Sportovní svazy žalují exšéfa Sazky Hušáka, chtějí po něm miliardu a omluvu
Český svaz tělesné výchovy dnes dopoledne podal žalobu na bývalého generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka. Sportovní svazy mu vyčítají hlavní podíl na krachu kdysi prosperující loterijní společnosti, který je měl připravit o majetek. ČSTV proto po Hušákovi požaduje necelou miliardu korun a omluvu. Detaily žaloby ale bývalý největší akcionář Sazky plánuje zveřejnit až v pondělí.
„V dopoledních hodinách podal pan doktor (Aleš, pozn. red.) Rozehnal jako právní zástupce ČSTV žalobu u Městského soudu v Praze. Požadujeme náhradu škody ve výši necelé miliardy korun,“ potvrdila Českému rozhlasu mluvčí ČSTV Lenka Tichá.
Dokument má 44 stran a téměř 150 příloh. Detailně popisuje pád tehdy úspěšného sázkařského giganta. „Mapuje poslední roky v Sazce, jakým způsobem Aleš Hušák řídil společnost, a mapuje i kritické období, které dovedlo Sazku až do insolvence,“ popsala mluvčí. Žádný z akcionářů ani nikdo z ostatních členů managementu údajně neměl reálnou možnost ovlivnit rozhodování o stavu a řízení firmy.
Kauzu kolem bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka a současné žaloby na něj přiblížil ve vysílání Radiožurnálu reportér Martin Drtina
Sportovní svazy tvrdí, že je Hušák připravil o majetek, když loterijní společnost přivedl ke krachu. Především mu vyčítají stavbu multifunkční vysočanské arény, která se prodražila z původně plánovaných 2,5 miliardy na 9 miliard korun a bankrot Sazky způsobila.
Sportovci také poukazují na Hušákův rozmařilý způsob života. Jako nejvýše postavený muž v Sazce prý neuvážlivě nakupoval nemovitosti. Také jezdil v luxusním voze Bentley a létal na účet firmy soukromým tryskovým letadlem, a to i v době, kdy už byla v červených číslech.
Svůj záměr alespoň částečně se na Hušákovi zahojit za teď už bezcenné akcie loterijní společnosti představil svaz před rokem. Dlouho ale nebylo jasné, z jakého titulu vůbec Hušáka může žalovat. Nejdříve se mluvilo o poškození dobrého jména, kde přicházelo v úvahu odškodné v řádech milionů korun. Nově ale právníci přišli s tím, že je možné podat žalobu i na náhradu škody.
Hušák teď většinu času tráví ve svém domě na ostrově Menorca. K nároku ČSTV se nechtěl vyjádřit dřív, než se se žalobou podrobně seznámí. Už dříve ale řekl, že se na případný spor těší. Tvrdí, že tak vyjde najevo, jakou úlohu v příběhu Sazky mají zástupci jejích někdejších akcionářů, kteří pro všechna klíčová rozhodnutí hlasovali.
„Jestliže tady bylo pošlapáno právo tak hrubým způsobem, jakého jsme byli svědky, tak si prostě myslím, že ten boj nelze vzdát,“ prohlásil. Svůj pohled na krach patrně největšího finančního podniku za několik let chce popsat v připravované knize.
Sazka skončila v létě 2011 v konkursu. Koupilo ji konsorcium finančních společností PPF a KKCG finančníků Petra Kellnera a Karla Komárka. Kellner ale z projektu na konci loňského roku vycouval. Sportovní svazy, které kdysi celý loterijní podnik vlastnily, z konkurzu odešly s prázdnou.