Svědek v kauze jízdenek Sitta čelí obžalobě ze zneužití postavení
Městské státní zastupitelství v Praze dnes podalo obžalobu na bývalého obchodního ředitele společnosti Neograph Vladimíra Sittu a na jeho stejnojmenného otce, někdejšího generálního ředitele firmy. Viní je ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Sitta mladší je zároveň hlavním svědkem v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik.
"Obžalobu jsme podali na tři osoby. Jedné z nich hrozí pět až deset let odnětí svobody, ostatním dva až osm let," uvedla mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.
Jako třetí obviněný v kauze podle dřívějších informací figuruje Martin Kohout, někdejší právní zástupce Neographu.
Podle mluvčí se případ týká takzvaného selftradingu, při němž pachatelé zneužívají svého postavení ve více společnostech tak, že některé společnosti znevýhodňují ve prospěch jiné. Obžalovaní takto údajně způsobili škodu přes pět milionů korun.
Sittu mladšího loni ocenil Nadační fond proti korupci Cenou za odvahu. V roce 2010 totiž předal policii údajné důkazy o tom, že provize z výroby jízdenek v papírně Neograph putovaly k lobbistovi Ivo Rittigovi.
Sitta junior už dříve uvedl v médiích, že ze zneužití postavení v obchodním styku byl obviněn na základě nepravdivých dokumentů. Trestní stíhání považuje za vykonstruované. Vidí za ním pomstu za to, že upozornil na údajně předražené jízdenky.
Za trestním oznámením na otce a syna Sittovy údajně stála advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal), která zastupovala nové vedení Neographu a byla spojená i s Rittigem.
Sitta svědčí v Rittigově kauze
Ve prospěch Sitty staršího, který v Rittigově kauze rovněž svědčí, nedávno podala stížnost pro porušení zákona ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).
Stížnost se však netýkala samotného obvinění, ale toho, že státní zástupkyně Sittovi zakázala hlasovat na valné hromadě Neographu.
Muž následně ve firmě přišel o 43 procent akcií. Server iHNED.cz v květnu napsal, že Sitta kvůli tomu chce žalovat stát o 200 milionů korun.
Nové vedení Neographu vydalo po obvinění Sittů v únoru 2012 prohlášení, že oba muži si v době svého působení ve firmě v rozporu se zákazem konkurence "založili vlastní obchodní společnosti, jejichž prostřednictvím intenzivně a systematicky tunelovali společnost Neograph".
Týkalo se to prý především firmy Avium Partners patřící Sittovi mladšímu a Kohoutovi, která Neographu údajně vystavovala fiktivní faktury za zprostředkování obchodních příležitostí.
"Jen za rok 2010 a 2011 byla ze společnosti Neograph tímto způsobem nelegálně odčerpána částka cca dva miliony korun," tvrdilo prohlášení. Sitta starší prý zase využíval majetek, stroje a zaměstnance pro výrobu ve své společnosti Nanograph.