Lidé nabídli domovy pro 50 syrských sirotků. ‚Ozývají se spontánně,‘ říká mluvčí výzvy Češi pomáhají
Iniciativa Češi pomáhají informovala, že ji kontaktovalo více než pět desítek českých rodin, které by byly ochotné přijmout syrské sirotky. Další lidé pak začali spontánně nabízet i materiální či finanční pomoc. Pondělním prohlášením tak iniciativa zareagovala na odmítavý postoj k přijetí 50 sirotků z řeckých uprchlických táborů, který vyjádřil premiér Andrej Babiš (hnutí ANO).
„Po tom, co pan premiér Babiš ohlásil, tak se nám začali spontánně ozývat lidé s různými nabídkami pomoci včetně toho, že by byli ochotni se o zmíněné děti postarat,“ řekla serveru iROZHLAS mluvčí iniciativy Eva Hocká (kandiduje v Hudlicích za Porozumění občanům).
Babišův výrok o sirotcích je v kategorii extrému a na hranici mezinárodních závazků, říká Telička
Číst článek
Zároveň dodala, že jde zatím o hypotetickou pomoc, jelikož iniciativa nemůže suplovat roli státu. „Aktuální je bavit se o tom, jakými legislativními prostředky by se do Česka mohly děti dostat. Jestli vůbec bude politická vůle a ochota problém řešit,“ dodává.
Projekt Češi pomáhají má nyní přislíbené jednání s vysokými politiky, kde chtějí otázku sirotků otevřít. Zda jsou ale nabídky lidí přijmout děti míněny skutečně vážně, nelze říci. Iniciativa pravdivost či totožnost lidí nezkoumala.
„Takoví lidé musí být prověřeni, ale to nemůžeme dělat my. Rozhodovat, kdo je kompetentní, musí stát. My jim můžeme maximálně nabídnout spolupráci,“ uzavírá Hocká s tím, že vše je pouze ve fázi domluvy: „Nevybíráme zatím peníze, dary ani materiální pomoc.“
S návrhem přijetí syrských sirotků přišla původně europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, kandiduje v komunálních volbách v Kroměříži). Ta návrh představila v pátek v Senátu. Česká republika by tak podle jejích slov mohla projevit solidaritu při řešení uprchlické krize v Evropě.
‚Sirotky máme taky‘
Premiér Andrej Babiš ale s podobnou vizí nesouhlasil: „Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze.“ Pro Radiožurnál pak v neděli dodal, že lidé, kteří na jeho slova negativně reagovali, „si představovali děti, kterým jsou dva, tři roky, ale ne 17 let.“
Podobný názor jako Šojdrová vyjádřil i Jan Hamáček z ČSSD (kandiduje za svoji stranu v komunálních volbách v Mladé Boleslavi). První místopředseda současné vlády na twitteru napsal, že „Česká republika by zvládla přijmout 50 dětí, které v syrské válce přišly o rodiče.“
Europoslankyně Šojdrová o pomoci syrským sirotkům: Není to populistické gesto, lidé nevnímají, že jde o děti
Číst článek
Iniciativa Češi pomáhají vznikla již v roce 2017 jako reakce na krok tehdejšího kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) na přijetí 1500 uprchlíků v rámci kvótního přerozdělení, ze kterého ale sešlo.
Podle Hocké vidí iniciativa v současné situaci možnost, jak naplnit svoji původní rok a půl starou občanskou výzvu a rozpoutat dialog, což se zatím kvůli složité politické situaci po loňských volbách nedařilo.