Je třeba přijmout syrské sirotky, vyzývá premiéra polovina senátorů
Zhruba polovina senátorů včetně předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD) ve čtvrtek vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) a vládu, aby Česko přijalo 50 syrských sirotků. Na společné prohlášení, pod nímž jsou podepsáni zástupci všech klubů s výjimkou ANO, upozornila Česká televize.
Podle skupiny zákonodárců na tyto děti nelze pohlížet jako na běžné imigranty, neboť se ocitly se v tragické situaci bez vlastní vůle. Babiš výzvy k přijetí dětí označil za absurdní a vymyšlenou kauzu a řekl, že Česko má vlastní problémy s dětmi, kterým se nedostává pěstounské péče.
„Žádáme Vás a vládu České republiky o rychlou pomoc těmto dětským sirotkům žijícím nyní v přelidněných řeckých uprchlických táborech. Učiňte, prosím, urychleně taková opatření, aby Česká republika mohla být jednou z těch zemí, která dokáže účinně a bezodkladně pomáhat v nouzi nejvyšší,“ uvádí prohlášení.
Odmítnutím sirotků si podkopáváme židli. Proti ženevské úmluvě ale nejdeme, reaguje na Babišův výrok expert
Číst článek
Podepsaní senátoři
Pod výzvu svůj podpis připojilo podle aktualizovaných informací z horní komory 36 senátorů z nynějšího celkového počtu 79. Podepsali ji kromě Štěcha místopředsedové Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a Jiří Šesták z klubu STAN, předsedové obou těchto frakcí Petr Šilar a Jan Horník, šéf klubu Senátor 21 Václav Láska, exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) nebo předsedové zahraničního, evropského výboru a výboru pro lidská práva František Bublan (za ČSSD), Václav Hampl a Zdeněk Papoušek (oba za KDU-ČSL).
Výzvu podepsal také Lumír Aschenbrenner z ODS. Senátorský klub ODS ve středu v prohlášení k danému tématu zdůraznil, že "Česká republika je samostatný a svobodný stát, který by měl ctít zásady přirozené solidarity a humanity". Vláda by proto podle občanských demokratů měla co nejrychleji přijít s plánem, jak při řešení migrace konkrétně pomáhat. „Žádná politická funkce či obavy o politickou budoucnost nebo výsledky voleb by neměly vést ke zneužívání těchto témat a to včetně návrhů jejich řešení,“ uvádí se v prohlášení klubu.
V doprovodném dopise k výzvě senátoři napsali, že kritéria pro přijetí dětí by měla být stanovena jednoznačně tak, „abychom přijímali skutečné sirotky, především malé děti, které jsou nejzranitelnější v těžké životní situaci“.
Sněmovna by měla vyzvat k přijetí syrských dětí, vyzvala TOP 09. ‚Máme dost vlastních sirotků,‘ řekl Okamura
Číst článek
„Stejně tak předpokládáme, že by bylo jasně stanoveno, na jakou dobu a za jakých podmínek by si je české rodiny mohly převzít do pěstounské péče s respektováním stávajících českých zákonů,“ uvedli.
Senátoři v dopisu také reagují na slova premiéra Babiše o tom, že Česko by se mělo postarat zejména o české děti v nouzi. „Prosím, nedopouštějme se pokrytectví s poukazováním na jiné druhy pomoci či povinnost postarat se o sirotky českých občanů žijících v sociálním systému naší země.“
Skupina senátorů v konci dopisu zároveň deklaruje svou připravenost pomoci v rychlém řešení situace. „Věříme, že i v nás, politicích, je možné nalézt část lidství Sira Nicholase Wintona,“ uzavírají. Premiér Andrej Babiš zatím na dopis nereagoval.
Babišova reakce
Iniciativa europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) přijmout 50 syrských sirotků vyvolala v posledních dnech silnou veřejnou i politickou reakci. Ve středu o tématu jednali i poslanci.
Babiš ve čtvrtek prohlásil, že výzva senátorů je pokračováním absurdní kauzy zneužívání dětí pro politický boj. „Díky této pseudoaféře jsem zjistil, že my máme v Čechách 2500 dětí, které chtějí pěstounskou péči a hledají rodiče. To je stejné, jako kdybych já nyní vyzval, aby pomohli našim dětem a aby se o ně postarali,“ řekl premiér novinářům po neformálním unijním summitu v Salcburku. Experti se podle něho shodují, že syrské děti se chtějí vrátit do své rodné země.
Šojdrová se sejde s Babišem v pátek. Uvedla, že se jednání zúčastní i senátoři a zástupci iniciativy Češi pomáhají. Europoslankyně chce Babiše oslovit konkrétním návrhem. Mezi hlavními body plánu je, že program by byl uskutečněn na základě bilaterální spolupráce mezi Českou republikou a Řeckem. Výběr dětí by mělo v gesci ministerstvo vnitra, a to včetně jejich věku.