. Přímou demokracii vnímáme jako žádaný občanský korektiv vůči politické reprezentaci.

2. Na české politické scéně žádný politický subjekt, který bych označil za přirozeného partnera, nevidím. To z toho důvodu, že žádný z českých politických subjektů neklade takový důraz na národní zájmy, národní suverenitu a prvky přímé demokracie, jako hutí SPD. Možná bychom se spíše mohli bavit o tom, kdo přichází či nepřichází v úvahu jako případný koaliční partner hutí SPD. V takovém případě je pro nás směrodatný přístup potenciálního koaličního partnera k otázce udržitelných veřejných rozpočtů, k prosazování suverénní národní politiky a zájem na prosazení prvků přímé demokracie do našeho právního řádu. Přirozené partnery pak hledáme spíše v sousedních zemích, tedy např. německou AfD, rakouské Svobodné FPÖ, italská Lega či francouzské Národní sdružení (Rassemblement national). Se všemi zmíněnými subjekty máme navázanou spolupráci ve frakci Evropského parlamentu Identita a demokracie.

Monika Špalková
zastupitelka Zlína z SPD

1. Politický kompas má mnohem širší spektrum než jen přímku od pravice po levici, proto by bylo nepřesné SPD tímto názvem označovat. Dovolte mi tedy vlastní definici. Hnutí SPD je vlastenecké a demokratické hnutí, které prosazuje národní zájmy, suverenitu a svobodu. Podporuje obyčejné slušné lidi a vše české. Osobně jsem člověk s vlasteneckým cítěním. Cítím, že Česko je můj domov a lidé v něm má rodina.

2. Na parlamentní úrovni bylo oznámeno vedením SPD, že je možná spolupráce s hnutím ANO. Dále pak probíhala a probíhají jednání s Trikolorou.

Tomáš Skrička
zastupitel Brna z SPD

1. SPD je konzervativní, proto například prosazuje mír.

2. AfD, u nás všichni, kteří jsou orientováni na prospěch občanů ČR, ne za koloniální a zrádcovské zájmy.

Jiří Kment
zastupitel Brna z SPD

1. SPD je konzervativní a pronárodní. Vámi uváděné rozdělení je však dnes už neaktuální, chápání jednotlivých pojmů se hodně posunulo. Dnes například jako pravicové označují samy sebe strany volající po větších regulacích a zvyšování daní, tedy po větším přerozdělování. Hájíme vždy zájmy českých občanů. Odmítáme opakovat chyby, které ve světě vedly k proměně bezpečných prosperujících zemí na upadající nebezpečná ghetta. Jak to říkal Albert Einstein? Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.

2. V současné době Trikolora.

Leoš Prokeš
zastupitel Brna z SPD

1. Pravice nebo levice na české politické scéně je minulostí… Rozdělení aktuálně spíše vidím na liberální demokraty nebo vlastenecké republikány. Hnutí SPD je a byla vždy vlasteneckou stranou pro všechny slušné občany ČR.

2. Z hlediska parlamentních voleb to může být například hnutí ANO. Z pohledu krajské či komunální politiky to může být více politických stran, jako jsou například Moravané, Svobodní nebo Trikolora.

Patricie Šejnohová
zastupitelka Ústí nad Labem z SPD

1. V první řadě nejsem zastáncem žádného ,,nálepkování“, pro mě je SPD jedna z mála stran pro lidi, kterým není lhostejná budoucnost vlastní země ať už po ekonomické stránce, či sociální. Sama jsem otevřená všem možnostem, které zachovají či posunou ať už kulturní. či industriální chod této krásné země, která se nyní nachází na pomezí mezi západem a východem. V minulosti jsme byli bohatí na výrobu vlastních produktů a to je směr, kterým bychom se měli znovu vydat.

2. Nejsme vyhrazeni proti žádnému politickému subjektu, který zastává vlastenecké hodnoty, stejně jako naše hnutí. Například Trikolora.

Svatopluk Holata
zastupitel Liberce z SPD

1. SPD je konzervativní uskupení s programem podpory slušných občanů, vlastenců a společností, podobně jako já.

2. Našim politickým partnerem může být subjekt respektující náš program.

Martin Mareš
zastupitel Karlových Varů z SPD

1. V klasickém pojetí považuji SPD za středovou stranu.

2. Trikolora.

Jakub Grim

Související témata: Svoboda a přímá demokracie, ANO 2011, Radim Fiala, Tomio Okamura, Andrej Babiš, Stranický kompas iROZHLAS.cz, SPD, hnutí SPD, Radek Koten, Jiří Kobza, Josef Nerušil, Ivan David, trikolora, hnutí Trikolora