Stranický kompas iROZHLAS.cz ukázal konzervativní posun ANO, přetlačování STAN a Pirátů o post lídra proevropských liberálů, dynamiku v koalici Spolu nebo novou cestu SPD: národní konzervatismus.
„Pokud by vyrazili ANO z frakce Renew, pak by naši poslanci mohli zvážit, zda by se nám program neprosazoval lépe v této frakci,“ říká například Zdeněk Hřib.
V současnosti se Olga Richterová soustředí na práci ve Sněmovně, kde to má čtveřice poslanců Pirátů těžké, jak přiznává pro iROZHLAS.cz. Do nejužšího vedení strany kandidovat i kvůli tomu nebude.
Piráti pohledem Stranického kompasu iROZHLAS.cz. Strana je ve zvláštní situaci, přestože má v exponovaných politických pozicích minimum lidí, má z vládních stran dlouhodobě druhé nejvyšší preference.
Na sněmu TOP 09 se stal místopředsedou, ve svých 36 letech je Matěj Ondřej Havel nejmladším členem nejužšího stranického vedení. V rozhovoru zmínil, že TOP 09 musí znovu zaujmout mladé voliče.
Markéta Pekarová Adamová se musí vypořádávat se svými předchůdci v předsednické funkci, pod jejím vedením se TOP 09 posouvá liberálnějším směrem. Konzervativci však ve straně dál zůstávají.
Obě partaje jsou populistické, obě sedí v opozičních lavicích a obě už si plánují, jak se dostanou k moci. Pro Babišovo ANO je dnes Okamurova SPD hlavní politický spojenec i největší rival.
SPD chce vládnout. Druhý muž opozičního hnutí Radim Fiala otevřeně mluví o vstupu do příští vlády. „Naše země potřebuje odbornost a my experty máme,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Po dekádě v opozici si SPD nyní říká o účast ve vládě a iROZHLAS.cz skrze anketu mezi poslanci, europoslanci a zastupiteli zjišťoval, jaké jsou uvnitř SPD názory na směřování hnutí.
Bývalý šéf KDU-ČSL říká, že jeho partaj je moderní konzervativní strana. „Moc bych prosil veřejnost, aby chápala, že to není pejorativní výraz,“ žádá v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Stále častěji zaznívají hlasy zevnitř Evropské lidové strany (EPP) volající po spojenectví s konzervativní frakcí ECR. Z kandidátů KDU-ČSL se k této cestě přihlásili Tomáš Zdechovský a Ondřej Mikmek.
Tradiční „klidná síla“ české politiky neprožívá nejlepší časy. KDU-ČSL má sice nejpočetnější poslanecký klub ve své historii, zároveň ale čelí vážnému propadu preferencí. Ve straně řeší, co s tím.
Z regionálního uskupení je STAN třetí největší sněmovní stranou. „Když chcete být vidět, musíte bušit do stolu. To Starostům není vlastní,“ popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz místopředseda hnutí.
Starostové řeší dilema, kam se po eurovolbách přiklonit. „Liberální STAN“ totiž nyní sedí ve středo-pravicové Evropské lidové straně (EPP), nikoliv v liberální frakci Renew.
Dříve převážně regionální hnutí sdružující starosty se stalo stranou s celorepublikovými tématy, kterou předseda Vít Rakušan nasměroval do více liberálnějších a jasně proevropských vod politiky.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz se mimo jiné vymezil i proti posledním výrokům europoslance Jana Zahradila, který z Bruselu posílá „hraběcí rady“ o možné koalici ANO a ODS.
Zůstane ODS po eurovolbách ve frakci evropských konzervativců? Jak vyplývá z ankety iROZHLAS.cz, většina členů je jednoznačně pro, vedení strany ale volí mírnější tón.
Anketa iROZHLAS.cz mezi politiky ODS pomohla odkrýt „rebely“, kteří mají jiný pohled na leccos ohledně směřování strany. Nejde o soudržnou skupinu, ale spíše o jednotlivce v různých patrech politiky.
Kde na politickém kompasu se nachází ODS, jaký subjekt je pro ni nejpřirozenějším partnerem a osvědčil se projekt koalice Spolu? To byly otázky, na které odpovídali politici nejsilnější vládní strany.
„Jako ministr jsem do Sněmovny chodil z povinnosti. Teď jsem pokornější,“ popisuje místopředseda ANO a předseda stínové vlády Karel Havlíček. Pro iROZHLAS.cz mluvil i o tom, jaký je život v opozici.
Na evropské scéně sice jejich zástupci vystupují v konstruktivně a v souladu, evropské strany si ale všímají i domácí politiky. Tam je problém u slovenského Smeru, maďarského Fideszu i českého ANO.
Pro příští měsíce předpovídá politoložka Petra Guasti, že bude Andrej Babiš a jeho ANO prozkoumávat protiamerické vody v souvislosti s přijetím smlouvy o spolupráci s USA.
V souvislosti s vyhlášeným bojem o voliče SPD nyní špičky hnutí ANO mluví o konzervativním či vlasteneckém směřování. Odráží to ale i skutečné názory členů hnutí? To zjišťovala anketa iROZHLAS.cz.
Server iROZHLAS.cz sestavil přehled výroků mapujících, jak se v průběhu let měnil vztah exprezidenta Václava Klause a expremiéra Andreje Babiše (ANO). Z velkých nepřátel se stali spojenci.
V Evropském parlamentu patří hnutí ANO k liberálům, to ale Babišovi nebrání vystupovat na mezinárodní konzervativní konferenci CPAC sdružující evropské i americké národovce a fanoušky Donalda Trumpa.